Gerilim Tipi Baş Ağrısı Tedavisi

Gerilim tipi baş ağrısı  özellikle stresli işlerde çalışan ya da sınav döneminde olan öğrencilerde sıklıkla görülen bir baş ağrısı tipidir. Hafif ağrılarla başladığı için başlarda dikkate alınmayan bu ağrı tipi doğru tanı ve doğru tedavi ile yönetilmezse  zamanlaartarak ve şekil değiştirerek bireyin günlük hayatını etkilemeye başlar.

Başağrısı Merkezi Ankara kliniğimizde hastalarımızdan aldığımız en sık geri bildirimler, migren hastalığının gerilim tipi başağrıları ile karıştırılması,yanlış ve kronik ağrı kesici reçetelenmesi,tek başına akupunktur biorezonans gibi uygulamaların aşırı beklentilerle uygulanması ve yanıtsızlığı,Hatta gerilim tipi başağrılarındaDişhekimi,Medikal estetik hekimi,Dermatoloji,Plastik Cerrahi hekimleri tarafından uygulanan  botoks uygulamaları gibi,tanı ve tedavi yanlışları tedavi süreçlerini içinden çıkılmaz duruma getirmektedir.

Başağrılarının 100 den fazla alt tipi bulunmakta olup doğru tanıya ulaşabilmek için,hastanın ağrı öyküsünün çok ayrıntılı olarak alınması,tetikleyici faktörlerin saptanması,uyku beslenme gibi ek faktörlerin sorgulanması gerekmektedir.

Başağrısı Merkezi Ankara kliniğimizde Doç.Dr.Akçay Övünç Özön, başağrısı tanı ve tedavisinde uzun yıllara dayalı çalışmaları ve tecrübesiyle hizmet vermekte olup  kişiye özelleştirilmiş neuroupbaşağrısı tedavi ve takip protokolleri ile hastalarımızı izlemektedir.

 Bu hastalığın tedavisinde kullanılan yöntemlerden önce hastalığın ne olduğuna ve nasıl görüldüğüne bir göz atalım.

Gerilim Tipi Baş Ağrısı Nedir?

Gerilim tipi baş ağrısı diğer baş ağrısı tiplerinden farklı olarak kaygı ve stres temelli bir baş ağrısı tipidir.Günümüzde en sık görülen baş ağrısı tiplerinden bir olan gerilim tipi baş ağrısı bireyin sosyal çevresinde meydana gelen olay ve durumların bir sonucu olarak ortaya çıkar. Özellikle sosyal çevrede ve özel hayatta meydana gelen ani ve kontrolsüz değişimler, özel ilişkilerdeki gerilimler, ekonomik olarak yaşanan çöküntüler, bireye haddinden fazla sorumluluk yüklenmesi, hayal kırıklıkları gibi kısaca bireyi günlük hayatta fazlasıyla yoran ve yıpratan dış etmenler hastalığın en önemli tetikleyicileridir. Özellikle baş, boyun ve yüzde görülen bu ağrılar günümüzde şehir hayatının bir getirisi olan bu etmenlerin vücudumuzdaki yansımasıdır.

Genellikle depresyon veya gerilim sonucu boyun kaslarının gerilmesiyle tetiklenen gerilim tipi baş ağrısı, bilgisayar, televizyon, telefon gibi teknolojik aletlerin başında sürekli aynı pozisyonda oturma ve özellikle sınava hazırlanan öğrenciler için sürekli aynı çalışma pozisyonunda oturmaklada tetiklenebilir. Lakin hastalığı tetikleyen durumlar kaza; trafik kazaları, yüksekten düşme veya ağır bir cisimle alınan bir darbenin sonucu da meydana gelebilir.

Hastalığın etkilerinin baş ve yüz bölgesinde görülmesi hastalığın migren hastalığı ile karıştırılmasına sebep olmaktadır. Migren hastalığının yüz bölgesinde şiddetli ağrı olarak görülmesi hastanın kendi kendine migren tanısı koymasına sebep olur. Ama her hastalıkta olduğu gibi baş ağrısında da hastanın kendi kendine tanı koyması sakıncalı bir durumdur çünkü gerilim tipi baş ağrısı her ne kadar belirtileri benzer olsa da migrenden çok daha farklı bir hastalıktır.

