Migren Tedavisi Ankara

 

Migren tedavisi Ankara, Migren 15 alt tipi 11 ilişkili tablosu bulunan komplex nörolojik bir hastalıktır. Migren kişinin günlük yaşamanı etkileyen, şiddeti insandan insana göre değişen ve belli ataklar ile ortaya çıkan bir nörolojik rahatsızlıktır. İnsanlar arasında sık görülen bu rahatsızlığın en belirgin özelliği ise şiddetli baş ağrısına neden olmasıdır. Kişinin hayatını olumsuz şekilde etkileyen bu hastalığa; sadece basit bir baş ağrısı olarak yaklaşılmamalı ve ağrı kesiciler ile kontrolsüz tedavilerle gidermeye çalışmamalıyız. Migren belirtileri gösteren hastanın mutlaka tüm yaşamsal alışkanlıklarıyla birlikte ayrıntılı değerlendirilmek üzere bir nöroloji uzmanına muayene olması, hastalığın seyri için büyük önem taşımaktadır. Migren; ense, göz çevresi ve şakakda şiddetli ağrı ve zonklamaya neden olan, bazen kusma ve bulantı da gözlemlenebilen bir nörolojik rahatsızlıktır.

Migren Belirtileri Nelerdir?

Migren hastalığının birçok belirtisi olmasına rağmen tüm hastalarda bu belirtilerin bir veya birkaçı görülebilir. Migrenin sebep olduğu baş ağrısı gök gürültüsü gibi şiddetli ve ani olarak tanımlanır. Görme bozukluğu, uyuşukluk, konuşma bozukluğu, bayılmaya kadar birçok belirtileri olan migren, uzman bir hekimin kontrolü altında görülmesi gereken bir rahatsızlıktır. Eğer kendinizde bu belirtilerden bir veya birkaçını gözlemliyorsanız migren hastalığına sahip olabilirsiniz,

 • Baş, şakak, boyunda ağrı,
 • Geçici görme bozuklukları,
 • Kalp atışı benzeri baş bölgesinde zonklama,
 • Kusma,
 • Işık ve ses hassasiyeti,
 • Halsizlik,
 • Bulantı,

Genelde 20 ile 30 yaşlarındaki kişilerde rastlanan migren, çocuklarda ve ergenlerde de gözlemlenebilir. Migren kadınların yüzde 20’ sinde, erkeklerin ise %8’ inde görülmektedir. Ataklar şeklinde gelen migren bazı kişilerde bu nadir gerçekleşirken, bazı kişilerdeyse ayda 3 ile 4 kez görülebilmektedir. Bu ataklar ortalama 4 saat boyunca sürmektedir.

Migren ataklarının aşamaları ise şunlardır:

 • Prodrom: Yaklaşmakta olan migren atağının 1 veya 2 gün önce bazı belirtilerle kişide gözlemlenmesidir. Migren atağı, yaklaşan kişilerde ruh hali değişimleri, yeme bozukluğu, kabızlık, fazla idrara çıkma, boyun tutulması, susuzluk ve sık esneme görülebilir.
 • Atak: Migren ataklarındaki süre ve şiddet değişkenlik göstermektedir. Atakların süresi 4 ile 72 saat sürebilmektedir. Bazı kişilerde çok nadir görülen bu ataklar, bazı kişilerdeyse haftada birkaç kez gerçekleşebilir. Atakların aşaması da hastada zonklama, ses ve ışığa hassasiyeti, kusma, bulanık görme, bulantı, baş dönmesi ve nadiren bayılma görülebilmektedir.
 • Aura: Bu aşama her hastada görülmez. Aura aşaması geçiren kişilerde dokunma hislerinde güçsüzlük, uyuşma, görme bozukluğu, karıncalanma ve konuşma bozukluğu gibi rahatsızlıklar ortaya çıkabilmektedir.
 • Postdrom: Ataktan sonraki aşamada hastada ilk 24 saat boyunca bitkinlik, halsizlik, baş dönmesi, atak sonrası rahatlama, ses ve ışığa hassasiyeti görülebilir.

