Migren Botoksu ve Yanlışları

 

Botoks işlemleri ülkemizde ilaç düzeyinde olan bir maddedir. Eczanelerde halka satışları yasak olmakla beraber sadece doktorlara satış izni vardır. Bunun nedeni uzman doktorların ellerinde bir şifa kaynağı olabilirken profesyonel olmayan kişilerce yapılan yanlış işlemlerle hayati risklere kadar kötü sonuçlar doğurabilme ihtimalinin olmasıdır. Migren botoksu ve yanlışları hakkında insanların çok dikkatli olması gerekmektedir.

Botoks, clostridiumbotulinum bakterinden üretilen bir protein maddesi botulinumnörotoksin markası olarak bilinmektedir. Özel laboratuvar ortamlarında bu madde şifa veren ilaçlara dönüştürülür.

Kronik Migren Nedir?

Kronik migren, üç aydan fazla olmak şartı ile ayda on beş gün boyunca süren şiddetli baş ağrıları tanısına denmektedir. Migren hastalarının 10’da 1’i genellikle kronik migren hastası olarak bilinmektedir.

Yakın zamana kadar insanların hayat kalitelerini düşüren akut migren ataklarının bilinen etkili bir tedavi yöntemi yoktu ancak teknolojik gelişmelerin tıp dünyasında açtığı çığırlarla birlikte artık migren de bazı yöntemler kullanılarak tedavi edilmektedir.

Migren Nedenleri

Migren hastalığının nedenleri genellikle anlaşılamamakla birlikte genetik ve çevresel faktörlere bağlı olarak ortaya çıktığı düşünülmektedir. Genetik faktörlere temel alınarak yapılan araştırmalar gösteriyor ki %40 ila 45 arasında migren hastalığına sahip bireylerin ailesinde de bu durum vardır. Ayrıca hormonal değişim yaşayan kişilerde de görülmektedir.

Migren Belirtileri

Migren hastalığını yaşayan kişilerde genel olarak ortaya çıkan belirtiler şu şekildedir;

  • Mide bulantıları (kusma)
  • Aşırı ses ve ışığa dayanamama
  • Bölgesel olarak başta zonklayıcı baş ağrıları oluşması
  • Kalabalık ortamlardan uzaklaşma, en ufak ses ortamına bile tahammülsüz hissetme
  • Karanlık, sessiz yerlerde şiddetli baş ağrıları çekme ve iştahsızlık

Migren Botoksu

Migren botoksu ile migren ataklarının başlamasına neden olan sinir uçlarından ağrı maddelerinin salınımını bloke etmek amaçlanmaktadır. Ayrıca kronik migren ataklarının başlamasını engellemek adına migreni tedavi etmeye çalışan etkili bir yöntemdir.

Migren durumuna maruz kalan insanların hayatları çok kötü bir şekilde etkilenmektedir. Bundan dolayı insanlar bu zamansız ortaya çıkan hastalıktan kesin çözümler ile kurtulmak istemektedir. Son zamanlarda Migren botoksu ile etkili çözümler alan insan sayısı oldukça fazladır.

Migren Tedavisinde Botoks Tedavisi Nasıl Etki Etmektedir?

Botoks tedavisi ilk olarak 2000’li yıllarda kronik migren tedavisi olarak halka tanıtıldı. Estetik amaçlı yüze ve alına yapılan botokslar sonrası ağrı yaşayan kişilerde yapılan Migren botoksu tedavileri kesin sonuçlar görülmeye başlandı.

Bu durumu yaşayan birçok insan baş ağrılarında düzelme durumu yaşadığını doktorlarına bildirdi. Bu incelemelerden sonra botoksun migren üzerindeki etkisi ciddi anlamda araştırılmaya başlandı. 2010 yılında ise iki dev büyük çalışma sonucunda Migren ve Botoks arasında baş ağrısı yaşanan günlerdeki azalma ve hayat kalitesinin yükselmesi durumu gözlendi. Bununla birlikte Amerika Birleşik Devletleri İlaç Dairesi kronik migren tedavisi için bu tedavi şeklini onayladı. 2010 yılından beri migren tedavi etmede en çok kullanılan tedavi yöntemi Migren botoksu oldu.

