Migrene İyi Gelen Gıdalar

 

Migrene iyi gelen gıdalar migren ağrısı yaşayan kişiler ve tanıdıkları tarafından merak konusudur. Migren, pek çok kişide yaygın olarak görülen bir baş ağrısı türüdür. Bu baş ağrısı insanların günlük aktivitelerini olumsuz olarak etkilediği gibi yaşam kalitesini de oldukça düşürmektedir. Genel olarak kadınlarda daha sık görülen migren ağrıları, pek çok farklı etmene bağlı ortaya çıkmaktadır. Bu etmenlerden en önemlileri stres ve kaygıdır. Kişilerin yaşadıkları stres ve kaygı sonucunda migren atakları meydana gelebilmekte ve bu ataklar uzun süreli olabilmektedir. Bu atakların süresini biraz olsun kısaltmak, atakları tamamı ile ortadan kaldırmak için bitkisel çözümlerden yararlanılabilmekte ya da migren ilaçları kullanılabilmektedir. Toplumda en sık rastlanan hastalıklardan biri olan migrenin tedavisi için pek çok farklı çözüm yoluna başvurulmaktadır.

Migren Nedir?

" Migrene iyi gelen gıdalar nelerdir?" sorusu ile birlikte "Migren nedir?" sorusu da doktorlara sıklıkla yöneltilmektedir. Baş ağrısına neden olan bu hastalıkta şakak, ense ya da göz çevresinde de ağrı görülmektedir. Ağrı zaman içerisinde kötüleşebilmekte ve hareket etmeye bağlı olarak artabilmektedir. Ağrıların zonklayıcı karakterler ile seyredebildiği ve hastaların ışık parlaması, yüksek ses ve buna benzer belli başlı şeylere karşı hassaslık kazandığı bilinmektedir. Migren sırasında ataklar ile ortaya çıkan baş ağrıları bir ayda on beş günden daha fazla seyredebilmektedir. Migren ağrılarının en az 4 saat sürdüğü bilinmektedir. Bir ay içerisinde 8 gün migren ağrısı çeken ve ayın en az 15 günü baiağrılarıyla geçen kişilere kronik migren denmektedir. Kronik migren tedavisinde kişinin ağrı sıklığına, ağrı şiddetine ve ağrıya eşlik eden diğer durumlara göre tedavi planlanmaktadır.

Migren Atağı Nedir?

" Migrene iyi gelen gıdalar nelerdir?" sorusunun yanı sıra "Migren atağı ne demektir?" sorusu da merak edilmektedir. Genellikle "aurasız migren türü" olarak bilinen migren atakları, şiddetli baş ağrılarına sebep vermektedir. Bu türde hastalarda baş ağrısının yanı sıra bulantı ve kusma görülmekte, aynı zamanda hastaların sese, ışığa ve kokuya karşı hassasiyet kazandığı bilinmektedir. "Auralı migren türü" olarak bilinen ataklarda ise baş ağrısına eşlik eden aura atakları yaşanmaktadır. 5 dakika ile 55 dakika arasında yaşanan bu ataklar geçici nörolojik bozukluk olarak görülmektedir. Geçici nörolojik bozukluk sırasında hastalar hem duyusal olarak hem de görsel şekilde etkilenmektedir. Hastalarda kelimeleri bulamama, karıncalanma ve aynı zamanda uyuşma gibi belirtiler görülmektedir. Belirtilerden en sık görülen ise parlak ışık çakması sonucu görme ile ilgili bir sorun yaşanmasıdır.

Migren Belirtileri Nelerdir?

Migrene iyi gelen gıdalar kadar migrenin belirtileri de insanlar tarafından oldukça merak edilmektedir. Genel olarak 20 yaş ile 30 yaş arasında başlayan migren ataklarının temelini çocukluk ya da ergenlik döneminde yaşanan ufak çaplı baş ağrıları oluşturmaktadır. 4 aşamalı şekilde meydana gelen migren atakları her hasta için aynı sırada ilerlememektedir. Bahsi geçen 4 aşama; prodrom dönem, atak dönemi, postdrom dönem ve aura dönemi şeklinde ifade edilebilmektedir.