Migreni Tetikleyen Faktörler Nelerdir?

migren tedavisiAnkara, migren ataklarının gerçekleşmesine sebep olan pek çok faktör bulunmaktadır:

 • Hormonal değişimler,
 • Menopoz,
 • Hamilelik,
 • Stres,
 • Tuzlu ve işlenmiş gıdalar,
 • Yoğun cinsel aktivite,
 • Yemek düzeninde değişiklik,
 • Bazı kokular,
 • Alkol (özellikle şarap) ve fazla kafein,
 • Uyku düzeninde değişiklik ve uykusuzluk,
 • Basınç
 • Yüksek ses ve ışık
 • Fazla efor,

Migren Sebepleri Nelerdir?

Migrenin sebeplerinin en başında genetik faktörler gelir. Kişinin ailesinde migren öyküsü varsa migren rahatsızlığı yaşama olasılığı % 40’tır. Hem babası hem annesi migren hastası olan bir kişi de %75 oranında migren ağrısı şikayetleri yaşayabilir. Migren ağrısının ortaya çıkama sebeplerinden birisi de hormonal değişimlerdir. Bu yüzden migren rahatsızlığı çok daha sık olarak kadınlarda görülebilmektedir. Kadınlarda erkeklere göre 3 kat fazla olan migren atakları özellikle adet dönemlerinde hormonal değişimlerden dolayı şiddetini artırabilmektedir. Adet dönemindeki şiddetli baş ağrısının çoğalması da migrene bağlanabilmektedir. Kusma, bulantı, sese ve ışığa hassasiyet olabilir.

Migren Tedavisi

migren tedavisi Ankara, Ankara neuroupclinic’te migren tedavisi için kişiye özel oluşturulan neuroup migren tedavi protokolleri hastalığı bütüncül olarak değerlendirmeyi hedef almaktadır.Migren hastasının eğer uyku sorunu varsa bu sorunu çözmeden tek taraflı ilaç tedavileri,akupunkturvs gibi yöntemlerle hastanın sorununu çözmeniz mümkün olmamaktadır.

Migren hastaları öncelikle doğru tanı, doğru tedavi  ve doğru takip ile migren ataklarından kurtulabilirler. Migren tedavisi, migren tanısı doğru konulduktan sonra ağrılar seyrekse; ağrı ataklarını geçirmek için kriz tedavisi planlanır. Haftada 1 ile 2 kez ya da daha fazla atak olduğu zaman koruyucu tedavi uygulanmalıdır. Migren tedavisinde bazen sadece migreni tetikleyen; hormon kullanımı, açlık, uykusuzluk gibi nedenlerin ortadan kaldırılmasıyla ağrı atakları ortadan kaybolabilir, sıklığını ve şiddetini azaltılabilir.

Migren ataklarında ve koruyucu tedavilerinde kullanılmakta olan ilaç çeşitleri de migren tedavisi bakımından oldukça önemlidir. Gün içerisinde sadece bir kaç kez doktor kontrolünde alınan ilaçlar ile yıllar boyu ağrısız bir yaşam sağlanabilmektedir. Baş ağrısı tedavisi için etkili olan ilaçlar ve günlük yaşam rutininin değiştirilmesi önemlidir.  Eğer migreni günlük yaşamınıza göre planlamazsanız sadece migren ilaçlarını kullanmanız size fayda sağlamayacaktır.

Günlük hayatınızda bu konulara kesinlikle dikkat etmelisiniz;

 • NeuroUpclinic migren günlüğünü tutmak
 • Alkolden kaçınmak
 • Düzenli egzersiz yapmak
 • Uygun bir kiloya erişmek
 • Stres ile başa çıkma yollarını öğrenmek
 • ​Az veya fazla uyumamak.