Botoks, vücutta ağrı üreten kimyasalların salınımını önleyerek ağrı meydana gelmesini engellemektedir. Bu etki beynin içerisinde kronik migrenden sorumlu olan ağrı süreçlerini azaltmaktadır.

Migren botoksu baş ağrıları yaşayan kişilerde ağrı sıklığını ve şiddetini azaltmasına rağmen, migren altında yatan sebeplere etki etmez. Yani bu tedavide migren tedavi edilmez sadece yaşadığınız atakların sayısı ve şiddeti azaltılır ve size daha konforlu bir yaşam sürmenizi sağlamaktadır.

Migren Botoksunun Yan Etkileri Nasıl Olmaktadır?

Botoks kas zayıflığı durumu yaşayan kişilerde yani kas hastalığı olan kişilerde kullanılmaz. Ayrıca Botoks alerjisi ya da vücudunun başka bölgelerinde bu tarz durumlara karşı reaksiyon gösteren kişilerde de kullanılması tavsiye edilmez. Ancak botoks uzman doktorlar elinde yapıldığında bu işlemler hasta üzerinde yapılmadan evvel mutlaka hastanın hikâyesi dinlenilmektedir. Hasta hikâyesi ve vücuduna göre yapıldığında hiçbir yan etkisi bulunmamaktadır.

Botoks işlemine bağlı morluk ve kızarıklık çok sık olmasa da görülmektedir. Ayrıca geçici göz kapağı sarkması ya da alın çizgilerinin olmamasından kaynaklı yüz ifadesinde değişiklik olmaktadır. Ancak daha profesyonel uygulamalar ile bu durumlar önlenmektedir. Migren botoksu yapımından sonra herhangi bir kısıtlama durumu olmamaktadır. İşe ya da normal hayat aktivitelerine hemen dönüle bilmektedir.

Migren Botoksu Kimlere Yapılmaktadır?

İlk kullanımından beri migrenin botoks ile tedavisi diğer standart tedavilerin başarısız olduğu kronik migren hastaları için kullanılan bir tedavi şeklidir. İş hayatları ve normal yaşam standartları migren yüzünden olumsuz etkilenen insanlara Migren botoksu daha iyi şartlarda bir yaşam standardı sunmaktadır. Ayrıca hayat verimliliği de sağlamaktadır. İnsanların hayatlarında bu kadar etkili olması ile yurt dışında yapılan sağlık sigortaları kapsamına artık migren tedavisi de alınmaktadır.

Migren Botoksu Tedavisi Yanlışları

Migren botoksu ve yanlışları hakkında insanların birçok konuda hatalı bilgiler edindiği bilinmektedir. Özellikle estetik amaçlı yapılan botoks uygulaması ile migren tedavisinde kullanılan botoks yöntemi pek çok insan tarafından karıştırılmaktadır.

Migren botoksu migren durumu yaşayan hastalara yapılan bir tedavidir. Burada yapılan işlemde estetik amaç taşınmaz. Migren tedavisinde botoks kullanıldıktan sonra vücutta değişimler olmamaktadır. İnsanların en çok endişe ettikleri durum migren botoksu sonrası yüz hatlarında değişim olup olmayacağıdır. Bu durumda uzman hekimlerimiz migren tedavisi öncesi hastaları kontrol etmekte ve muayene sonrası tedavi olup olmayacağı hastaya bilgi verilerek işlem yapılmaktadır. Bir diğer bilinen yanlış ise Migren tedavisi esnasında ağrılı bir tedavi durumu yaşandığına dair çıkan gerçek dışı söylemlerdir. Bu tedavilerde hastalar hiçbir ağrı hissetmez.

Migren botoksu sonrasında yatağa günlerce bağlı kalmazsınız. Bu tedavilerde hasta hemen normal hayatına dönmektedir. Ayrıca hastaların yaptıkları migren tedavilerinin kısa sürede etkilerini kaybettiklerine dair de yanlış bilgiler mevcuttur.