Gerilim tipi baş ağrısının migrenden farklı olarak çok daha yaygın bir etki alanı vardır. Baş bölgesinde sadece bir noktada görülmez. Ayrıca migren ağrısının tedavisinde kullanılan karanlık ve sessiz bir yerde dinlenme gibi yöntemler gerilim tipi baş ağrısının tedavi yöntemleriyle uyuşma göstermez. Gerilim tipi baş ağrısında ağrılı kişi sessiz ve karanlık bir yerde dinlenmekten ziyade ağrıyı hareket ederek hafifletmeye çalışır. Yani bir nevi dikkatini başka şeylere vererek, ağrıyı unutarak hafifletir.

Gerilim tipi baş ağrısı ön bir belirti göstermeden birden ortaya çıkar. Yoğun çalışma dönemlerinde sıkça görülen ağrı baskıcı bir ağrı türüdür. Bireyin baş, boyun ve omuz bölgelerinde sıkıştırılıyormuş gibi bir hisle ortaya çıkan bu ağrının merkezi nokta nokta saptanabilir. Belli bir ağrı noktasından yayılım gösteren bu baş ağrısı tipinin ilk çıkış noktası genellikle boyun bölgesidir. Boyundan kafanın üst bölgelerine ve yüz bölgesine doğru yayılarak devam etmektedir. Ağrı ilk görüldüğü andan itibaren giderek şiddetlenen bir seyir izler. Ağrı şiddetlendikçe baskılayıcı etkisi de artar.

Gerilim tipi baş ağrısı görülen kişiler hastalığı, kafa bölgesinde başın preslenmiş gibi sıkıştırılma hissiyle kaplandığı şeklinde tanımlarlar. Baskılama hissinin bir getirisi olarak da hastada dikkat dağınıklığı, odaklanmada problemleri hatta konuşmada bozukluklar görülebilir. Ağrının uzun süre tedavi edilmemesi; uykusuzluk, bulantı, kusma, halsizlik gibi durumların ortaya çıkmasına sebep olur. Peki, bu ağrılı sürecin tedavisi nasıl yapılır?

Gerilim Tipi Baş Ağrısının Tedavisinde Kullanılan Yöntemler

Hasta bireyde baskılayıcı bir ağrı hissi yaratan gerilim tipi baş ağrısıtedavisinde hem ilaçlar hem de ilaç dışı birey kontrollü tedaviler uygulanabilmektedir. Zamanla hastalıkla ilgili daha çok belirti saptandıkça uygulanan tedavilerde de gelişme sağlanmıştır.

Hasta genellikle giderek artan baş ağrısı şikayeti ile bizlere başvurmaktadır.Bu noktada birincil ve sekonderbaşağrısı tiplerinin ayırt edilmesi son derece önemlidir.

Gerilim tipi başağrısı tanısı konulan hastalarımıza uygun ağrı kesiciler gerekirse kas gevşeticiler ve bazı ek tedavi protokolleri uygulamaktayız. Gerilim tipi baş ağrılarının psikolojik sebeplerle ortaya çıkabilecek bir hastalık olduğu unutulmamalı ve gerekirse psikolojik destek mutlaka planlanmalıdır.

Bu aşamada hastaya uygun başlanan düşük dozlu antidepresanlargerilip tipi baş ağrısıtedavisinde önemli faydalar sağlamaktadır.

Gerilim tipi baş ağrısının ilaçlı tedavisinin yanı sıra ilaç dışı tedaviler de hastalığın tedavisinde oldukça etkili olabilmektedir.Özellikle hastalığın asıl tetikleyici faktörü psikolojik temelli ise ilaç dışı tedaviler hasta üzerinde oldukça etkili olabilir.

İlaç dışı tedavi yöntemlerinde gerilim tipi baş ağrısıtedavisi için sıcak ya da soğuk pres tekniği uygulamakla başlayabiliriz. Ağrıyan bölgeye buzlu ya da sıcak su torbalı pres tedavisi ağrıyı hafifletme de etkili olabilir. Aynı zamanda ağrının şiddetine göre sıcak bir duş almak da kasları gevşeterek ağrıyı hafifletebilir. Kasları gevşeterek ağrıyı azaltma yöntemlerinden biri de profesyonel masaj desteğidir. Profesyonel kişiler tarafından uygulanan doğru ve sistemli masajlar kasların gevşemesinde ve ağrının azalmasında oldukça etkilidir.

