Migren ve Baş Ağrısına İyi Gelen Esansiyel Yağlar Nelerdir?

Yağlar başağrıma ve migrenime iyi gelirmi? sorusunun yanıtına rahatlıkla EVET diyebiliriz.Birçok esansiyel yağ başağrınızın hafiflemesine yardımcı olabilir. Uçucu yağlar, bir bitkinin yapraklarından, gövdelerinden, çiçeklerinden, kabuğundan, köklerinden veya diğer unsurlarından yapılan yüksek konsantre sıvılardır. Aromaterapi genellikle stresi azaltmak ve duyusal uyaranlarla (koku) dolaşımı iyileştirmek gibi sağlık yararları sağlayabilen esansiyel yağları içerir.

Esansiyel yağlar, baş ağrısı veya migren gibi belirli durumların tedavisine yardımcı olabilir. Farklı yağlar farklı faydalar sunar. Ayrıca reçeteli baş ağrısı ve migren ilaçlarına eşlik edebilecek uzun yan etki listeleri olmadan da faydalar sağlarlar.

Bazı uçucu yağlar stresi azaltabilir, bu da gerilim tipi baş ağrılarını hafifletebilir veya ağrıyı hafifletebilir.

Uçucu yağlar, kullanılmadan önce hindistancevizi yağı, zeytinyağı, tatlı badem yağı veya jojoba yağı gibi bir taşıyıcı yağda seyreltilmelidir.

Ağrısız Günler Dileğiyle…

Doç. Dr. Akçay Övünç Özön

Nöroloji

Uzm. Dr. Ali Özön

Fitoterapi / Enf.Hst.Uzmanı

Migren ve Aromaterapi

Baş Ağrısı ve Migren için 10 Esansiyel Yağ

  • Nane yağı
  • Biberiye yağı
  • Lavanta yağı
  • Papatya yağı
  • Okaliptüs yağı
  • Fesleğen yağı
  • Zencefil yağı
  • Gül yağı
  • Limon yağı
  • Karanfil yağı

Nane yağı migrene iyi gelirmi? Migren taşı mentol taşı migrene iyi gelirmi?

EVET tıbbi nane yağı başağrınızı azaltmanıza yardımcı olabilir.Nane yağı, baş ağrısı ve migren ataklarını tedavi etmek için en sık kullanılan uçucu yağlardan biridir. Kasları gevşetmeye ve ağrıyı hafifletmeye yardımcı olan mentol içerir.

Seyreltilmiş nane yağının topikal olarak uygulanmasının hem gerilim tipi baş ağrılarından hem de migren ataklarından kaynaklanan ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabileceği düşünülmektedir.

Ataklar esnasında mentol içeriğinden dolayı migren stickleri migren rollerları ve migren taşı diye bilinen ürünler başağrılarını azaltmak için yardımcı olarak kullanılır.Şakaklara uygulanarak veya koklanarak kısmi rahatlamalar sağlanabilir.

2. Biberiye yağı ve migren başağrıları

Biberiye yağı, güçlü anti-enflamatuar ve analjezik (ağrı giderici) özelliklere sahiptir. Yüzlerce yıldır halk hekimliğinde stresi azaltmak, ağrıyı gidermek ve dolaşımın iyileştirilmesi için kullanılmaktadır ve bunların tümü baş ağrısına yardımcı olabilir.2013 yılında yapılan bir araştırma, diğer ilaçlarla birlikte kullanılan biberiye yağının yoksunluk semptomlarına yardımcı olduğunu bile buldu. Ayrıca uykusuzluğun azalmasına ve baş ağrısına yardımcı olabilecek kasların gevşemesine yardımcı olmuştur.

3. Lavanta yağı ve migren başağrıları

Lavanta esansiyel yağı genellikle stres atma ve rahatlama için kullanılır. Lavantanın baş ağrısı ve migren tedavisine yardımcı olabileceğine dair güçlü kanıtlar da vardır.Lavanta esansiyel yağından gelen kokuyu solumak, migren ataklarının akut yönetimine yardımcı olabilir. Bir 2013 araştırması, insanların lavanta yağını teneffüs ettikten sadece 15 dakika sonra ağrıda önemli bir azalma olduğunu bildirmiştir. Lavanta yağını çeşitli şekillerde rahatlama sağlamak için kullanabilirsiniz. Örneğin, dolabınızda ve yanınızda bir çantanızda bir şişe lavanta esansiyel yağı bulundurabilirsiniz. Bu, bir migren geldiğini hissettiğinizde ona kolayca erişmenizi sağlayacaktır. Ayrıca yastığınıza lavanta yağı püskürtebilirsiniz. Yetersiz uyku migreni tetikleyebilir ve lavanta kokusu sizi rahatlatabilir ve daha iyi bir gece uykusu almanızı sağlayabilir.

