Migren Yeşil Işık Terapisi (Greenlight theraphy)

Bilgisayarın mavi ışığına maruz kalma ile oluşan göz ve uyku problemleri bilinirken başka bir rengin belirli bir yeşil ışık dalga boyu bandında insanlar için faydalı olabileceği ortaya çıktı. Aslında, ışık terapisi - ışığın farklı tonları ve dalga boyları on yıllardır insan yaşamını iyileştirmek için yararlı bir çözüm olarak kabul edilmiştir. 
Yeşil ışık tedavisi, cilt tedavisinden ağrıyı hafifletmeye ve hatta depresyonla mücadeleye kadar her şey için lanse edilirken, bu fırsatların çoğu hala araştırmaların ilk aşamalarında.
Ancak, Dr. Rami Burstein'ın öncülük ettiği bilimsel araştırmalar, yeşil ışık tedavisinin migrenden muzdarip insanlara yardım etme yeteneğini desteklemektedir. Bugün, yeşil rengin iyileştirici gücünü ve bu eşsiz ışık terapisi formunun faydalarını keşfedeceğiz.

 

Migren Yeşil ışık tedavisi ne için kullanılır?

Işık terapisinin  uzun bir uygulama geçmişi vardır, İnka ve diğer birçoklarının güneşe  sağlık getiren bir tanrı olarak taptığı zamana kadar uzanır. Daha sonra, MÖ 1500'den Hint tıp literatürü, MS 200'den Budist literatürü ve  10. Yüzyıl Çin belgelerinin  tümü, pigmentsiz cilt bölgelerini tedavi etmek için bitkileri doğal güneş ışığıyla birleştiren bir tedaviyi tanımlar. 
Brighamand Women's Hospital'dan Mayıs 2010'da yapılan araştırma, ışığın rengini, süresini ve modelini dinamik olarak manipüle ederek, yeni tedavilerin sirkadiyen ritim uyku bozuklukları, mevsimsel duygulanım bozukluğu ve bunama gibi bozukluklar için önemli bir tedavi rolü oynayabileceğini gösterdi. 
Daha da yakın zamanlarda,   son birkaç yılda yayınlanan birkaç çalışma, yeşil ışığın, migren baş ağrılarını diğer ışık renkleri kadar şiddetlendirmemesi ve migren hastalarının fotofobisini (ışığa aşırı duyarlılık) potansiyel olarak hafifletmesi dahil olmak üzere bazı şaşırtıcı özelliklere sahip olduğunu buldu. 
Yeşil rengin insanları bu kadar olumlu şekilde etkilemesi şaşırtıcı değil. Yeşil, doğal dünyadaki yansımasından yola çıkarak bir dinginlik ve dinginlik atmosferi yaratır. Ve çok sayıda kanıt, yeşilin yaygın olduğu doğada vakit geçirmenin vücuttaki birçok ölçülebilir faydalı değişiklikten sorumlu olduğunu göstermiştir. 
Japonya'daki Chiba Üniversitesi'nde bir orman terapisi uzmanı ve araştırmacı olan Yoshifumi Miyazaki, bir çalışmada, bir sedir ormanında 40 dakika yürüyüş yapan insanların stres hormonu kortizol düzeylerinin daha düşük olduğunu buldu. Haziran 2016'da yapılan büyük bir araştırma, aynı zamanda, yüksek tansiyonu olan kişilerin yaklaşık %10'unun, her hafta bir parkta sadece 30 dakika veya daha fazla zaman geçirmeleri durumunda hipertansiyonlarını kontrol altına alabileceklerini buldu. 

Yeşil ışık tedavisinin faydalarını keşfedin

Günümüzde yeşil ışık tedavisi, daha iyi uyku, ağrı kesici özellikleri, depresyon, migren tedavisi ve cilt iyileştirmelerine olası katkılarına ilişkin erken araştırmalara dayanan çok çeşitli potansiyel kullanımlara sahiptir.

1. Daha iyi uyku için yeşil ışık tedavisi

Araştırmacılar, yeşil ışığın uykuyu teşvik ettiğini, mavi ışığın ise geciktirdiğini buldular. Oxford Üniversitesi tarafından yürütülen bir çalışmada, yeşil ışık farelerde 1 ila 3 dakika arasında hızlı bir uyku başlangıcı sağladı.