Migren ilaçları

Bu rahatsızlığın tedavisinde ilaç kullanmak ilk olarak akla gelen koruyucu yöntemler arasında yer alsa da, öncelikle tüm faktörler birlikte değerlendirilmelidir. Doğru alınmış migren rahatsızlığını giderici ilaçlar, migren ataklarını sonlandırmada oldukça etkili bir rol oynayacaktır. Migren ağrınızla aynı zamanda başlayan bir bulantınız da varsa bulantı ve migren ağrısını önlemeye yarayan çeşitli ilaçları birlikte kullanmanız da faydalı bir uygulama olabilecektir. Bir başka insana iyi gelen bir migren ilacı size iyi gelemeyebilir ve hatta zararı bile dokunabilir. Migren ilacı kullanmaya başladıysanız dikkat etmeniz gerekenlerin en başında ilacınızı her zaman yanınızda bulundurmanız gerektiğidir. Migren atak belirtilerini anladığınız sırada migren ilacını kullanmanızda fayda olacaktır. Atağı ne kadar erken anlarsanız ilaçlar o kadar etkili olur.  Aynı şekilde haftada 2 veya 3 gün migren için bir ilaç kullanmanız da belli bir zaman ardından vücutta tolerans geliştireceği, meydana getireceği için migren ağrınızın asıl sebebi halini almaya başlarlar. Bu da migren tedavinizi daha da zorlaştırabilir. Eğer migren ilaçları işe yaramazsa, ataklar çok sık ve şiddetli şekilde ilerlediği zaman koruyucu tedaviyi denemelisiniz. Koruyucu tedavi esnasında alınan ilaçlar ağrı kesici ilaçlardan farklı olup, daha çok migren eşiğinizi yükseltmeye yöneliktir.

Migrene karşı botoks tedavisi: Bu rahatsızlığın giderilmesi bakımından diğer bir yaklaşımsa yüzdeki kırışıklıkları yok etme amacıyla kullanılan botoks yöntemidir. Botoks yaptıran migrenli hastalar, baş ağrılarının azaldığının fark etmesi üzerine migren tedavisinde botoks uygulamasının önünü açtı. Üzerine yapılan araştırmalar, migren karakterinde baş ağrısı olarak tanımlanan kronik migreni tedavi etmede botoks uygulamasının etkili olduğunu göstermiştir.

Migren tedavisinde botoks;

Migren hastalığı komplex nörolojik bir hastalıktır,en az 15 alt tipi ilişkili 11 tablosu mevcuttur,başarılı bir tedavi için hastayı uyku beslenme dahil tüm faktörleriyle değerlendirmek gerekir.

Bu şekilde tedavi yaklaşımı olmadığında  başarısız ve kronikleşmiş tedavi süreçleriyle karşılaşmaktayız.

Tüm dünyada migrende botoks uygulaması başağrısı tedavisinde deneyimli botoks uygulama sertifikasına sahip nörologlar tarafından yapılmakta ve takip edilmektedir. Ancak ülkemizde mevcut uygulama tek yönlü olarak çok farklı uzmanlık disiplinine sahip hekimlerce hatta diş hekimlerince uygulanmaya çalışılmakta olup,Migren tedavisi Ankara neuroup kliniğimizde başarısız veya kronikleşmiş migren tipleri en sık karşılaştığımız durumlardandır.

Migrende botoks uygulaması şakaklara, boyun kısmına, ense bölümüne ve alın kısmına önceden belirlenmiş noktalara uygulanmaktadır. Kozmetik amaçla sadece yüz bölgelerinde uygulanan botokstan farklı bir uygulamadır ve gerektiğinde sinir blokajları ile kombine edilir.

 Çoğu durumda uygulamaların etkisi yaklaşık 3 ile 4 ay süreceğinden tedavinin sürdürülebilmesi açısından tekrarlanması önem arz etmektedir.

