Neuroupclinic Beyin sağlığını koruma ve geliştirme Rehabilitasyon Programı ANKARA

 

 

Beyin sağlığını nasıl koruruz? Sağlıklı bir beyin ve yaşlanma için neler yapmalıyız?

Beyin yaşla birlikte değişir ve onunla birlikte zihinsel işlev de değişir. Zihinsel gerileme yaşlanmanın en korkulan sonuçlarından biridir ve maalesef sıklığı yaşla birlikte artmaktadır. Ancak bilişsel bozulma kaçınılmaz değildir. Harward medical school’un beyin fonksiyonunun korunmasına yardımcı olabilecek 12 önerisini inceleyelim.

Beyin fonksiyonunu korumak ve beyininizi genç tutmanın 12 yolu

1. Zihinsel uyarı alacağınız aktivitelerde bulunun

Bilim adamları, fareler ve insanlarla yapılan araştırmalar yoluyla, zeka geliştirici aktivitelerin sinir hücreleri arasında yeni bağlantıları uyardığını ve hatta beynin yeni hücreler üretmesine, nörolojik "plastisite" geliştirmesine ve gelecekteki hücre kaybına karşı bir koruma sağlayan fonksiyonel bir rezerv oluşturmasına yardımcı olabileceğini keşfettiler.

Zihinsel olarak uyarıcı özel aktiviteler beyin fonksiyonlarınızı geliştirmeye yardımcı olabilir..Okuyun, kurslara katılın, kelime bulmacaları veya matematik problemleri gibi "zihinsel jimnastikantremanlarını" deneyin.Bu amaçla daha profesyonel içerikle oluşturulmuş bilgisayar temelli kognitif rehabilitasyon programları çok daha etkili sonuçlar almanızı sağlayabilir.Yenı çıkan VR temelli cognitif rehabilitasyon programlarıda bu anlamda size yardımcı olabilir.

2. Fiziksel egzeriz yapın

Araştırmalar, kaslarınızı kullanmanın zihninize de yardımcı olduğunu gösteriyor. Düzenli egzersiz, beynin düşünceden sorumlu bölgesine oksijen açısından zengin kan getiren küçük kan damarlarının sayısını arttırır. Egzersiz ayrıca yeni sinir hücrelerinin gelişimini teşvik eder ve beyin hücreleri ( sinapslar ) arasındaki bağlantıları artırır . Bu, yaşlanan insanlarda daha iyi performansa dönüşen daha verimli, ve uyarlanabilir beyinlerle sonuçlanır. Egzersiz aynı zamanda kan basıncını düşürür, kolesterol seviyelerini iyileştirir, kan şekeri dengesine yardımcı olur ve zihinsel stresi azaltır; bunların tümü kalbinizin yanı sıra beyninize de yardımcı olabilir.

3. Diyetinizi yeniden düzenleyin

İyi beslenme, vücudunuz kadar zihninize de yardımcı olabilir. Örneğin, meyveler, sebzeler, balıklar, kabuklu yemişler, doymamış yağlar (zeytinyağı) ve bitkisel protein kaynaklarına ağırlık veren Akdeniz tarzı bir diyet uygulayan kişilerin bilişsel bozukluk ve bunama geliştirme olasılığı daha düşüktür.

4. Kan basıncınızı iyileştirin

Orta yaşta yüksek tansiyon , yaşlılıkta bilişsel gerileme riskini artırır. Basıncınızı mümkün olduğunca düşük tutmak için yaşam tarzı değişikliği kullanın. Zayıf kalın, düzenli egzersiz yapın, alkol içiyorsanız günde en fazla iki kadehle sınırlayın, stresi azaltın ve doğru beslenin.

5. Kan şekerinizi iyileştirin

Diyabet demans için önemli bir risk faktörüdür. Doğru beslenerek, düzenli egzersiz yaparak ve zayıf kalarak diyabetin önlenmesine yardımcı olabilirsiniz. Ancak kan şekeriniz yüksek kalırsa, iyi bir kontrol sağlamak için ilaca ihtiyacınız olacaktır.

6. Kolesterolünüzü iyileştirin

Yüksek LDL ("kötü") kolesterol seviyeleri, demans riskinin artmasıyla ilişkilidir. Diyet, egzersiz, kilo kontrolü ve tütünden kaçınmak, kolesterol seviyenizi iyileştirmede uzun bir yol kat edecektir. Ancak daha fazla yardıma ihtiyacınız varsa, ilaç hakkında doktorunuza danışın.