2. Ağrı kesici için yeşil ışık tedavisi

Mary Heinricher tarafından yapılan  araştırma, ışığın, normalde zararsız etkenlerin acı verici olarak algılanmasını sağlayacak şekilde ağrı düzenleyici sistemlerle bağlantı kurma potansiyeline sahip olduğunu öne sürüyor. Deneyleri, fibromiyaljili hastalarda önemli ölçüde ışık intoleransını belgeledi ve bu anormal ışığa duyarlılığın, ağrıyı kolaylaştıran sistemlerin ışıkla anormal şekilde devreye girmesiyle açıklanabileceği olasılığını artırdı.

3. Migren için yeşil ışık tedavisi

Dr. Rami Burstein, çok özel bir dar banttaki yeşil ışığın, gözlerde ve beyinde daha küçük elektrik sinyalleri üreterek migren hastalarına yardımcı olabileceğini buldu. Bu hassas ışık bandının yatıştırıcı parıltısı, günlük yaşamlarına geri dönmelerine yardımcı olabilir, ancak ilginç bir şekilde, bu bandın dışındaki herhangi bir ışık, etkileri gerçekten azaltabilir veya hatta ortadan kaldırabilir.

4. Cilt için yeşil ışık tedavisi

Cilt için LED ışık terapisinde yeşil ışık koyu halkaları, pigmentasyonu, kırık kılcal damarları ve güneş lekelerini hedefler ve sonuç olarak cilt pigmentasyonu üzerinde bir etkisi olabilir. Ayrıca tahriş olmuş veya aşırı uyarılmış cildi yatıştırır.

Artık yeşil ışık tedavisinin kullanıldığı birkaç yolu bildiğinize göre, en umut verici araştırma alanlarından birinin arkasındaki bilimi keşfedelim: migren üzerindeki etkisi.

Migren ve ağrı için yeşil ışık tedavisi migren atağı sayısını % 60’a kadar azaltabilir
Migren, en yaygın olarak zonklama, mide bulantısı ve ışığa, gürültüye ve/veya kokuya karşı aşırı duyarlılığın eşlik ettiği tek taraflı bir baş ağrısı olarak tanınan karmaşık bir nörolojik bozukluktur. Ancak migren bir baş ağrısından daha fazlasıdır. Aynı zamanda kelime bulmada güçlük, sinirlilik, kaygı, stres ve ataklara eşlik eden sayısız başka semptomla da ilişkilidir. Ve migren hastaları genellikle ışıktan kaçınırlar çünkü bunun sebep olduğu sakatlayıcı ağrı, kariyerlerine, okullarına ve genel olarak yaşamlarına müdahale eder. Ancak yeşil ışık tedavisinin migren üzerindeki olumlu etkisini inceleyen çok sayıda çalışma yapılmıştır. 

2010 yılında Nature Neuroscience'da yayınlanan böyle bir çalışma, ışığın ağrıya nasıl katkıda bulunduğunu ortaya çıkardı. Araştırmacılar, ışığın baş ağrılarının yoğunluğunu arttırdığını yıllardır biliyorlardı: Sonuçta, ışık duyarlılığı  migrenle yaşayanların %85 ila %90'ını etkiliyor. Bu fenomeni açıklamak için, Dr. Rami Burstein ve meslektaşları, kör migren hastalarının bazı beklenmedik sonuçlarından ilham aldılar. 

Görememelerine rağmen, hala ışığı algılayabilen bir grup kör migrenli, mavi ışığın baş ağrılarını diğer ışık renklerinden önemli ölçüde daha fazla şiddetlendirdiğini bildirdi. Bu gözlemler, Dr. Burstein'ın retinadan beynin migren sırasında aktif olan nöronların bulunduğu kısmına giden doğrudan bir bağlantı olması gerektiğini fark etmesine yardımcı oldu. 

Araştırmaları sayesinde, o ve ekibi beyinde ışığın baş ağrısını nasıl daha acı verici hale getirdiğini açıklayan yeni bir yol keşfetti. Yol, ışık sinyalleri geldiğinde gözde başlar ve beyne bir baş ağrısının olduğunu söyleyen bir grup sinir hücresinde biter. Işık sinyalleri bu yolda ilerleyip o nöron grubuna çarptığında, baş ağrısını daha acı verici hale getirir.

Bu bulguları akılda tutarak, Dr. Burstein hastalarıyla yaptığı konuşmalarda ilgi çekici bir model fark etti: Genellikle baş ağrılarının bulutlu günlerde daha kötü olduğunu söylediler. Ve bulutlu bir günde ışık, güneşli bir günde ışıktan farklı renk özelliklerine sahip olduğundan, ışığın renginin önemli olabileceğini fark etti. 