Nöralterapi: 1926 tarihinde migrenli bir hastanın tedavisi esnasında keşfedilen Nöralterapi tedavisi dünyada ve Türkiye'de de 2008 yılından itibaren uygulanan bir yöntemdir. Nöralterapi, kısa etkili lokal anestezikler ile yapılan bir iğneli tedavi uygulamasıdır. Otonom sinir sisteminin tekrardan düzenlenmesi esasına dayanmaktadır. Nöralterapi ve bütüncül yaklaşımı migren tedavi başarı şansını yükseltmiştir. Nöralterapi, migrenin etkisine bağlı olarak manuel terapi, tetik nokta enjeksiyonları, ganglion blokajları, ile desteklenebilmektedir.

Migrene Neler iyi Gelir ?

migren tedavisiAnkara, düzenli uyku ve beslenme migrenin ortaya çıkmasında engelleyici unsurlardır. Bunun yanında migreni tetikleyen unsurların bilinmesi ve bundan kaçınmak da migren ataklarının sıklığı azaltmaktadır. Migren baş ağrısını tetikleyebilen birçok neden mevcuttur:

 • Alkol kullanımı,
 • Uyku düzensizliği,
 • Aşırı parlak ışıkla çalışmak,
 • Öğün atlama,
 • Tatlandırıcılı ya da işlenmiş gıda tüketmek,
 • Parfüm ve sigara dumanı gibi yoğun kokulara maruziyet,
 • Fiziksel ve duygusal stres,
 • Yüksek ses maruziyeti,
 • Mevsimsel değişiklikler,
 • Kadınlarda meydana gelen hormonal değişkenlik durumları ya da hormon içermekte olan ilaçların kullanımı.

Migreni tetikleyen bu faktörlerden korunmak için doktorların bilgisi ve önerisi dahilinde gerçekleştirilen çeşitli uygulamalarla migrenden dolayı oluşan baş ağrısının kontrolüne katkı sağlanabilir. Yapılan çeşitli çalışmalarla folat, B2 vitamini ya da magnezyum gibi mineraller ve vitaminlerin baş ağrısının sıklığı hususunda efektif olabileceği iddia edilmiştir. Bunlar dışında antioksidan özelliği bulunan ve genellikle enerji metabolizmasında önemli bir görev üstlenen koenzim Q10 da migren hastalığıyla ilişkili olabilecek bir maddedir. Hem vücudunuz tarafından üretilen hem de kırmızı et, karaciğer, balık, brokoli ve maydanoz gibi besinlerde bulunan koenzim Q10 gerekli durumlarda gıda takviyesi olarak da kullanılabilir. Migrenin şiddeti ve sıklığı üzerinde katkı sağlayıcı özelliği bulunan koenzim Q10 kullandığınız zaman  oluşabilecek cilt ve sindirim sorunları için dikkatli olunması önerilmektedir.

Migreni Neler Tetikler ?

Migreni tetikleyen faktörler kişiden kişiye göre farklılık gösterebilir. Aynı insanda bile bir atağı farklı bir sebep tetiklerken, bir başka migren atağını farklı bir şey tetikleyebilir. Bu sebeple bütün tetikleyicilere dikkat etmenizde fayda vardır.

Migren tedavisi için Ankara neuroupclinic’te NeuroUpclinic MİGREN GÜNLÜĞÜ uygulamamız ve NeuroUplinic MİGREN KİŞİSELLEŞTİRİLMİŞ TEDAVİ VE TAKİP PLANImızla tedavide yüksek başarı mümkün olmaktadır.

