Migren Botoksu ve Doğrular

 

Migren, kişilerin sosyal ve iş hayatlarını olumsuz etkileyerek yaşam kalitesini düşürmektedir. Bu nedenle bilim insanları bu rahatsızlığı tedavi etmek amacı ile pek çok yöntem denemiştir. Migren botoksu da bunlardan biridir. Aslında bu yöntem estetik kaygılar nedeni ile botoks uygulamasından sonra migren hastalarında baş ağrılarının azalması ile keşfedilmiştir. Bu yöntem son yıllarda hastalar üzerinde çok etkili sonuçlar doğurmaktadır. Peki genel olarak  migrenbotoksu ve doğrular nelerdir?

Genel Olarak Migren ve Nedenleri

Kişilerde migren atakları ayda en az 8 kez migren atağı yaşıyor ve ayın en az 15 günü başağrısı yaşıyor ise kişiye kronik migren ağrısı tanısı konmaktadır. Bu kronik rahatsızlık migren hastaları arasında %10 oranında görülmektedir. Fakat akut migren ataklarının etkili bir tedavisi henüz bulunamamıştır. Genel olarak migrenin nedenleri ise aşağıda belirtildiği gibidir:

 • Migren nedenleri bu güne kadar  tam olarak anlaşılmamıştır. Fakat çevresel ve genetik faktörlerin bu rahatsızlık üzerinde büyük rol oynadığı bilinmektedir. Migren hastalarında migrenin ailesel geçmişi  %40-75 arasındadır. Ayrıca kadınlarda hormonal değişimlere bağlı olarak da görülmektedir. Özellikle regl döneminde bu rahatsızlık kadınların yaşam kalitesini olumsuz etkilemektedir.

Genel olarak migren belirtileri ise;

 • Zonklayıcı baş ağrısı,
 • Mide bulantısı,
 • Ses ve ışığa tahammülsüzlük gibi durumlar olmaktadır.

Bilinmelidir ki yukarıda belirtilen migren belirtileri her hastada aynı düzeyde görülmemektedir. Genelde migren atakları 4-72 saat aralığında sürmektedir. Ağrı ataklar şeklinde görülmekte ve zamanla zonklama hissine dönüşmektedir. Bu ağrı, başın belirli bir bölümünde görülmektedir. Ayrıca hastayı ses ve ışık da çok rahatsız etmektedir. Bu dönemde fiziksel ve baş hareketleri ağrıyı tetikleyecektir. Bunların dışında görme bozukluğu, bulanık görme, kırık ışık gibi şikayetlerde hastalarda aura olarak görülebilmektedir. Tüm bu belirtiler, migrenin auralı ve aurasız olarak görülmesine bağlı olarak da değişiklik göstermektedir. Migren ağrılarının %10’daaura görülmektedir. Bununla beraber migrenler atak sayısına ve görülme durumuna göre de epizodik ve kronik olarak ikiye ayrılmaktadır.

Migreni Etkileyen Sebepler

Migren botoksuyaptırmayı gerektirecek olan, migren rahatsızlığını ortaya çıkaran ve şiddetini artıran bazı önemli nedenler bulunmaktadır. Genel olarak migreni etkileyen sebepler aşağıdaki gibidir:

 • Baharatlı gıdalar, çikolata, deniz ürünleri, peynir, aspartam katkılı yiyecekler,
 • Bazı migren türlerinde meyve ve sebzeler,
 • Uyku düzensizliği (Fazla veya az uyumak)
 • Sigara dumanı ve hava kirliliği,
 • Zihinsel ve fiziksel yorgunluk,
 • Parfüm ve diğer çeşitli kokular,
 • Mevsim geçişleri ve mevsimsel etkenler,
 • Yüksek ses ve ışık,
 • Öğün atlama ve açlık,
 • Regl dönemi,
 • Stres, endişe, anksiyete ve depresyon,
 • Doğum kontrol hapları.