Prodrom Dönem

Prodrom dönem baş ağrısı daha başlamadan öncesine denmektedir. Ağrıdan bir ya da iki gün önce hastalar, yaklaşan migren ataklarına karşı ufak ancak uyarıcı değişiklikler fark edebilmektedir. Bu değişiklikler:

  • Karamsarlık
  • Huzursuzluk
  • Sürekli olarak yemek yeme isteği
  • Sık boyun tutulması
  • Kabızlık durumu
  • Sık ruh hali değişimleri
  • Artan susuzluk ve sık idrara çıkma
  • Sık sık esneme

Atak Dönemi

Migrene iyi gelen gıdalar kadar migrenin dönemleri ve bu dönemlerdeki belirtiler de merak konusudur. Tedavisi yapılamayan migren atakları, hastadan hastaya değişiklik göstermektedir. Bu hastadan hastaya değişiklik atakların 4 saat ile 72 saat arasında sürmesine neden olmaktadır. Ataklar bazı durumlarda nadir olabilmekte, bazı durumlarda da haftada ya da ayda pek çok kez atak yaşanabilmektedir. Hastalar migren atakları sırasında hızlı kalp atımına maruz kalmakta, mide bulantı ve kramplar yaşamakta, sese ve dokunmaya karşı aşırı hissiyat kazanmakta, bulanık görmekte ya da baygınlık geçirebilmektedir.

Postdrom Dönem

Atak sonrası anlamına gelen bu dönemde hastalar kendilerini oldukça bitkin ve tükenmiş hissetmektedir. Hastalar bu atak sonrası dönemde baş dönmesi, kollarda ve bacaklarda güçsüzlük ve huzursuzluk gibi duyguları sıklıkla yaşamaktadır.

Aura Dönemi

Migrene iyi gelen gıdalar ile birlikte migrenin aura dönemini merak eden hastalar da vardır. Hastaların büyük bir bölümü aura olmayan ataklara maruz kalmaktadır. Auralı hastalıklarda ağrı öncesi ve sonrası süreçlerde hasta, nörolojik bozukluklar yaşayabilmektedir. Auralı ataklar sırasında hastalar; duyusal bozukluklar, dokunma hissinde güçsüzlük, konuşma bozuklukları, el ve ayaklarda uyuşma, görme bozuklukları ya da karıncalanma gibi sorunlar yaşayabilmektedir.

Migren Nedenleri Nelerdir?

Migrene iyi gelen gıdalar ve migrenin nedenleri bilimsel araştırmaların konusudur. Migrenin nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte çevresel ya da genetik faktörler ile ilişkili olduğu tahmin edilmektedir. Migren ataklarının ortaya çıkmasında, başta seratonin olmak üzere pek çok farklı hormonda yaşanan dengesizlik büyük ölçüde etkilidir. Yaşanan migren atakları esnasında beyin zarlarında meninks denen bölge ağrı hissini ortaya çıkarmakta ve bu esnada birtakım kimyasallar salgılamaktadır. Bu durumda, kalsitonin gen ilişkili peptit yani CGRP kullanılmakta ve kimyasal iletim bu şekilde tamamlanmaktadır.

Migren Tetikleyicileri Nelerdir?

Migrene iyi gelen gıdalar gibi migreni tetikleyen unsurlar da migren hastaları tarafından merak edilmektedir. Migren ataklarını tetikleyen pek çok unsur bulunmaktadır. Bu unsurlar aşağıdaki şekilde ifade edilmektedir:

Hormonal Değişiklikler

Özellikle kadınların hayatlarında meydana gelen hormonal değişimler, migren ataklarının ortaya çıkmasını kolaylaştırmaktadır. Kadınların vücutları tarafından salgılanan östrojen hormonu dalgalanmaları, pek çok kadında bir baş ağrısı tetikleyicisidir. Migren öyküsüne sahip kadınların, östrojen hormon seviyesinde herhangi bir azalma yaşadığında adet öncesi dönemde ya da adet sırasında baş ağrısı oluşabilmektedir. Bazı hamilelik ya da menopoza girme dönemlerinde migrenin ortaya çıktığı görülmektedir. Ayrıca bu dönemlerde zaten var olan migren ataklarının sıklıkları artabilmekte ya da azalabilmektedir.

Ek İlaç Kullanımları ve Tedaviler

Doğum kontrol hapları adı ile bilinen oral kontraseptiflerin hasta tarafından yutulması ya da yerine koyma tedavisi olarak bilinen hormon replasyon işleminin hastaya uygulanması migren seyrinde değişikliklere neden olabilmektedir. Tüm bunların yanı sıra nitrogliserin ve vazodilatör kullanımı migrene neden olabilmektedir.

