Küme Baş Ağrısı Tedavisi

Her 1000 kişiden yaklaşık 1 ila 2 kişiyi etkileyen nadir bir baş ağrısı türüdür.Küme baş ağrısı  bir kişinin yaşayabileceği en acı verici durumlardan biridir. Küme baş ağrısı yaşayan kadınlar, ağrıyı doğumdan daha kötü olarak tanımlarlar.

Küme başağrısında semptomlar nelerdir?

Küme baş ağrısının semptomları tek taraflı (tek taraflı) ağrı ile karakterize edilir, Ağrı genellikle bir göz, bir şakak veya alın üzerinde ortalanır. Teşhisi zorlaştıran daha geniş bir alana yayılabilir.

Bir küme baş ağrısı nöbeti sırasında, ağrı genellikle her gün benzer bir zamanda yaşanır. Baş ağrısı genellikle geceleri başlar ve insanları uykuya daldıktan 1-2 saat sonra uyandırır. Ağrı genellikle 5 ila 10 dakika içinde tam yoğunluğuna ulaşır ve bu ıstırap verici düzeyde 30 ila 60 dakika sürer. Bazı insanlar için ağrı 15 dakika sürebilir, diğerleri için 3 saat olduğu bilinmektedir. Daha sonra, genellikle oldukça aniden durur.

Küme baş ağrısı yaşayan kişilerin yaklaşık %80'inde baş ağrısı nöbetleri (veya "kümeleri") yılda bir kez, genellikle aynı zamanda ve genellikle İlkbahar veya Sonbaharda 4 ila 12 hafta sürer. Daha sonra birkaç ay hatta yıllarca ortadan kaybolabilir. Bu epizodik küme baş ağrısı olarak bilinir. Bu mevsimsel zamanlamanın nedeni, teşhisin kilit yönlerinden biri olmasına ve hipotalamus adı verilen bir beyin bölgesini içermesine rağmen tam olarak bilinmemektedir. İnsanların geri kalan %20'si bu ağrısız aralıklara sahip değildir ve “kronik küme baş ağrısı” olduğu söylenir.

Küme baş ağrısı yaşayangenellikle bir atak sırasında hareketsiz kalamazlar ve çoğu zaman odanın içinde volta atarak veya dışarıda yürüyerek, hatta bazen ağrı azalıncaya kadar başlarını duvara vurarak ıstırap veren ağrıyı gidermeye çalışırlar.
Küme baş ağrısının diğer belirtileri tıkalı veya burun akıntısı, başın ağrı ile aynı tarafında, göz kapağında düşüklük ve bir gözde sulanma ve kızarıklıktır. Birçok insan ayrıca kızarık veya terleyen bir yüz yaşar.

Kimler küme baş ağrısına yakalanabilir?

Küme baş ağrısı her yaşta başlayabilir, ancak en sık 20'li yaşlarda başlar.Küme baş ağrısından kurtulma olasılığınız yoktur, ancak yaşlandıkça küme baş ağrısı nöbetleri arasındaki ağrısız dönemlerin daha uzun olması muhtemeldir.

Küme baş ağrısı olan yaklaşık 20 kişiden 1'inde, aynı duruma sahip bir aile üyesi vardır. Migrenin aksine erkeklerde kadınlara göre daha sıktır (beş ila altı kez). Ayrıca ağır sigara içenlerde daha sık görülür.

Tüm baş ağrısı türlerinde olduğu gibi, küme baş ağrısı çocuklarda görülür, ancak yetişkinlere göre daha az görülür.

Küme başağrısı tanısı nasıl konulur?

Tek kelimeyle ‘tecrübeyle’ konulur.Kümebaşağrısını teşhis etmek için özel bir test yoktur ve bu nedenle doğru teşhisin konulabilmesi için tüm belirtilerinizin çok ayrıntılı bir şekilde anlatılması gerekmektedir.

Küme başağrısı diğer branş hekimlerinin nadir karşılaştığı bir durum olduğundan çok kolaylıkla yanlış tanı alabilir ve genellikle yanlış tedavi edilir.

Klinik pratikte en çok karşılaştığımız durum küme başağrılarının göz hekimlerine başvurması,yadabaşağrısının tamamen etkisiz medikal tedaviler-bazı invaziv girişimlerle tedavi edilmeye çalışılmasıdır.

Küme baş ağrısını ne tetikler? Küme baş ağrılarını nasıl önleyebilirim?

Aşağıdakilerden kaçınarak küme baş ağrılarını önleyebilirsiniz:

•    Alkol(Alkol,küme baş ağrısının iyi bilinen bir tetikleyicisidir ve genellikle içildikten sonraki bir saat içinde ağrıya neden olur. Küme baş ağrınız varsa küme döneminde alkol almamalısınız.  
•    Tütün(Araştırmalar, ağır sigara içenlerin kronik küme baş ağrısı geliştirme riskinin arttığını, bu nedenle sigarayı bırakmanın veya azaltmanın dikkate alınması gerektiğini göstermiştir.
•    benzin, boya dumanı, parfüm, çamaşır suyu veya çözücüler gibi güçlü kokulu maddeler
•    yüksek irtifalar
•    yorucu aktiviteler
•    sıcak hava
•    sıcak banyolar
•    büyük miktarda nitrat içeren yiyecekler, örneğin:
o    sosisli sandviç
o    konserve etler
Küme baş ağrıları hayati tehlike oluşturmaz, ancak tedavisi yoktur. Bu ipuçları ve tedavilerle, baş ağrılarınız zamanla daha az sıklıkta ve daha az ağrılı hale gelebilir veya sonunda tamamen ortadan kalkabilir.