4. Papatya yağı ve migren başağrıları

Papatya esansiyel yağı vücudu gevşetir ve kasları rahatlatır ve bu nedenle gerilim tipi baş ağrılarının tedavisinde çok yardımcı olabilir. Ayrıca baş ağrısının yaygın nedenleri olan anksiyete ve uykusuzluğun tedavisine de yardımcı olabilir.Hamile kadınlar, düşük yapma riski taşıdığından papatya esansiyel yağı kullanmamalıdır.

5. Okaliptüs yağı ve migren başağrıları

Baş ağrınız sinüs sorunlarından kaynaklanıyorsa, okaliptüs esansiyel yağları yeni en iyi arkadaşınız olabilir. Bu yağ, burun geçişlerini açar, sinüsleri temizler ve baş ağrısına neden olan sinüs gerginliğini gidermeye yardımcı olur.1994'te yapılan bir çalışmada Güvenilir Kaynak, nane yağı, okaliptüs yağı ve etanol kombinasyonunun hem kaslara hem de zihne rahatlatıcı etkiler sağladığını ve bu da baş ağrısını hafifletmeye yardımcı olabileceğini buldu.

6.Fesleğen yağı

Fesleğen yağı migrene iyi gelirmi? EVET Fesleğen yağının terapötik özellikleri arasında migren ataklarından gelen ağrıyı rahatlatması da yer alır.3 damla fesleğen yağını 1 bardak sıcak suya karıştırın ve günde bir kez için.

7. Zencefil yağı

Migren hastaları için zencefil yağı, ağrının ve baş dönmesinin azalmasına yardımcı olabilir ve aynı zamanda kusmayı hafifletebilir.

5 damla zencefil yağını 1 bardak sıcak suya karıştırın. Baş ağrınız olduğunda veya mide bulantısı hissettiğinizde için

8. Gül yağı

Gül yağı, tıpta birçok hastalık türü için potansiyel bir ilaçtır. Gülden çıkarılan yağın, tekrarlayan migren vakalarına sahip olan kişiler için önemli bir analjezik etkisi olduğu bulunmuştur.5 damla gül yağını bir mendile dökün ve ağrı hissettiğinizde mendili koklayın.

9. Limon yağı

Limon yağı, beyindeki ağrı sinyallerini bozma yeteneğine sahiptir. Ağrı nedeniyle uyku sorunu yaşayanlara da, limon yağı iyi bir uyku almalarına yardımcı olur.

3 damla limon balsamı yağını 1 çay kaşığı badem yağı ile karıştırın. Kapalı bir şişeye koyun ve iyice karışması için çalkalayın. Ağrı hissettiğinizde parmaklarınızın ucuna birkaç damla yağ karışımı dökün. Ağrılı bölgeye hafifçe 15 dakika masaj yapın. 

10. Karanfil yağı

Karanfil yağı, migren gibi farklı tiplerdeki baş ağrılarının tedavisinde etkili ve güvenli olduğu düşünülen doğal ilaçlar arasındadır. Çünkü karanfil yağı, anestezik, analjezik ve antinosiseptif gibi ağrıyı azaltabilen farmakolojik özelliklere sahiptir.3 damla karanfil yağını 1 tatlı kaşığı Hindistan cevizi yağı ile karıştırın. Ağrı hissettiğinizde, bir beze birkaç damla karışımdan dökün ve ağrılı bölgenin üzerine koyun. Sonra hafifçe masaj yapın.

İletişim Formu

Aşağıdaki form vasıtasıyla bize kolayca ulaşabilirsiniz. En yakın zamanda size dönüş yapılacaktır.

Konu seçiniz

İlginizi Çekebilecek Konular

alerjik-oldugunuz-gidalari-bulun-migren-bas-agrilarindan-kurtulun

Alerjik Olduğunuz Gıdaları Bulun, Migren Baş Ağrılarından Kurtulun

Tekrarlayan baş ağrıları ve migren, kişisel düzeyde yaşam kalitesi ve üretkenlik üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Çoğu kadın olmak üzere nüfusun tahminen% 10 ila% 15'i, tekrarlayan migrenden muzda

migren-ve-diger-bas-agrilarinda-periferik-sinir-blokajlari

Migren ve Diğer Baş Ağrılarından Periferik Sinir Blokajları İle Kurtulun

Migren tanı ve tedavisi son derece ayrıntılı hasta hikayesi ve birçok kombine tedavileri içeren tedavi planıyla takip edilmektedir. Botoks ve Periferik sinir blokajları sadece başağrısı ve blokaj i

Gerilim Tipi Baş Ağrısında Bitkisel Tedaviler

Gerilim tipi baş ağrısı  özellikle stres ve psikolojik durumla doğrudan ilişkili,yapılan iş nedeniyle yoğun stres altındaki kişilerde daha sık görülen bir başağrısıtipidir.