Bazı Gıdaların Tüketilmesi

Migrene iyi gelen gıdalar olarak bilinen ve tüketilen birtakım gıda maddeleri, tuzlu ya da işlenmiş gıdalar ve eskimiş peynirler bazı durumlarda migrenin seyrini değiştirebilmektedir. Pek çok gıdada yer alan tatlandırıcılar, koruyucu monosodyum ve glutamin migreni tetikleyebilmektedir. Kişilerin bir anda yemek yeme düzenini değiştirmesi ve öğün sayısını artırması ya da azaltması durumunda migren ataklarının ortaya çıkması kolaylaşabilmektedir. Zararlı içeceklerden olan alkol oranı yüksek meyve suları, şaraplar ve yüksek kafeine sahip değer içecekler migreni tetikleyebilmektedir.

Stres ve Kaygı Bozukları

Stres ve kaygı durumları migren ataklarında önemli bir role sahiptir. İş ya da ev hayatında yaşanan stres, sık sık migren atakları oluşturmakta ve insanlara ağrılı bir süreç yaşatmaktadır.

Ses, Işık ve Koku Gibi Çevresel Faktörler

Migrene iyi gelen gıdalar kadar kötü gelen gıdalar da vardır. Gıdaların yanı sıra bazı çevresel faktörler de migren ataklarında oldukça etkilidir. Yüksek sesler, fazla güneş ışığına maruz kalmak, parlak ışıklar ve buna benzer etmenler migren atağı başlatabilmektedir. Ayrıca parfüm, sigara ve tiner de dâhil bazı koku çeşitleri migren ataklarını tetikleyebilmektedir.

Uyku ya da Uyanıklık Durumları

Uyku ve uyanıklık düzenlerindeki değişiklikler, migren ataklarının oluşumunda etkilidir. Uykusuzluk, aşırı uyuma, jet lag ya da uyku kalitesindeki bozulmalar migren ataklarını başlatabilmekte ya da var olan atakları sıklaştırabilmektedir.

Cinsel Aktivite

Yoğun fiziksel efor sarf edilen aktiviteler ya da cinsellik migren atakları oluşturabilmektedir.

Hava Basıncı

Çevrede mevcut olan hava basıncı ya da barometrelerde görülen değişimler migren ataklarını sıklaştırabilmektedir.

Migrene İyi Gelen Yöntemler Nelerdir?

Migrene iyi gelen gıdalar migren ataklarını kolay atlatmak için kullanılmaktadır. Migren ağrılarının ortaya çıkmaması adına bol bol su tüketimi son derece önemlidir. Baş bölgesine yapılan soğuk masajlar, migren ağrılarının hafif atlatılmasında oldukça etkilidir. Tüm bunlara ek olarak migren ataklarının hafif geçirilmesi için bitkisel yöntemlerden de yararlanılabilmektedir. Lavanta yağı ve buna benzer çeşitli yağlar, şakak ve baş bölgelerine yedirilerek migren ataklarının giderilmesi sağlanmaktadır. Bazı bitkisel parfümler migren ağrılarının giderilmesinde etkili bir yöntemdir. Kronik migren ağrısı yaşayan hastalar için özel olarak üretilen migren ilaçları, migren ağrılarını gidermektedir.

Migrene İyi Gelen Gıdalar

Migrene iyi gelen bazı gıdalar ve başağrılarında kullanılan geleneksel ev tipi reçeteler bulunmaktadır. Bu gıdalar ve reçeteler aşağıda özetlenmiştir:

Muz

Migrene iyi gelen gıdalar arasında hiç şüphesiz muz da yer almaktadır. Pek çok faydaya sahip olan muz içerisindeki vitamin ve mineraller ile migren ağrıları üzerinde de etkilidir. Yaşam kalitesini olumsuz şekilde etkileyen migren ağrılarını gidermek adına evde muz kürü yapılabilmektedir. Muz kürü yapan kişiler baş ve şakak kısımlarına kürü sürerek beklemelidir.Soğuk uygulamayla birlikte muz kabuğu uygulaması başağrılarınızı azaltabilir.Muz kabuğunun doğal bir serinletici etkisi vardır ve ayrıca potasyum içeriği ile yüklüdür, bu nedenle baş bölgesinde bulunan iltihabı azaltmada son derece faydalı olabilir, böylece baş ağrılarını azaltır.Muz kürü yapmak istemeyen kişiler ise muzu yiyecek ya da muz suyu tüketerek migren ataklarını azaltabilmektedir.Muz zengin bir magnezyum kaynağıdır.Muz kabuğu uygulaması aynı zamanda okaliptüs yağıyla birlikte kombine kullanılabilir.
Nasıl Yapılır: Alnınıza birkaç damla okaliptüs yağı sürün. Şimdi aynı bölgeye muz kabuğunu, kabuğun iç kısmı alnınıza gelecek şekilde yerleştirin. Yaklaşık 20-30 dakika kalmasına izin verin.30 dakika boyunca yavaşça uzanın ve derin nefesler alın.

