Hamilelikte ve Emzirme Döneminde Migren Baş Ağrısından İlaç Almadan Sinir Blokajlarıyla Kurtulun

Çocuk doğurma çağındaki kadınlarda migren yaygındır. Hamilelik dönemi genellikle migren ataklarının azaldığı bir dönemdir. Ancak başağrıları olmadan auralar olabilir.Standart migren tedavileri gelişen fetüs için risk taşıyabilir. Hamilelik döneminde migrenin koruyucu veya atak sırasındaki tedavileri için az sayıda işlem ve tedavi seçeneği bulunmaktadır.

Gebelik esnasında migren ataklarından korunma için periferik sinir blokajları (GON,LON vb gibi) ilaç kullanımından kaçınılan dönemde en etkin ve en önemli seçeneklerden biridir.Ankarada bulunan NeuroUpclinic’te hamilelik döneminde sinir blokajı tedavisi başarıyla uygulanmaktadır.

Migren hastası olan gebelik planlayan anne adayı/Hamile birey mutlaka koruyucu tedaviler ve atak tedavilerinin planlanması için Blokaj ve migren tanı/takibinde deneyimli nöroloji uzmanına yönlendirilmelidir.

Gebelik sırasında migren tedavisini optimize etmek için, gebe kalma denemelerinden önce gebelik öncesi bu konuda deneyimli bir nöroloji uzmanına başvurulması teşvik edilmelidir. Bu ziyaretler migrenli kadınlar için gebelik stresini hafifletebilir ve güvenli tedavi seçenekleri ile ilgili planlamalar yapılmasını sağlamaktadır.

Ağrısız günler dileğiyle…

Doç.Dr.Akçay Övünç Özön

Hamilelik Migren Sıklığını Etkiler mi?

EVET hamilelik dönemi migren sıklığını etkileyen önemli faktörlerden biridir.Hamilelik dönemi genellikle migren atak sıklığını ve şiddetini AZALTIR.Bu haliyle hamilelik migren ataklarına iyi geliyor veya azaltıyor diyebiliriz.

Bu özellikle aurasız migrenli kadınlar için geçerlidir. Kadınların küçük bir kısmı hamilelik sırasında veya doğum sonrası dönemde ilk migren atağını geçirir. Migren ataklarının sıklığı genellikle ilk trimesterde artar, ancak hamileliğin ilerleyen dönemlerinde azalması beklenebilir. Bununla birlikte, ikinci ve üçüncü trimesterde ataklar genellikle daha az sıklıkta olsa da, o sırada yeni başlangıçlı aura görünebilir.

Gebelikte göreceli hormonal stabilite genel olarak baş ağrısındaki düzelmenin temeli olarak kabul edilmekle birlikte ayrıntılı fizyolojik mekanizmalar anlaşılamamıştır. 

Hamilelikte Göz Önünde Işık Çakmaları, Zikzak Görmeler, Bakılan Yerin Yarısını Görememe, Koldan Başlayıp Dirseğe Kadar Olan Karıncalanma Uyuşma, Ağız Kenarında Uyuşma Gibi Bulgular Ortaya Çıkabilir mi?

EVET hamilelik döneminde ilginç olarak başağrısı olmaksızın görsel ve duyusal auralar tek başına ortaya çıkabilir.

Hamilelik migren aurasını değiştirebilir ve baş ağrısı olmaksızın aura ataklarını tetikleyebilir. Bu genellikle yanlışlıkla intrakraniyal hastalık arayışına yol açar - özellikle arteriyovenöz malformasyonlar ve intrakraniyal venöz sinüs trombozu gibi.

Klinik olarak, bu ataklar semptomların yavaş ortaya çıkmasıyla tipik auradır ve serebral iskemi sıklıkla düşünülmesine rağmen, nadiren neden olur. Gebeliğin sonlarında migren paterninde meydana gelen bu değişiklik iyi bilinmektedir ve genellikle mükemmel prognozla yönetilmesi kolaydır. 

Migren Hamilelikte Başka Hastalıkların Riskini Artırır mı?

EVET

Migrenin anne ve fetüs için hiçbir risk içermediğine dair görüş günümüzde geçerli değildir.Gebelikte migrenle birlikte inme,preeklampsi,auralı migren,preterm doğum ve düşük doğum ağırlığı olan bebek riski artmıştır.