Hastanın duruşunu düzeltmesi de hastalığın tedavisindeki en önemli etmenlerden birdir. Hasta oturuş pozisyonunu düzeltmediği sürece ağrıların tekrar başlaması oldukça olasıdır. Bu durumla bağlantılı olarak yatış pozisyonu ve hastanın yattığı yatak ve yastık da oldukça önemlidir. Hasta boyun kasları için uygun olan doğru yatış pozisyonunda uyumalıdır. Yine bu bağlamda hastanın ortopedik yastık ve ortopedik yatak kullanması sağlıklı uyku pozisyonu için etkili unsurlardır.

Bir diğer ilaç dışı tedavi yöntemi ise gerilim tipi baş ağrısı hastalığından mustarip olan kişinin hayatında olumlu değişiklikler yapmasıdır. Hasta hayatını etkileyen olumsuzlukları hayatından çıkararak bu olumlu değişikleri yapabilir. Bu konuda en önemli şey hastanın çevresinden aldığı destektir. Hasta yakın çevresinden aldığı güçle yaşam tarzında yapacağı olumlu değişiklikleri çok daha kolay halledebilir. Kişinin yüklendiği sorumlulukları çevresindeki insanlarla paylaşarak hafifletmesi, kendisini yoran ve üzen kişi ve durumlardan uzaklaşması, eğer hastalığın sebebi aşırı çalışma ise izne ayrılarak istirahat etmesi, kavga gürültülü ortamlardan uzak durması, yakın arkadaşları ve ailesiyle vakit geçirmesi, hobilerine yönelmesi, sevdiği etkinliklere katılması hastalığın tedavisinde oldukça etkili unsurlardır.

Yukarıda bahsi geçen gerilim tipi baş ağrısı tedavisi yöntemleri yetersiz kaldığında hasta hayatını düzene sokabilmek için profesyonel psikolojik destek alabilir. Bu tür stres ve kaygı temelli hastalıklarda psikolojik destek alınması oldukça etkili yöntemlerden biridir.

Tüm bunların yanı sıra günümüzde popülerliği iyice artan integratif yöntemlerde bize hastalığın tedavisi için yardımcı olabilmektedir.Günümüzde birçok insan kimyasal ilaçlardan ziyade doğal ilaçlarla tedavi olmak konusunda çok daha hevesli olabiliyorlar. Özellikle kimyasal ilaçların vücudumuzda bıraktığı etkilerden kaçınan insanlar doğal yöntemlerle üretilen kürler ve çaylarla kendilerini tedavi etmede ısrarcı davranabiliyorlar. Doğal yöntemlerle tedavi doğanın gücüne inanan insanlar üzerinde oldukça etkili olabiliyor çünkü doğal yolla tedavininplasebo diyebileceğimiz olumlu psikolojik etkileri olabilmekte. İnsanlar kendilerini kimyasaldan uzak doğadan gelen şifayla tedavi ettiklerini düşününce doğal kürlerin olumlu etkileri kimyasal ilaçların olumlu etkilerinden çok daha fazla olabiliyor.

Daha ayrıntılı bilgi için;

Gerilim tipi Başağrısında Bitkisel Tedaviler’ yazımı okuyabilirsiniz.

İletişim Formu

Aşağıdaki form vasıtasıyla bize kolayca ulaşabilirsiniz. En yakın zamanda size dönüş yapılacaktır.

Konu seçiniz

İlginizi Çekebilecek Konular

Beyin Sisinden Kurtulmak İçin Neuroup Brainboost Rehabilitasyon programı

Beyin sisinden kurtulmak için Neuroup Brainboost rehabilitasyon programı

Migren Tedavisi Ankara

Migren tedavisi Ankara, Migren 15 alt tipi 11 ilişkili tablosu bulunan komplex nörolojik bir hastalıktır.

migren-ve-diger-bas-agrilarinda-periferik-sinir-blokajlari

Migren ve Diğer Baş Ağrılarından Periferik Sinir Blokajları İle Kurtulun

Migren tanı ve tedavisi son derece ayrıntılı hasta hikayesi ve birçok kombine tedavileri içeren tedavi planıyla takip edilmektedir. Botoks ve Periferik sinir blokajları sadece başağrısı ve blokaj i