Aloavera

Muz ile birlikte aloevera bitkisi de migrene iyi gelen besinlerdendir. Çok ağrı oluşturan bir migren atağının başında aloavera bitkisinin jel kısmı alınarak başa uygulanabilmektedir. Bu jel baş ağrısının çabuk giderilmesinde hastalara yardımcı olmaktadır.

Avokado

Migrene iyi gelen gıdalar arasında ilk sıralarda yer alan avokado pek çok hastalık için şifa niteliğindedir. İçinde bulundurduğu zeaksantin ve lutein gibi maddeler avokadoyu migren ağrıları için adeta bir tedavi yapmaktadır. Avokadonun düzenli olarak tüketilmesi migren ağrılarını tamamen ortadan kaldırmaktadır.

İncir

İncir içinde bulundurduğu lif, magnezyum, sodyum, B6 vitamini, potasyum ve manganez sayesinde oldukça faydalı bir besindir. Bu faydası migren ağrıları ve atak oluşumu üzerinde de olumlu etkiye sahiptir. Araştırmacılara göre incirin içerisinde yer alan potasyum sayesinde baş ağrıları kolay bir şekilde dinmektedir.

Somon

Migrene iyi gelen besinler dendiğinde akla ilk gelenlerden olan somon içerisinde omega 3, B2 vitamini, folik asit ve daha pek çok faydalı bileşen bulundurmaktadır. Özellikle içerisindeki omega 3 sayesinde sinirleri koruyan somon, beyin fonksiyonlarını düzenlemekte ve ağrı oluşumunu engellemektedir. Somonun yanı sıra uskumru, ton balığı ya da hamsi gibi yağlı balıklar da migren ağrılarının giderilmesinde etkilidir.

Yoğurt

Migren üzerine yapılan araştırmalarda yoğurdun içerisindeki B vitaminlerinin migren ağrılarını giderdiği görülmektedir. Sık migren atağı yaşayan kişiler düzenli olarak yoğurt tüketmelidir.

Patates

Lif kaynağı olan patates, kanseri önleyen besinlerden biridir. Kanserin yanı sıra migren ile de savaşan patates hem lezzetli hem de faydalı bir besindir. Düzenli olarak tüketilen patatesin migren hastalarını rahatlattığı ve baş ağrısını azalttığı tespit edilmiştir.

Karpuz ve Havuç

Migrene iyi gelen besinlerden biri olan karpuz son derece lezzetli ve bir o kadar da faydalı bir besindir. Migren ağrılarını azaltmak isteyen kişilerin bol su tüketiminin yanı sıra içerisinde bol su barındıran karpuz ve havuç gibi besinlerden de yemesi son derece önemlidir.

İletişim Formu

Aşağıdaki form vasıtasıyla bize kolayca ulaşabilirsiniz. En yakın zamanda size dönüş yapılacaktır.

Konu seçiniz

İlginizi Çekebilecek Konular

migren-ve-bas-agrisina-iyi-gelen-esansiyel-yaglar-nelerdir

Migren ve Baş Ağrısına İyi Gelen Esansiyel Yağlar Nelerdir?

Yağlar başağrıma ve migrenime iyi gelirmi? sorusunun yanıtına rahatlıkla EVET diyebiliriz.Birçok esansiyel yağ başağrınızın hafiflemesine yardımcı olabilir. Uçucu yağlar, bir bitkinin yapraklarından,

Migren Botoksu

Kronik migren atakları başlamasını engellemeye yönelik olan yenilikçi migren tedavi yöntemi, migren botoksu olarak adlandırılmaktadır. 

Küme Baş Ağrısı Tedavisi

Her 1000 kişiden yaklaşık 1 ila 2 kişiyi etkileyen nadir bir baş ağrısı türüdür.Küme baş ağrısı  bir kişinin yaşayabileceği en acı verici durumlardan biridir. Küme baş ağrısı yaşayan kadınlar, ağ