7. Düşük doz aspirin (eğer gerekliyse)

Bazı gözlemsel çalışmalar, düşük doz aspirinin özellikle vaskülerdemans olmak üzere demans riskini azaltabileceğini düşündürmektedir. Düşük doz aspirin kullanımının gerekliliğiyle ilgili aday olup olmadığınızı doktorunuza danışın.

8. Tütünden kaçının

Tütünün her türlüsünden kaçının.

9. Alkolü kötüye kullanmayın

Aşırı içme demans için önemli bir risk faktörüdür. İçmeyi seçerseniz, kendinizi günde iki kadeh içkiyle sınırlayın.

10. Duygularınıza özen gösterin

Endişeli, depresif, uykusuz veya bitkin kişiler bilişsel işlev testlerinde düşük puan alma eğilimindedir. Kötü puanlar, yaşlılıkta bilişsel gerileme riskinin artmasını öngörmez, ancak iyi zihinsel sağlık ve dinlendirici uyku kesinlikle önemli hedeflerdir.

11. Başınızı koruyun

Orta ila şiddetli kafa yaralanmaları, teşhis konmuş beyin sarsıntısı olmasa bile, bilişsel bozulma riskini artırır.

12. Sosyal ağlar oluşturun

Güçlü sosyal bağlar, daha düşük bunama riskinin yanı sıra daha düşük kan basıncı ve daha uzun yaşam beklentisi ile ilişkilendirilmiştir.

Beyin Sisi nedir? Beyin sisi nasıl tedavi edilir?

Beyin sisi odaklanamama, unutkanlık, zayıf hatırlama veya hafıza blokları, mental yorgunluk, düşük fiziksel enerji, sinirlilik, düşükmotivasyon, umutsuz veya hafif depresif hissetme, endişe, bilinç bulanıklığı, konfüzyon bulgularıyla seyreden bir belirtiler bütünüdür.

Beyin sisinin nedenleri nelerdir?

Stres, Uykusuzluk, Hormonaldeğişiklikler, Diyet, İlaçlar, Tıbbi durumlar, Kronik yorgunluk sendromu, Fibromiyalji Sendromu,COVİD sonrası dönem beyin sisine neden olabilir.

Uzun Covid / Beyin Sisi Nedir?

Uzun COVID, Post-COVID sendromu COVID-19 için pozitif bir test veya akut COVID semptomlarından en az 6-12 hafta sonra devam eden fiziksel, bilişsel veya her iki alandaki semptomlar bütününü tanımlar.

Vücutları COVID-19'a neden olan virüsü temizledikten sonra bile, birçok hasta uzun vadeli etkiler yaşar. En rahatsız edici olanlardan biri, hafıza sorunları ve net bir şekilde düşünme mücadelesi ile kendini gösteren, genel olarak “beyin sisi” olarak adlandırılan bilişsel işlevdeki bir değişikliktir. Kognitif bozukluk COVID-19'dan sonra aylarca devam edebilir

COVID-19 geçiren hastalarda beyinde neler olur?

Lateralorbitofrontal kortekste daha fazla gri madde kaybı

  • Beynin koku merkezi (olfaktör çekirdek ve tüberkül) dahil olmak üzere beyindeki çeşitli bölgelerde doku hasarı belirtilerinde artış

Genelleştirilmiş beyin atrofisinin daha fazla belirtisi ve ayrıca çeşitli bilişsel işlev testlerinde daha büyük bir bilişsel düşüş görülmüştür.

  • JAMA’da yayınlanan yeni bir çalışma, COVID-19 için tedavi edilen hastaların teşhisten sonra ortalama 7 aydan fazla bir süre boyunca halayüksek oranda beyin sisi şikayetine sahip olduğunu gösterdi.

  • Fransa'da Ekim 2020'de yayınlanan 120 hastayla yapılan çalışmada,COVID-19'dan iyileştikten aylar sonra üçte birinden fazlasının hafıza kaybı ve %27'sinin bilişsel güçlükler yaşadığını göstermiştir. Yine Chicago'daki bir hastane ağı, Covid geçiren 509 hastadan yaklaşık üçte birinin zihinsel işlevlerde değişiklik yaşadığını bildirdi ; bunların %68'i yemek pişirmek veya fatura ödemek gibi rutin günlük aktiviteleri gerçekleştirmekte zorlandığını ifade etmekteydi.

En çok kim nöro-COVID riski altındadır?