Yukarıda bahsedilen bu migren ataklarının sayılarını azalmak ve atakların hafif yaşanmasını sağlamak için günümüzde migren botoksu ülkemizde ve dünyadauygulanan en popüler ve etkili yöntemdir. Bu yöntemle migren ataklarına neden olan sinir uçlarından salınan ağrı maddelerinin azaltılarak kişi ağrıya duyarsız hale getirilir.

Kronik Migrende Botokslu Tedavi

Botoks denilince ilk olarak akla her ne kadar estetik amaçlı uygulamalar gelse de son yıllarda bu durum değişmiştir. Botoks günümüzde sadece ciltte oluşan kırışıkları azaltma ve yok etmek için kullanılmamaktadır. Son yıllarda bu yöntem migren tedavisinde de kullanılmaya başlanmıştır. Migren botoksu olarak adlandırılan bu yöntem son zamanlarda hızla yaygınlaşmıştır.

Migrenin botoks ile tedavi edilmeye başlanması ile ilaç kullanımında önemli oranda azalmalar olmuştur. Bu durum da hastanın sağlığı için çok önemlidir. Çünkü kronik migreni olan hastaların aşırı miktarda ve sürekli ağrı kesici ilaç kullanımı, beraberinde bir takım riskleri getirmektedir. Ayrıca hastayı psikolojik olarak da olumsuz etkilemektedir. Bu nedenle botoks uygulamaları, hastanın yaşam kalitesi adına çok önemli bir yerde durmaktadır. Kronik migrenlerde botoks uygulamaları nöroloji uzmanının onay vermesine bağlı olarak koruyucu tedavi seçeneği olarak onaylanmıştır.

Migren Tedavisinde Botoks Uygulamaları

Botoksun migren hastalığı tedavisinde tercih edilmesi ile hastaların yaşam standartlarında önemli düzelmeler görülmüştür. Çünkü migren rahatsızlığı olan hastalar, yüksek ses ve ışıktan etkilenmekte, yorgunluk, halsizlik, kalabalığa çıkamama gibi durumlar ile baş etmek durumunda kalmaktadır. Hastanın atak geldiğinde yapabileceği tek şey sessiz bir odaya çekilip ilaç aldıktan sonra ağrıların son bulmasıdır. Migren botoksu ile bu durum geride kalmaktadır.

2010 yılında Amerika İlaç Dairesi (FDA) Botoks'u, migrenin önlenmesi amacı ile kullanılan ilaç olarak onaylamıştır. Bu dönemden itibaren botoks tüm dünyada migren tedavisinde yaygın olarak uygulanan bir tedavi yöntemi olmuştur. Migren botoksuiçinse farklı uygulama noktaları tercih edilmektedir.

Bu botoks uygulaması baş ağrısının sıklığına, şiddetine ve hastanın tıbbi durumuna göre yapılmaktadır. Tedavi sırasında küçük iğneler kullanılmaktadır. Bu küçük iğneler yardımı ile migren botoksu için belirlenmiş olan en az 31 noktaya ilaç enjekte edilmektedir. Hasta yapılan işlem sırasında herhangi bir ağrı hissetmemektedir. Hastanın durumunda iyileşme ise 5-7 gün sonra başlamaktadır. Ayrıca hastanın durumuna göre seans sayısı belirlenmektedir.

Migren Tedavisinde Botoks Yönteminin Etkisi

Migren botoksu yöntemi hastalarda herhangi bir yan etkiye sebebiyet vermemektedir. Bu yöntem ile migren tedavisinde büyük ilerlemeler kaydedilmiştir. Özellikle yapılan çalışmalarda migren ataklarını tetikleyen sinir uçlarında ağrı maddelerinin salınımını botoks enjeksiyonlarıyla engellemenin mümkün olduğu gösterilmiştir.

Migrenin Botoks ile Tedavisi Nasıl Olmaktadır?

