Hemikraniya Kontünya Hakkında Bilmeniz Gerekenler

 

Hemikraniya Kontünya, başın bir tarafında sürekli bir baş ağrısı ile gelen, nadir görülen ancak tedavi edilebilir bir baş ağrısı bozukluğudur. Durum migren kadar yaygın olmasa da başlangıçta düşünülenden daha fazla insanı etkileyebilir.

Hemikraniya Kontünya nedir? Neden olur?

Hemikraniya başın bir tarafı anlamına gelir ve kontinua sürekli anlamına gelir. Adından da anlaşılacağı gibi Hemikraniya Kontünya, günlük ve sürekli olan tek taraflı bir baş ağrısıdır. Bu bir birincil baş ağrısı bozukluğudur, yani başka hiçbir şey buna neden olmaz.

Benzer fakat ayrı bir bozukluk olan paroksismalhemikrania da tek taraflı bir baş ağrısını içerir, ancak bu bozukluk bir gün boyunca 30 dakikaya kadar süren beş veya daha fazla şiddetli ağrı atağına neden olur. Paroksismalhemikrania hastalarında bu ataklar arasında genellikle ağrı olmazken, Hemikraniya Kontünya hastalarında her zaman bir miktar ağrı olur. İki bozukluğu ayırt etmek zor olabilir, ancak temel fark ağrının süresidir. Doktorların bir tanıyı doğrulayabilmesi için Hemikraniya Kontünya'nın en az üç ay süreyle mevcut olması gerekir.

Hemikraniya Kontünya'nın belirtileri nelerdir?

Hemikraniya her zaman sadece bir tarafta baş ağrısını içerir. Nadiren taraf değiştirir. Ağrı, haftada yedi gün, günde 24 saat, en az üç ay boyunca sürekli olarak mevcuttur. Sürekli baş ağrıları tipik olarak orta-şiddetli yoğunluktadır ve her gün farklı zamanlarda daha da kötüleşebilir.

Hastalar genellikle baş ağrısı gibi başın aynı tarafında çeşitli semptomlara sahiptir. Bunlar, yırtılma, göz kızarıklığı, göz kapağı sarkması, terleme, burun akıntısı veya burun tıkanıklığını içerir. Bazen baş ağrıları, ışığa duyarlılık ve bıçak saplanması gibi migrene benzer semptomlara sahip olabilir. Hemikraniya sürekliliği olan bir kişi huzursuz olabilir ve hareketsiz oturamaz veya yatamaz.

Hemikraniya Kontünya nasıl teşhis edilir?

Hemikraniya Kontünya'nın nedeni bilinmemektedir. Sahip olduğunu düşünen insanlar doktorlarıyla konuşmalıdır. Migren ve diğer birçok baş ağrısı bozukluğunda olduğu gibi, standart bir tanı testi yoktur.

NSAID ailesindeki bir ilaç olan indometasinin deneme tedavisi, hemikraniya teşhisini doğrulamaya yardımcı olabilir. Bir hemikraniya teşhisi için indometasine pozitif bir yanıt gereklidir.  Hemikraniya kontünya nispeten sıra dışı bir baş ağrısı bozukluğudur ve kronik küme ve kronik migren dahil olmak üzere diğer bozukluklara benzeyebilir. Kan damarı hastalıkları ve hipofiz beziniz de bu duruma benzer ağrılara neden olabilir. Hemikraniya ayrıca bir dizi ikincil baş ağrısı bozukluğu gibi görünebilir, bu nedenle doğru tanıyı almak için mutlaka başağrıları konusunda uzman bir nöroloji  doktoruna başvurmak önemlidir.

Hemikraniya Kontünya nasıl tedavi edilir?

Hemikraniya Kontünya, indometasin ile tedavi edilebilir ve bu da onu tercih edilen tedavi haline getirir. İndometasin, ibuprofen veya naproksen gibi iltihapla savaşan bir ilaçtır, ancak indometasin, NSAID ilaç ailesindeki Hemikraniya Kontünya'yı durdurmak için çalışan tek ilaç olması bakımından benzersizdir.

Genellikle indometasine, yemeklerle birlikte günde üç kez alınan 25 miligram gibi düşük bir dozda başlayarak daha sonra hasta herhangi bir baş ağrısı hissetmeyene kadar dozu arttırıyoruz.. Daha sonra, hastamızın en düşük etkili dozda kalabilmesi için doz düşürebiliyoruz.

Çoğu insan, özellikle daha düşük dozlarda, yan etkisi olmaksızın indometasini alabilir. Bununla birlikte, diğerleri indometasini hiç veya ağrılarını hafifletmek için gereken dozlarda alamazlar. Bazı insanlar onu alırken mide bulandırıcı, yorgun ve hatta depresyonda hissederler. İlaç mideyi rahatsız edebileceğinden ve ülserlere yol açabileceğinden,  ayrıca indometasin alırken mide zarınızı korumak için ilaçlar da yazabiliyoruz.

İndometasinin birkaç potansiyel yan etkisi vardır, Hastamızin dometasin alamazsa, gabapentin, melatonin, topiramat, verapamil, sinir blokajları, onabotulinumtoksin-A ve oksipital sinir stimülasyonu gibi kombine tedavi, metotlarını başarıyla kullanabiliyoruz.

Hemikraniya'nın süresi tahmin edilemez. Bazı insanlar hayatlarında tek seferlik bir dönem yaşarken, diğerleri sadece geçici bir rahatlama yaşar ve ağrı gelecekte geri gelir. Genel olarak, Hemikraniya Kontünya ilaçla yönetilebilir ve bu duruma sahip olanlar tedaviden sonra normal yaşamlarına devam edebilirler.

İletişim Formu

Aşağıdaki form vasıtasıyla bize kolayca ulaşabilirsiniz. En yakın zamanda size dönüş yapılacaktır.

Konu seçiniz

İlginizi Çekebilecek Konular

Migren Botoksu ve Doğrular

Migren, kişilerin sosyal ve iş hayatlarını olumsuz etkileyerek yaşam kalitesini düşürmektedir. Bu nedenle bilim insanları bu rahatsızlığı tedavi etmek amacı ile pek çok yöntem denemiştir.

Gerilim Tipi Baş Ağrısı Nasıl Geçer

Bu ağrının tedavisini bulmak için ilk olarak hastalığı çok iyi tanımak gerekmektedir.

Baş Ağrısı Tedavisi

Çoğu zaman bir semptom olarak değerlendirilen baş kısmında beliren ağrı, kimi zaman dayanılmaz bir hal alabilmektedir.