Yaşlı popülasyonların ciddi bir hastalıktan sonra bilişsel bozulmaya duyarlı olduğu iyi bilinmesine rağmen, genç insanlar için de covid sonrası benzeri etkiler oluştuğu bu çalışmada gözlemlenmiştir. Özellikle hastanede yatan hastalarda akıcılık, hatırlama, bellek, gibi fonksiyonlarda yetersizlik daha da baskındır.

Prof. de Erausquin, tarafından yapılan çalışmada farklı nöro-COVID formları gösteren iki hasta grubunu tanımlanmıştır. Genç bireylerden oluşan ilk grup, akut fazda daha şiddetli bir solunum yolu hastalığına sahipti. Zamanla, bu hastalar iyileşme eğilimindeydi. Daha endişe verici olarak tanımladığı ikinci bir grup. 60 yaşın üzerinde olma eğilimindedirler ve “ demans benzeri” bir sendrom geliştirmişlerdir:

“Ayrıca yürütücü işlev bozukluğu ve dil bozukluğunun bir bileşeni olan çok daha yoğun bir hafıza bozukluğu bu hastalarda oluşmuştur. Oluşan tablo Alzheimer hastalığını andırmaktadır.

Şiddetli covid ve Genetik demans riski ile bağlantılar

Demans, şiddetli COVID-19 için bir risk faktörüdür ve hastaneye kaldırılma riskini üç kattan fazla artırır. UK Biobank'tan yapılan bir başka çalışma, Alzheimer hastalığı ve şiddetli COVID-19 ile ilişkili ApoE e4 genotipi arasında bir bağlantı olduğunu göstermiştir .

Alzheimer Derneği Uluslar arası Konferansı'nda (AAIC) 2021'de Prof. M. Wisniewski tarafından sunulan bir makale , COVID-19 ve nörolojik semptomları olan hastanede yatan hastaların, nöronal hasar, nöroinflamasyon ve Alzheimer hastalığının serum biyo belirteçlerine sahip olma olasılığının daha yüksek olduğunu göstermiştir ve bu süreçte Covid 19 un Alzheimer patolojisinde hızlanmaya neden olduğunu göstermektedir.

Ayrıca, Ekim 2021'de Brain'de sonuçları ortaya çıkan bir çalışma, demans için genetik risk ile şiddetli COVID-19 geliştirme riski arasında başka bir bağlantı buldu. Yani, OAS1 geninin belirli bir varyantı Alzheimer hastalığı - ayrıca ciddi COVID-19 riskinde artış ile bağlantılıdır.

Çalışma yazarlarına göre, bunun nedeni, beyin ve omurilikte bulunan bir tür nöral hücre olan mikroglia'da OAS1'in azalmış expresyonunun, hücresel düzeyde yüksek bir pro-inflamatuar yanıtla ilişkili olmasıdır.

Koku duyusu kaybı ile Beyin sisi arasında bağlantılar

Bu yılki AAIC'de sunulan bir başka çalışma, COVID-19 testi pozitif olanlarda devam eden demans benzeri semptomlarla koku alma duyusu kaybını ilişkilendirmiştir. Bu, Profesör de Erausquin'in demans benzeri sendromu olan yetişkinlerde, "koku alma duyusunun kalıcı olarak kaybı, akut hastalığın şiddetinden çok bilişsel bozulmanın çok daha iyi bir göstergesidir" şeklindeki görüşüne tekabül etmektedir.

Prof. de Erausquin, rastgele seçilmiş 300 yaşlı Arjantinli Amerikalıdan (ortalama yaş 66,7 yıl) oluşan bir grupta, COVID-19'un şiddetine bakılmaksızın üçte birinden fazlasının (%34,4) çok alanlı bilişsel bozulma belirtilerine sahip olduğunu buldu.

Bozukluklar arasında ciddi kısa süreli bellek, semantik bellek (bir kelimeyi, kavramı, sayıyı hatırlama yeteneği), yürütücü işlev başarısızlığı ve azalmış dikkat süreleri vardı. Bilişsel bozukluğun şiddeti, kalıcı koku duyusu kaybıyla ilişkiliydi.

Science Translational Medicine'de yayınlanan araştırmada devam eden koku kaybı olan kişilerde artık aktif SARS-CoV-2 bulunmadığına dair kabul edilen görüşün aksine; ilk akut enfeksiyondan 6 aya kadar olfaktörepitel hücrelerinin içinde SARS Cov-2 saptanmıştır.