Migren Botoksu Nerelere Yapılmaktadır?

Botoks ile migren tedavilerinde doktorlarımız duruma göre farklı uygulama noktaları seçebilmektedir. Ancak ana prensip noktası migren atakları için planlanan özel noktalara botoks uygulaması yapılmalı ve gerekirse sinir blokajları ile uygulama desteklenmelidir.

Migren Botoksu Nasıl Yapılmaktadır?

Kliniğimizde 7 farklı alın bölgesini içeriye alan toplamda ise 31 noktanın botoks işlemi yapılması ile gerçekleştirilir. Hastanın durumuna göre enjeksiyon sayısı 40 noktaya kadar artırılabilir. Bu bölgeler alın, şakaklar, boyun ve enseyi içermektedir. Migren botoksu esnasında çok ince iğneler kullanıldığından hastalar bu durumda ağrı hissetmezler. Toplamda 150 üniteden daha fazla olacak şekilde botoks işlemi daha önceden belirlenen noktalara 4 ila 6 ay arasında bir defa yapılmaktadır.Tedaviden fayda gören birçok hastada uygulama sıklığı 8 aya kadar uzayabilir.NeuroUpKliniğimizde Doç.Dr.Akçay Övünç Özöntarafından migren durumu yaşayan hastaların durumları, atak sıklıkları ve baş ağrısı şiddetleri en ince ayrıntısına kadar ele alınıp tedaviye daha sonra geçilmektedir. Tedavi sınırlı bir bölge ile başlanır daha sonra hastanın izlenilmesi ve hastanın durumundaki değişikliğe göre diğer bölgelere de geçilir.

Migrende Botoks Tedavisi Güvenilir midir?

Botoks yönteminden çekinen her hastanın mutlaka aklına gelen bir soru migren tedavisinde botoks işe yaramakta mıdır? Güvenilir midir? FDA tarafından 2010 yılından beri onaylı olan bu tedavi şekli son derece güvenilir olmakla beraber düzenli olarak yaptırıldığında kesin sonuçlar alınmaktadır.

Migren Botoksu Sonrasında İyileşme Ne Zaman Görülmektedir?

Migren botoksu yaptıran kişilerin genelinde iyileşme etkisi yaklaşık 3 gün içerisinde görülmektedir. Yapılan yorumlara göre en etkili olan iyileşme süreci ise 10 ila 14. gün arasında olduğu tespit edilmiştir.

Migren Botoksu Etkisi Ne Kadar Sürmektedir?

Migren tedavisinde botoks kullanan hastalarda bu işlemin etkisi en fazla 4 ila 6 ay arasında sürmektedir. Ancak her hastanın hikâyesi ve baş ağrısı şiddet oranı ve durumu ve sıklığı farklı olacağından bu süre artada bilir azaladabilir.

Migren Botoksu Yararları

Migren botoksu yaptırmanın bu durumu özellikle çok sık yaşayan kişilere pek çok faydası bulunmaktadır. Bunlar;

  • Migren ataklarının şiddetlenmeden önlenmesini sağlamaktadır.
  • İyileşme süreci ile birlikte yaşam standartlarında iyileşme ve normal bir hayat yaşamanızı sağlar.
  • FDA onaylı olan bu tedavi migren için en etkili ve tek tedavi şekli olmaktadır.
  • İlaçsız, ağrısız bir yaşam sağlamaktadır.
  • Kalabalık ve gürültülü, ışıklı ortamlarda neşenizi kaybettirecek tüm durumlardan sizi korumaktadır.

Migren Botoksu Sonrası Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Migren tedavisi sonrasında uzman doktorlar tarafından hastalara tavsiye edilen öneriler genellikle kan sulandırıcı maddelerden uzak durmaları konusunda olmaktadır. Ayrıca özellikle kan sulandırıcı etkisi olan ilaçlar, omega3 ve içerisinde aşırı E vitamini bulunan gıdalar, vitamin hapları ve yeşil çay olmaktadır. Ayrıca en az 2 gün boyunda hamam, sauna ve sıcak su ile duş alımından hastaların kaçınması gerekmektedir. Son olarak hastaların ilk hasta aşırı sporsal faaliyetlerden de uzak durması gerekmektedir.