Hamilelikte Migren Atağını Önleyici İlaçları Kullanabilir miyim?

HAYIR. Ne yazık ki, hamilelik döneminde güvenli kabul edilebilecek A ve B kategorisinde önleyici ilaç yoktur.

Migren  önleyici ilaçlar hamilelik sırasında komplikasyon olasılığı ile ilişkilidir, bu nedenle gebe kalmayı planlayan kadınlarda ideal olarak durdurulmalıdır. 

Nöromodülatörler, valproat (semisodyum), topiramat ve gabapentin güvenli olarak belirlenmemiştir; valproat bilinen bir teratojendir.

Hamilelikte Migren Atağını Önlemek İçin Bir Şeyler Yapabilir miyim?

EVET

Gebe kalma öncesi ziyaret sırasında, gebe kalmadan önce önleyici tedaviyi bırakma planları tartışılır ve bir risk / fayda analizi gözden geçirilir.

Kardiyovasküler egzersiz ve uyku hijyeni dahil yaşam tarzı değişikliklerini optimize etmek için danışmanlık verilir. Prenatal yoga, biofeedback ve akupunktur dahil ilaç dışı müdahalelerin uygunluğu değerlendirilir.

Vitamin ve mineral destekleri planlanır. Doğum öncesi danışmanlık ziyareti sırasında, gebe kalma denemeleri ve hamilelik sırasında akut tedavi seçenekleri tartışılır.

Yumurtlama takip cihazı kullanan kadınlar için, adet dönemlerinden yumurtlamaya kadar olan akut ataklar için standart migren tedavisinin kullanılmasını öneriyoruz.

Yumurtlamadan sonra,birinci basamak tedavi, gebelik oluşursa asetaminofendir. Asetaminofene ek olarak, tercih edilen abortif rejimimiz kafein, difenhidramin ve / veya metoklopramid ve ardından sumatriptan içerir.

Nöromodülasyon cihazları genellikle gebe kalmadan önce tartışılır ve daha sonra etkili bir tedavi seçeneği olup olmayacağını görmek için bir deneme yapılması önerilir. Tüm tedavi kararları, her ilacın hamilelikte kullanımına ilişkin mevcut verilerin tartışılmasıyla bağlantılı olarak alınır.

Migren Günlüğü Tutmak Migren Sıklığımı Azaltmama Yardımcı Olur mu?

EVET *Neuroupclinic Migren Günlüğü ile Tetikleyicileri İzleme* kliniğimizde uyguladığımız önemli önleyici metodlardan bir tanesidir.

Hamilelik sırasında hormon değişiklikleri migren baş ağrılarını tetikleyebilecek tek şey değildir. Çoğu kadının bir tetikleyici kombinasyonu vardır. Örneğin, stres, atlanan öğünler ve uykusuzluk migreni tetikleyebilir. Ve bir gün migreni tetikleyen bir şey, ertesi gün sizi hiç rahatsız etmeyebilir

Bir baş ağrısı günlüğü, belirli tetikleyicilerinizi izlemenize izin verebilir. Bu, spesifik semptomlarınızı hafifletmek için hangi tedavinin en iyi sonuç vereceğine karar vermesine yardımcı olacaktır. Ayrıca hamileyken hangi tetikleyicilerden kaçınmanız gerektiğini belirlememize yardımcı olur.

Her başağrınız olduğunda şunu yazın:

  • Spesifik semptomlarınız: ağrıyı nerede hissettiğiniz, ağrının nasıl hissettirdiği ve kusma veya gürültüye, kokulara veya parlak ışığa duyarlılık gibi diğer semptomlar
  • Başağrınızın başladığı ve bittiği zaman
  • Migrenden önceki 24 saat içinde aldığınız yiyecek ve içecekler
  • Yeni bir yere seyahat etmek, hava koşullarında değişiklik yapmak veya yeni tür yiyecekler denemek gibi çevrenizdeki herhangi bir değişiklik
  • Denediğiniz herhangi bir tedavi ve baş ağrısına yardımcı olup olmadığı veya daha kötü hale getirip getirmediği

Yaygın başağrısı tetikleyicileri şunları içerir:

  • Çikolata
  • Kafein

Mayalı alkollü içecekler

Fermente gıdalar

Tütsülenmiş gıdalar

  • Koruyucu MSG (monosodyum glutamat) ve nitrat içeren yiyecekler
  • Aspartam, vb tatlandırıcı

Hamilelikte Migren Atağı Önleyecek İlaç Dışı Tedavi Metodları Var mıdır?