Mevcut migren günlüğü uygulamamızla tetikleyicilerin saptanması ve elimine edilmesi mümkün olmaktadır.Örneğin; çikolata ve peynir gibi yiyecekler migreni tetikleyebilir. Bunun dışında öğün atlamak ya da öğünü geciktirmek, yeterli su içmediğiniz zaman da migren ataklarına sebep olabilir. Uyku düzeniniz de migren için çok önemlidir. Fazla veya az uyumak, uzun süreli yolculuklar ve yoğun egzersiz yapmak da migren ağrısının sebebi olabilir. Keskin kokular, çok parlak ve yanıp sönen ışıklar ve iklim değişikliklerininde migren ağrılarında etkisi vardır. Bunun dışında duygusal ve psikolojik faktörlerde, kadınlardaki hormonal değişimler de migreni en fazla tetikleyenler arasında sayılır.   Migrene iyi gelmeyen yiyeceklere de mutlaka dikkat etmek gerekir. Örneğin; eskitilmiş peynirler, kuru fasulye ve soya ürünleri,konserveler,sakatatlar,alkollüiçecekler,hazır et ve tavuk suyu tabletleri, çiğ kahve ve asitli içecekler,fıstık ezmesi gibi migrenin tetiklenmesine neden olabilecek yiyecek ve içecekler konusunda dikkatli olunmalıdır.

Bunların yanı sıra migrene iyi gelmeyen gıdalar ise şöyle sıralanabilir:

 • Kuruyemişler ve kabuklu yemişler,
 • Et bulyonla yapılmış çorbalar.
 • Tütsülenmiş (smoked) ya da kurutulmuş balık,
 • Fırınlanmış mayalı yiyecekler; sandiviç ekmeği, kek, ev yapımı ekmek,
 • Turunç, portakal, mandalina, kivi, frambuaz, ananas, kırmızı erik
 • Bazı kuru meyveler; hurma, üzüm, incir, kayısı, erik vb.
 • Aspartam ve diğer tatlandırıcılar.

Migreni Olanlar Hangi Egzersizleri Yapmalı ?

Son yıllarda yapılan araştırmalara göre migrene iyi gelenler arasında kişilerin yapacakları hafif egzersizlerin önemi büyüktür. Hafif egzersizlerle migren ataklarının şiddeti ve sıklığını azaltabilir ve bu migrenin koruyucu tedavisinde faydalı olabilmektedir. Migren ağrılarınız varsa sizi fazla yormayacak, düzenli olarak aerobik egzersiz uygulaması programlayabilirsiniz. Bunun dışında hayatınızda migren var ise jogging, bisiklet, dans, tempolu yürüyüş ve yüzmeyi de tercih edebileceğiniz egzersiz seçeneklerinde bulunur.

Migren Ağrıları Tedavi Edilmezse Depresyona Neden Olur Mu ?

Kronikleşen migren ağrılarında, kişilerde anksiyete ve depresyon belirtilerine daha çok rastlanır. Kronik migrenin tanımı için 3 ay süreyle iki günde bir ya da daha sık baş ağrılarına sahip olmanız,aylık ataklarınızın en az 8 tanesinin migren özelliklerini taşıması gerekir. Migren ağrılarınız kronik olmasa bile, eğer anksiyete ve depresyona sahipseniz bu durum migren ağrılarınızın artmasına sebep olur. Migren tedavisi için Ankara neuroupclinic’te hastalarımız psikolojik durumları yönünden ayrıntılı olarak değerlendirilmekte olup mevcut kolaylaştırıcı faktörlerde tedavi edilmektedir.

İletişim Formu

Aşağıdaki form vasıtasıyla bize kolayca ulaşabilirsiniz. En yakın zamanda size dönüş yapılacaktır.

Konu seçiniz

İlginizi Çekebilecek Konular

Küme Baş Ağrısı Tedavisi

İnsan sağlığını en çok etkileyen rahatsızlıkların başında ağrılar gelmektedir

alzheimer-hastaliginda-iyilesme-mumkun-mu

Alzheimer Hastalığında İyileşme Mümkün mü?

Alzheimer hastalığı yaşlılıkla beraber ortaya çıkan ve başta unutkanlık olmak üzere çeşitli zihinsel ve davranışsal bozukluklara yol açan ilerleyici bir beyin hastalığıdır. 

Migrene İyi Gelen Gıdalar

Migrene iyi gelen gıdalar migren ağrısı yaşayan kişiler ve tanıdıkları tarafından merak konusudur. Migren, pek çok kişide yaygın olarak görülen bir baş ağrısı türüdür.