Migren Tedavisini Hangi Doktor Yapmaktadır?

Migren sorunu yaşamak ve hangi doktora gideceğini bilmemek insanlar tarafından sıkça sorulan bir soru olmaktadır. Migren tedavisi yani migren botoksu kesinlikle başağrıları tanı ve tedavisinde uzman veinvaziv işlemler konusunda deneyimli Nöroloji doktoru tarafından yapılması gereken bir tedavi şeklidir. Bu noktada en sık gördüğümüz hatalı uygulama medikal estetik,Plastik cerrahi dermatoloji hatta diş hekimleri gibi başağrısı tanı ve takibinde deneyimi olmayan hekimler tarafından uygulanan hatalı ve eksik uygulamalardır.Ortaya çıkabilecek olası yanlış hareketlerin sonuçlarından korunmak ve uzman ellerde olmak tedavinin doğru ve kalıcı bir çözüm sunması içinde ayrıca önemlidir.

Migrende botoks ve sinir blokajları,konusunda 1000 den fazla uygulama deneyimine sahip Doç.Dr.Akçay Övünç Özön tarafından Ankarada bulunan Neuroupclinic te uygulanmaktadır.Her yıl migren sorunu yaşayan pek çok hastaya tedavi ile normal bir hayat sunmaktayız. Hastalarımızın takipleri düzenli aralıklarla yapılmakta ve migren botoksu konusundaki gelişmeler sürekli takip edilmektedir.

Migren Tedavisi Yaptıran Kişilerin Yorumları

Botoks yöntemi ile migren tedavisi son yıllarda oldukça sık sorulan tedavi şekillerinden biri olmaktadır. İnsanlar bu hastalıktan çok fazla yakındığı için tedavi şekillerini araştırmaktadır. Ancak en çok güvenilen kaynakların başında uzman hekimlerin ve onların uyguladıkları tedavileri alan kişilerin yorumları gelmektedir. Migren botoksu yaptıran kişilerin genel olarak yorumları ise şu şekildedir

Migren botoks uygulaması sayesinde en geç 5-7 gün içerisinde migren ağrılarında azalma olduğunu söylemektedir. Daha önce aniden kalabalık ve ışıklı ortamlarda migren krizi yaşayan kişilerin migren botoksu sonrasında bu ortamlarda daha rahat bulunduğu ve artık rahatsızlık duymadıkları gözlenmiştir.

Migren Botoksu Fiyatları

Migren botoksu fiyatları uygulama esnasında bölgelerin genişliği ve kullanılan ilaç miktarına göre farklılık gösterebilmektedir. Migren tedavisinde botoks ile işlem yaptırmak isteyenler detaylı bilgi için iletişim formumuzu kullanabilirler.

İletişim Formu

Aşağıdaki form vasıtasıyla bize kolayca ulaşabilirsiniz. En yakın zamanda size dönüş yapılacaktır.

Konu seçiniz

İlginizi Çekebilecek Konular

bagirsaklariniz-hastaysa-basiniz-agriyabilir

Bağırsaklarınız Hastaysa Başınız Ağrıyabilir!

Gastrointestinal hastalıkları olan kişilerde başağrısı sıklığınında daha fazla olduğunun gösterilmesiyle birlikte migren ve mikrobiata ilişkisi araştırılmaya başlanmıştır. Yapılan çalışmalar, migren b

Baş Ağrısı Tedavisi

Çoğu zaman bir semptom olarak değerlendirilen baş kısmında beliren ağrı, kimi zaman dayanılmaz bir hal alabilmektedir.

Baş Ağrısı Merkezi Ankara

Baş ağrısı merkezi Ankara ilindeki kliniğimizde Doç.Dr.Akçay Övünç Özönbaşağrısı tedavisinde 1000’den fazla Migren botoksu ve GON,SON,Sfenopalatinblokajı,deneyimiylehastaya özel oluşturulmuş neuroup t