Migren rahatsızlığı bulunan hastaların mutlaka migrenle ilgili detaylı değerlendirme için nöroloji uzmanına giderek muayene olması gerekmektedir.Migren onlarca türü bulunan nörolojik bir hastalıktır.Yapılan fiziksel muayeneden sonra hastaya kan tahlilleri ve diğer incelemeler yapılacaktır. Hastadan bu süreçte MR taraması istenebilmektedir. Eğer incelemelerde baş ağrısına yol açan bir neden bulunamaz ise ve hasta kronik migren tanısı almışsa botoks uygulaması hastaya uygulanabilecektir. Bu uygulama ise vücutta şakaklar, alın, boyunda belirli kaslar ve baş arkasına yapılmaktadır. Botoks enjekte edilerek kas ve sinir arasında iletişimsizlik oluşturularak ağrıların azaltılması amaçlanmaktadır.

Migren Botoksu Kimlere Yapılmaktadır?

Migren botoksu ve doğrular ile ilgili bir diğer husus da hangi hastalara bu tedavi yönteminin yapılacağı ile ilgilidir. Öncelikle bu tedavi yöntemi Amerikan İlaç Dairesi (FDA) onaylı güvenilir bir uygulamadır. Hastalar, doktorlarının önerdiği aralıklar ile bu tedaviyi düzenli olarak yaptırdıklarında büyük fayda sağlayacaklardır. Bu tedavi yöntemi ise her migren atağı geçiren hastaya önerilmemektedir. Bir ay içinde 8 atağı olan ve ağrı kesiler ile tedavi edilemeyen hastalar bu tedavi yöntemi ile migren ataklarını kontrol altına alabilecektir. Ayrıca bu tedaviden sonra herhangi bir kısıtlama olmadan hastalar günlük hayatlarına hemen dönebilecektir. Tedavinin etkisi ise yaklaşık üç gün sonra görülmeye başlayacaktır. Fakat tam bir etkinin ise 10-14 gün aralığında görüldüğü söylenmektedir. Bunların dışında bu tedavi yöntemi ilk seansta etkisini göstermeyebilir. Bazı hastalarda tedavinin etkisi 2 3 seans sonra görülebilmektedir.

Migren botoksu tedavisinin etkisi ise hastadan hastaya farklılık gösterse de genelde 4-6 ay kadar sürmektedir

Migren Botoksu Hangi Hastalara Uygulanmaktadır?

Migren botoksuson yıllarda migren tedavisinde yaygın olarak kullanılan bir yöntem olsa da her baş ağrısı olan hastaya uygulanmamaktadır. Hastaya migren rahatsızlığı  nedeni ile botoks uygulanabilmesi için hastanın nörolojik muayene olmuş ve hastaya migren tanısı konmuş olmalıdır. Genel olarak uygulama yapılan hastalar ise aşağıdaki gibi olmaktadır:

 • Hamile olmayan ve emzirme döneminde olmayan kadınlara uygulanmaktadır.
 • Tetkiklerde migren dışında farklı bir sağlık sorunu olmayan erkek ve kadın hastalara uygulanmaktadır.
 • Hormonal gelişimini tamamlayan kadın erkek tüm bireylere uygulanmaktadır.

Migren BotoksuYaptırmanın  Yararları Nelerdir?

Tüm dünyada en önemli estetik uygulamalarının başında gelen botoks uygulamaları, ayrıca migren tedavisi için de henüz son yıllarda kullanılmaya başlanmıştır. Yapılan araştırmalarda migreni olup botoks uygulaması yaptıran kişinin ağrılarının %80 oranında azalma görüldüğü gözlenmiştir. Hatta migren ilacına duyulan ihtiyaç ve dozlarında azalma görülmüştür.

Migren botoksutedavisi, FDA onaylı bir tedavi yöntemi olduğu için ABD'de en çok uygulanan migren tedavi yöntemidir. Bu konuda büyük ilerlemeler kaydedilmiştir. Bu tedavi yöntemi ile migren atakları başlamadan önlenmektedir. Bu yöntemle kas aktivitesi azaltılacağı için migren atakları başlayamamaktadır. Kaslarda uyarılar azalmakta ve bu duruma bağlı olarak da kasların ağrı oluşturma potansiyeli önlenmektedir. Bu sayede hastalar sosyal ve iş yaşamlarında büyük bir yaşam konforuna kavuşmaktadır. Ayrıca bu tedavi yöntemi ile ilaç kullanımı geride bırakılacağı için hasta  halsizlik, bulantı, kilo alma gibi ilacın yan etkilerinden de kurtulmuş olacaktır.