Böylece Dr. Burstein ve araştırma ekibi, migren atağı sırasında hastaları normal oda ışığına ve mavi, yeşil, kehribar ve kırmızı ışıklara maruz bıraktı ve mavi ve kırmızı ışıkların baş ağrısını kehribar veya beyaz ışıklardan daha fazla şiddetlendirdiğini öğrendi. Ancak daha da şaşırtıcı bir şekilde, son derece dar bir yeşil ışık bandının baş ağrısının yoğunluğunu gerçekten azalttığını keşfettiler.

Yapılan çalışma sonucunda genel olarak, yeşil ışığa maruz kalma, ayda baş ağrısı günlerinin sayısını ortalama yüzde 60 oranında azalttı. Çoğu çalışma katılımcısı, epizodik migren hastalarının yüzde 86'sı ve kronik migren hastalarının yüzde 63'ü, ayda baş ağrısı günlerinde yüzde 50'den fazla azalma bildirdi. 

2016 yılında Brain'de yayınlanan bir sonraki araştırmalarında,  araştırmacılar beyaz, mavi, kehribar ve kırmızı ışıkların  yeşil ışıktan daha büyük elektrik sinyalleri ürettiğini ve sonuç olarak bu sinyalleri alan beyin bölgelerinin önemli ölçüde daha aktif olduğunu buldular. Temel olarak, insan retinası, yeşile tepki olarak diğer herhangi bir ışık rengine göre daha küçük bir elektrik sinyali üretir. Beynin yeşil ışıkla daha küçük aktivasyonu, migreni olan biri için neden yatıştırıcı olduğunu açıklar: Bu, büyük dalgalı kayalık bir okyanustan ziyade sakin bir gölde olmak gibidir.

Bu çalışmayı temel alarak, Boston'daki bir baş ağrısı kliniğinde yeşil ışığın dar bandını hızla test etmeye başladılar ve yeşil ışığın migren hastalarının semptomlarını şiddetlendirmediğini veya herhangi bir olumsuz yan etkiye neden olmadığını görünce hayrete düştüler.

Yeşil ışık tedavisinin faydalarını keşfedin

Yüzyıllar boyunca insanlar kronik ağrıyla savaşmak için ilaçsız, doğal ilaçlara yöneldiler. Ve 2007 itibariyle, Ulusal Sağlık İstatistikleri Merkezi'nin bir raporuna göre, yaklaşık 10 yetişkinden 4'ü bir çeşit alternatif çare kullanmıştı. 

Yeşil ışık tedavisi birkaç nedenden dolayı çekicidir: 

Hastanın ameliyat olması veya herhangi bir ilaç alması gerekmediği için non-invazivdir. Hasta ne zaman ve nasıl kullanacağını kontrol edebilir - hatta evinin rahatlığında bile kullanabilir Nispeten ucuzdur.  Ayrıca, migren için greenlight terapinin herhangi bir olumsuz etkiye neden olmadığı gösterilmemiş olması hekim açısından büyük bir avantajdır. Ve son olarak, hastalar yeşil ışığın faydalarından yararlanırken çoğunlukla yaşamlarına, çalışmaya, aileleriyle birlikte olmaya, ev işleri yapmaya, okumaya ve daha pek çok şeye  her zamanki gibi  devam edebilirler.  Genel olarak, tekrarlayan migrenleri yönetmek için doğal yaklaşımlar aramak, durumu yönetmenin riskini ve maliyetini azaltabilir. Yeşil ışık tedavisinin gerçekten yardımcı olabileceği yer burasıdır!

İletişim Formu

Aşağıdaki form vasıtasıyla bize kolayca ulaşabilirsiniz. En yakın zamanda size dönüş yapılacaktır.

Konu seçiniz

İlginizi Çekebilecek Konular

Küme Baş Ağrısı Tedavisi

İnsan sağlığını en çok etkileyen rahatsızlıkların başında ağrılar gelmektedir

Baş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Baş ağrıları, bazen stresten kaynaklı olabilir. Bu şiddetli baş ağrıları ile birlikte kişinin günlük hayatı neredeyse tamamen durma noktasına gelebilir.

Migren Sinir Blokajları

Migren, hastaların günlük yaşamlarını etkilemektedir. Hastaların gün içerisinde gerçekleştirmiş olduğu aktivitelerde aynı zamanda kısıtlılık yaratabilen baş ağrısıdır.