Gerilim Tipi Baş Ağrısında Bitkisel Tedaviler

Doç. Dr. Akçay Övünç Özön / Nöroloji Uzmanı

Uzm. Dr. Ali Özön / Enf. Hst. Klin. Mik Uzmanı / Fitoterapi Uzmanı / Fitoterapi Yüksek Lisans

Gerilim Tipi Baş Ağrısı Tedavisindeki yanlışlar

Gerilim tipi baş ağrısı  özellikle stres ve psikolojik durumla doğrudan ilişkili,yapılan iş nedeniyle yoğun stres altındaki kişilerde daha sık görülen bir başağrısıtipidir. Sıklığı ayda 1 den ayda 15 gün veya daha fazlaya kadar olabilir. Bu ağrı tipi yanlış tanı ve yanlış tedavi ile  zamanla kronikleşebilir ve başka başağrısı tipleriyle karıştırılabilir.

Başağrısı Merkezi Ankara kliniğimizde hastalarımızdan aldığımız en sık geri bildirimler, migren hastalığının gerilim tipi başağrıları ile karıştırılması,yanlış ve kronik ağrı kesici reçetelenmesi,tek başına akupunktur biorezonans gibi uygulamaların aşırı beklentilerle uygulanması ve yanıtsızlığı, Hatta gerilim tipi başağrılarında Dişhekimi, Medikal estetik hekimi, Dermatoloji, Plastik Cerrahi hekimleri tarafından uygulanan  botoks uygulamaları gibi,tanı ve tedavi yanlışları tedavi süreçlerini içinden çıkılmaz duruma getirmektedir.

Başağrılarının 100 den fazla alt tipi bulunmakta olup doğru tanıya ulaşabilmek için,hastanın ağrı öyküsünün çok ayrıntılı olarak alınması,tetikleyici faktörlerin saptanması,uyku beslenme gibi ek faktörlerin sorgulanması gerekmektedir.

Başağrısı Merkezi Ankara kliniğimizde Doç.Dr.Akçay Övünç Özön, başağrısı tanı ve tedavisinde uzun yıllara dayalı çalışmaları ve tecrübesiyle hizmet vermekte olup  kişiye özelleştirilmiş neuroupbaşağrısı tedavi ve takip protokolleri ile hastalarımızı izlemektedir.

 Bu hastalığın tedavisinde kullanılan yöntemlerden en sık sorulan Gerilim tipi Başağrısında Bitkisel Tedavileriçingüncel bilgilere göz atalım.

Bitkisel tedavi veya doğal tedavi demek yan etkisiz tedavi demek değildir.Fitoterapi mutlaka bu alanda uzmanlığı olan hekimler tarafından kullanılmalı ve yönetilmelidir.

Gerilim tipi Başağrısında Bitkisel Tedaviler bin yıldır baş ağrısı bozukluklarının tedavisi olarak kullanılmaktadır. Fitoterapi 3 kategoriye ayrılabilir: oral, topikal ve "aromaterapi". Ne yazık ki, çoğu bitkisel tedavi için kanıtlar, büyük ölçüde etkinliklerini değerlendirmek için gereken araştırma türleri için finansman yetersizliğinden dolayı azdır.

Gerilim tipi Başağrısında Bitkisel Tedavilerde Butterbur ve Feverfew, en iyi çalışılan 2 bitkisel oral preparattır ve migren ve belki de diğer baş ağrısı türleri olan birçok hastaya yardımcı olmak için gerçek potansiyele sahip görünmektedirler. Ancak özellikle butterbur preparatları olası karaciğer toksisitelerinedeniyle bazı ülkelerde piyasadan çekilmiştir.Ginkgobiloba (ginkgolide b) glutamate modülasyonu PAF aktivitesi inhibisyonu ve mitokondrial koruma sağlar.Tanacetumprostoglandininhibisyonusağlar,Butterburinflamatuar süreçleri antagonizeeder,bu özelliklerinden dolayı bu bitkilerin  migren üzerine etkileriyle ilgili klinik çalışmalar yapılmıştır.

Gerilim tipi Başağrısında Bitkisel Tedavilerde bitkisel tedavi denemeleri için en uygun hastalar, farmasötik ve diğer tedavi yöntemlerine dirençli olanlar, farmasötik ilaçların dayanılmaz yan etkileri olan hastalar,ve kontrollü karşılaştırmalı çalışmalara katılmak isteyen hastalardır.

Gerilim tipi Başağrısında Bitkisel Tedaviler için doğal kür ve çaylarla yapılan tedavilerde genellikle ağrı kesici ve kas gevşetici ürünler kullanılmaktadır. Ağrıyan bölgeye kas gevşetici veya ağrı kesici kürlerin uygulanması hastayı oldukça rahatlatmaktadır. Özellikle tıbbi nane, biberiye, lavanta, yabani kekik, kediotu, melisa gibi tıbbi aromatik bitkiler ile hazırlanan doğal kas gevşetici kürler jel ya da kremsi bir hala getirilip ağrının başladığı bölgeye masaj yapılarak doğrudan uygulanabilir.

Gerilim tipi Başağrısında Bitkisel Tedaviler için kullanılan jel ve krem tedavilerinin yanı sıra özellikle ağrı kesici ve kas gevşetici olarak içilen bitki çayları da hastalığın tedavisinde etkili olabilir.Tıbbi Lavanta yağı, tıbbi nane, melisa otu, kediotu, zencefil, papatya, mercanköşk, yoğurt otu, yaban kekiği gibi bitkilerin farmokopesiye uygun üretilmiş tıbbi çayları ağrıların kesilmesinde etkili olabilir. Özellikle yatmadan önce içilen tıbbi melisa, tıbbi papatya ve tıbbi kekik çayları hem ağrılarınızı hafifletir hem de uyku kalitenizi yükseltebilir.İntegratif  yöntemlerinin kullanılması konusunda mevcut ilaç etkileşimleri veya yan etkiler önemli olacağından hastalarımızın kontrolsüz olarak bu yöntemleri kullanmasını önermemekteyiz.

Daha ayrıntılı bilgi için Migren ve Baş Ağrısına İyi Gelen Esansiyel Yağlar Nelerdir? Yazıma göz atabilirsiniz.

İletişim Formu

Aşağıdaki form vasıtasıyla bize kolayca ulaşabilirsiniz. En yakın zamanda size dönüş yapılacaktır.

Konu seçiniz

İlginizi Çekebilecek Konular

Migrene İyi Gelen Gıdalar

Migrene iyi gelen gıdalar migren ağrısı yaşayan kişiler ve tanıdıkları tarafından merak konusudur. Migren, pek çok kişide yaygın olarak görülen bir baş ağrısı türüdür. 

Migren Sinir Blokajları

Migren, hastaların günlük yaşamlarını etkilemektedir. Hastaların gün içerisinde gerçekleştirmiş olduğu aktivitelerde aynı zamanda kısıtlılık yaratabilen baş ağrısıdır.

bagirsaklariniz-hastaysa-basiniz-agriyabilir

Bağırsaklarınız Hastaysa Başınız Ağrıyabilir!

Gastrointestinal hastalıkları olan kişilerde başağrısı sıklığınında daha fazla olduğunun gösterilmesiyle birlikte migren ve mikrobiata ilişkisi araştırılmaya başlanmıştır. Yapılan çalışmalar, migren b