Migren Botoksu Sonrasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Migren botoksun sonra hasta hemen günlük hayatına dönse de dikkat etmesi gereken bazı durumlar bulunmaktadır. Öncelikle iki gün boyunca kan sulandırıcı ilaç, omega 3, E vitamini, yeşil çay gibi kan sulandırıcı ilaç ve gıdalardan uzak durulması gerekmektedir. Yine tedavi sonrası iki gün boyunca  spor ve hamam ve saunadan uzak durmak gerekmektedir. Botoks sonrası dört saat boyunca enjekte işlemi yapılan bölgeye cilt bakımı, sürtünme ya da masaj yapılmamalıdır. Dört saat boyunca uyunmamalı ve alnı sıkıştıran şapka, bant gibi aksesuarlardan uzak durulmalıdır.

Migren Botoksu Migren Ataklarını Kalıcı Bir şekilde Önlemekte Midir?

Migren botoksutedavisi migrenin şiddeti dikkate alınarak baş-boyun bölgesini içeren geniş bir bölgeye uygulamaktadır. Fakat bu tedavi yöntemi de diğer tedavi yöntemleri gibi migren tedavi için kalıcı bir tedavi şekli değildir. Bu yöntemle migrene neden olan kaslar geçici süre durdurulmaktadır. Bu nedenle bu tedavinin 4-6 ayda bir tekrarlanması gerekmektedir.

Migren Botoksu ile Hastaların Tedavi Durumları

Bu uygulama ile hastanın ağrıları ortadan kalkabilir, şiddeti azalabilir, aylık ağrılı dönem sayısında azalma görülebilir ya da sayılan tüm faydalar hastada sağlanabilmektedir.

Botoks ile Migren Tedavisi Botoks Uygulaması Aynı mıdır?

Estetik kaygılar nedeni ile yapılan botoks uygulamaları ile migren tedavisi için yapılan tedaviler arasında farklar bulunmaktadır. Öncelikle estetik uygulamalara göre migren tedavisinde uygulanan toksin miktarı daha fazladır. Oran verilecek olursa neredeyse 3-4 katı civarındadır.  Ayrıca hastanın hikayesine göre alın bölgesi, ense, şakaklar, boyun ve omuz başları olmak üzere bu bölgelerdeki kaslara migren tedavisi uygulanmaktadır. Yani botoks uygulanacak olan estetik uygulamalara göre daha fazla ve farklıdır. Bu durum fiyat farklılığı olarak da değişkenlik göstermektedir. Migren tedavisinde botoks uygulamaları estetik uygulamalara göre de daha pahalıdır. Siz de geçirdiğiniz ağrılı günleri bir kenara bırakmak istiyorsanız ilaç kullanımına bir alternatif olan bu tedavi yöntemini doktorunuzun önerisi ile uygulatabilirsiniz.

İletişim Formu

Aşağıdaki form vasıtasıyla bize kolayca ulaşabilirsiniz. En yakın zamanda size dönüş yapılacaktır.

Konu seçiniz

İlginizi Çekebilecek Konular

Gerilim Tipi Baş Ağrısında Bitkisel Tedaviler

Gerilim tipi baş ağrısı  özellikle stres ve psikolojik durumla doğrudan ilişkili,yapılan iş nedeniyle yoğun stres altındaki kişilerde daha sık görülen bir başağrısıtipidir.

bagirsaklariniz-hastaysa-basiniz-agriyabilir

Bağırsaklarınız Hastaysa Başınız Ağrıyabilir!

Gastrointestinal hastalıkları olan kişilerde başağrısı sıklığınında daha fazla olduğunun gösterilmesiyle birlikte migren ve mikrobiata ilişkisi araştırılmaya başlanmıştır. Yapılan çalışmalar, migren b

Migren Sinir Blokajları

Migren, hastaların günlük yaşamlarını etkilemektedir. Hastaların gün içerisinde gerçekleştirmiş olduğu aktivitelerde  aynı zamanda kısıtlılık yaratabilen baş ağrısıdır.