Beyin sisinden kurtulmak İçin NeuroupBrainboost Rehabilitasyon Programı ANKARA

Türkiye’deki ilk NeuroUp TPS merkezini kurarak hastalarımızla bu önemli tedaviyi buluşturan Neuroupcilinic bir diğer önemli sorun olan Beyin sisi ile ilgili Türkiye’deki ilk rehabilitasyon programını Ankara’da hizmete almıştır.

Mevcut rehabilitasyon programı Stres, Uykusuzluk, Hormonal değişiklikler, Diyet, İlaçlar, Tıbbi durumlar, kronik yorgunluk sendromu, Fibromiyalji Sendromu ve COVİD sonrası dönemden sonra,oluşan "beyin sisi" ve diğer kalıcı bilişsel semptomları olan hastalarda bilişsel işlevi iyileştirmeyi amaçlamaktadır.

Beyin sisi rehabilitasyon programın temel İçeriği

Haftada 1 kez klinikte ve aynı zamanda evde uygulanmaya devam eden 30 günlük rehabilitasyon programı computer based cognitif rehabilitation programı, intravenöz ve oral destekleri içermektedir. Mevcut içeriğe ve kombinasyonuna hastalarımızın ihtiyacı ve durumuna göre karar veriyoruz. Beyin sağlığının korunması ve geliştirilmesinde kritik rol oynayan ve faydaları gösterilmiş önemli aminoasitler, vitaminler, oligoelementler, antioksidanların birleşiminden oluşan NeuroupBrainboost serumları ve oral destekleri kullanarak nöron sağlığını korumak ve desteklemek üzerine kurulu bir rehabilitasyon programı yürütüyoruz.

Glutatyon,fosfotidilkolin,B12,B6,B1 vitaminleri, L-Carnitin, Alpha-GPC, Magnezyum gibi beyin sağlığında rol oynayan birçok etkili elementten oluşan içerik hastanın durumuna göre oluşturularak kullanılmaktadır.

NeuroupBrainboost Rehabilitasyon Programı uygulama alanları

Bu amaçla Computer based cognitif rehabilitation programı ve bilişsel aktiviteyi geliştirmek için iyi çalışılmış ve etkili olduğu kanıtlanmış sağlıklı Beyin aktivitesini destekleyen Özel moleküller, vitamin, mineral ve esansiyel elementlerden oluşan Neuroup Brain Boost serumları beyninizin sağlığını ve işlevini doğal olarak desteklemek, zihinsel netliğinizi geliştirmek, zihinsel aktiviteyi artırmak ve bilişsel işlevi desteklemeye yardımcı olmak için özel olarak formüle edilmiştir.

Son 10 yılda 1000’den fazla çalışma Computer based bilişsel terapininnöronal hasarla seyreden durum/veya hastalıklarda önemli faydaları olduğunu ispatlamıştır. Mevcut terapi inme,kazalar (travmatik beyin hasarı,)ameliyatlar (beyin tümörü), oksijen eksikliği (hipoksik ve anoksik beyin hasarı), zehirlenme (gazlardan, kimyasallardan, ilaçlardan, alkolden veya uyuşturucu kullanımından) sonra beyne verilen hasarlar, beyin kanaması ,geriatrik hastalıklar (demans ve Alzheimer),beyin enfeksiyonu (menenjit ve ensefalit (beyin iltihabı),psikiyatrik hastalıklar (depresyon, şizofreni,) Parkinson hastalığı, Multipleskleroz, Covid sonrası beyin hasarı gibi alanlarda kullanılmış ve etkinliği kanıtlanmıştır.

İletişim Formu

Aşağıdaki form vasıtasıyla bize kolayca ulaşabilirsiniz. En yakın zamanda size dönüş yapılacaktır.

Konu seçiniz

İlginizi Çekebilecek Konular

Ankara Migrende Botoks uygulaması

Ankara Migrende Botoks uygulaması, Ankara Migren Botoksu Uygulayan Doktorlar/Uzmanlar 

Gerilim Tipi Baş Ağrısı Nasıl Geçer

Bu ağrının tedavisini bulmak için ilk olarak hastalığı çok iyi tanımak gerekmektedir.

migren-bas-agrilari-ile-savasan-migren-dusmani-super-gidalar

Migren Baş Ağrıları ile Savaşan Migren Düşmanı Süper Gıdalar

Bazen yiyemeyeceklerinize değil, yiyebileceklerinize odaklanmak daha kolaydır . Migrenle savaşmaya yardımcı olan,magnezyum, lif zengini ,antiinflamatuar etkileri olan migren düşman