EVET Periferik sinir blokajları ve nöromodulasyon kullanılabilecek tedavi yöntemleridir. Hamileyken migren ataklarını önleyebilmek için maalesef koruyucu ilaçları güvenle kullanabilmek mümkün değildir.

fotograf

Sinir Blokajları

Oksipital ve trigeminal periferik sinir blokları gebelikte migren tedavisi için kullanılabilir ve bunları Ankarada bulunan kliniğimizde sıklıkla kullanıyoruz. Gebelik sırasında migren profilaksisi için periferik sinir Blokajları ile tedavi edilen kadınlardan oluşan bir vaka serisinde, çoğu bireyde 24 saat sonrası anında ağrı rahatlaması görülmüştür ve PSB'na atfedilebilen hiçbir maternal veya fetal advers olay bildirilmemiştir. Uzman görüş birliği, hamilelikte sinir blokları için lidokain kullanılmasını ve plasentayı geçen bupivakain'den kaçınılmasını önermektedir. 46Steroidlerin eklenmesi, migrende iyileştirilmiş etkinlik için kanıtlara sahip değildir ve fetal akciğer gelişimini hızlandırma riskine sahiptir.

Nöromodülasyon

Migrende kullanım için FDA onayına sahip 3 nöromodülasyon cihazı vardır.

Tek darbeli transkraniyal manyetik stimülasyon ve supraorbital sinir stimülasyonu hem önleyici hem de abortif tedavi için onaylanmıştır ve invazif olmayan vagal sinir stimülasyonu abortif tedavi için onaylanmıştır. Hamile kadınlarda bu cihazların özel bir değerlendirmesi olmamasına rağmen, hayvan çalışmalarında, pazarlama sonrası gözetimde veya açık etiketli çalışmalarda fetal malformasyonlar veya doğum kusurları gözlenmemiştir.

Yazarlar, migrenin gebeliği etkileyip etkilemediğini, gebeliğin migreni nasıl değiştirdiğini ve gebelikte migrenin nasıl tedavi edilip önleneceğini araştırıyor.

Hamilelikte Migren Akut Atakları Nasıl Tedavi Edilir?

Migren geçiren gebenin ilk trimesterde yapabileceği en önemli şey, hekimiyle görüşmek ve tedavi planı oluşturmaktır. Hamilelik sırasında önerilmeyen koruyucu ajanlar durdurulmalı, bu nedenle meydana gelen migren ataklarının tedavisi için bir plan hazırlanmalıdır. Sıklıkla migrene eşlik eden bulantı ve kusma, gebeliğe bağlı bulantı ile şiddetlenebilir ve bu da kadını dehidratasyon riskine sokar. Paradetamol ve antiemetiklerin genellikle hamilelik sırasında akut migren için tercih edilen tedaviler olabilir bazı NSAİ ilaçlar ikinci trimesterde tercih edilebilir.

İletişim Formu

Aşağıdaki form vasıtasıyla bize kolayca ulaşabilirsiniz. En yakın zamanda size dönüş yapılacaktır.

Konu seçiniz

İlginizi Çekebilecek Konular

Migren Yeşil Işık Terapisi (Greenlight theraphy)

Bilgisayarın mavi ışığına maruz kalma ile oluşan göz ve uyku problemleri bilinirken başka bir rengin belirli bir yeşil ışık dalga boyu bandında insanlar için faydalı olabileceği ortaya çıktı.

Küme Baş Ağrısı Tedavisi

Her 1000 kişiden yaklaşık 1 ila 2 kişiyi etkileyen nadir bir baş ağrısı türüdür.Küme baş ağrısı  bir kişinin yaşayabileceği en acı verici durumlardan biridir. Küme baş ağrısı yaşayan kadınlar, ağ

Migren Botoksu

Kronik migren atakları başlamasını engellemeye yönelik olan yenilikçi migren tedavi yöntemi, migren botoksu olarak adlandırılmaktadır.