Küme Başağrılarında Tedavi Ankara

Akut tedavi
Akut tedavi, ağrı başladıktan sonra durdurmak için kullanılır. Küme baş ağrısını tedavi etmek zor olabilir çünkü ağrı genellikle 10 dk içinde şiddetli hale gelir. içinde. Bu nedenle, bir atak sırasında küme baş ağrısını tedavi etmenin anahtarı, dayanılmaz ağrıyı olabildiğince hızlı azaltmak için acil ve hızlı müdahaledir.
•    Küme başağrısı için ilaç seçenekleri maalesef çok kısıtlı olup OTC ürünler denilen sıradan ağrı kesiciler, küme baş ağrısının acısı çok yoğun olduğundan ve etki göstermeleri çok uzun sürdüğünden genellikle etkili değildir.
•    Oksijen , küme baş ağrısını tedavi etmenin en güvenli yollarından biridir. Oksijeni dakikada 7 ila 12 litre arasında solumanız gerekir. Tedavi genellikle 15 ila 20 dakika içinde etkisini göstermeye başlar. 
•    Sumatriptanenjeksiyonları(türkiyede bulunmamaktadır) , bir atak sırasında 10 dakika içinde ağrıyı azalttığı bulunmuştur. Genel olarak tabletler, işe yarama süreleri nedeniyle küme baş ağrınız varsa daha az etkilidir.
•    Sumatriptan ve zolmitriptan burun spreyleri(türkiyede bulunmamaktadır) , etki başlangıcı enjeksiyondan daha yavaş olsa da bazı insanlara yardımcı olur.

    
Küme Başağrısında Kombine Sinir Blokajları

Küme başağrılarının tedavisinde kombine sinir blokajları dayanılmaz ağrılar çeken hastalarda hızlı ve etkili sonuçlar alınmasına yol açmaktadır.
Küme başağrılarındasinir blokajlarının etkinliği birçok çalışmada gösterilmiş olup Küme başağrısı tedavisi AnkaraNeuroupclinic olarak çok sayıda vakada kombine uygulanan sinir blokajlarıyla başarılı sonuçlar elde etmekteyiz.

•    Transkutanözvagus sinir stimülasyonu
Küme başağrısı tedavisi AnkaraNeuroupclinic olarak nadir vakalarda Transkutanözvagus sinir stimülasyonu (TVNS) yöntemini önerebiliyoruz.TVNS boyundaki bir siniri uyarmak için düşük voltajlı elektrik akımları kullanan oldukça yeni bir tedavidir.Amaç ağrıyı dindirmek ve küme baş ağrılarının sayısını azaltmaktır.TVNS, küme baş ağrılarını aldığınızda tedavi etmek için kullanılabilir ve ayrıca bunların olmasını önlemek için saldırılar arasında kullanılabilir. Ancak TVNS, küme baş ağrıları olan herkese yardımcı olmayabilir.

Küme başağrısı önleyici tedavi

Küme başağrısı tedavisi AnkaraNeuroupclinic olarak Önleyici ilaçları hastalarımızın özelliklerine göre başlayarak kombine ediyoruz.Bu ilaçlar yüzde 100 etkili    olmayabilir, ancak baş ağrılarınızın sıklığını azaltabilirler. Bu ilaçlar şunları içerir:

•    Kan damarlarınızı gevşeten propranolol (Inderal) veya verapamil (Calan, Covera, Isoptin, Verelan) gibi tansiyon ilaçları
•    Sinir iltihabını azaltan prednizon gibi steroid ilaçlar
•    kan damarlarınızın genişlemesini engelleyen ergotamin adı verilen bir ilaç
•    antidepresan ilaçlar
•    topiramat (Topamax) ve valproik asit gibi nöbet önleyici ilaçlar
•    lityum karbonat
•    baklofen gibi kas gevşeticiler

Herhangi bir ilaç tedavisinde olduğu gibi, sizin için en iyi olanı belirlemek için kişiye özel bir tedavi planı çıkarılmalıdır.Sizin için en iyisini keşfetmeden önce birkaç tedavi rejimi denememiz gerekebilir.

İletişim Formu

Aşağıdaki form vasıtasıyla bize kolayca ulaşabilirsiniz. En yakın zamanda size dönüş yapılacaktır.

Konu seçiniz

İlginizi Çekebilecek Konular

Gerilim Tipi Baş Ağrısında Bitkisel Tedaviler

Gerilim tipi baş ağrısı  özellikle stres ve psikolojik durumla doğrudan ilişkili,yapılan iş nedeniyle yoğun stres altındaki kişilerde daha sık görülen bir başağrısıtipidir.

bagirsaklariniz-hastaysa-basiniz-agriyabilir

Bağırsaklarınız Hastaysa Başınız Ağrıyabilir!

Gastrointestinal hastalıkları olan kişilerde başağrısı sıklığınında daha fazla olduğunun gösterilmesiyle birlikte migren ve mikrobiata ilişkisi araştırılmaya başlanmıştır. Yapılan çalışmalar, migren b

Gerilim Tipi Baş Ağrısı Tedavisi

Gerilim tipi baş ağrısı  özellikle stresli işlerde çalışan ya da sınav döneminde olan öğrencilerde sıklıkla görülen bir baş ağrısı tipidir.