Gerilim Tipi Baş Ağrısı Nasıl Geçer

Gerilim tipi başağrısı nasıl geçer sorusu özellikle sık sık baş ağrısı şikâyeti yaşayan kadın erkek her birey tarafından merak konusudur. Bu ağrının tedavisini bulmak için ilk olarak hastalığı çok iyi tanımak gerekmektedir. Baş ağrısı çeşitleri arasında en sık görülen gerilim tipi baş ağrısı, "kas kasılması baş ağrısı" ya da "stres baş ağrısı" gibi daha farklı isimler ile de anılmaktadır. Migrenden daha farklı olan bu ağrı, zonklayıcı tipte olmayıp genellikle baskı hissi şeklinde hissedilmektedir. Baskının yanı sıra kafada doluluk, başta ve boyunda ağırlık ve sıkışma hissi gibi duygular da hastalarda sık sık görülmektedir. Genel olarak iki taraflı olan bu ağrı, alın bölgesi ile başın arkası ve ense bölgesinde meydana gelebilmektedir. Hastalarda bazı durumlarda lokal bir ağrıdan ziyade başın tamamında ağrı oluşabilmektedir.

Başağrısı Merkezi Ankara kliniğimizde gerilim tipi başağrısıyla ilgili en sık karşılaştığımız konu migren ve gerilim tipi başağrısının karıştırılarak yanlış tedavi uygulanmasıdır.

Başağrısı öyküsü ve tanısı konusunda yeterli deneyime sahip olunmadığında hastalara yanlış ve kronik ilaç kullanımları önerilmekte,yanlış ve etkisiz botoks uygulamaları yapılmakta bu yanlış tedaviler sonucu hastalar ayda 15 gün ve üzeri ağrı yaşayabildikleri kronik gerilim tipi başağrısına sahip olabilmektedir.

Gerilim Tipi Baş Ağrısı Nedir?

Gerilim tipi başağrısı nasıl geçer sorusundan daha önce, gerilim tipi baş ağrısı nedir sorusuna yanıt verilmelidir. Gerilim tip baş ağrısında migrende olduğu şekilde bir bulantı ya da kusma meydana gelmemektedir. Aynı zamanda ağrıların fiziksel aktivite sonucu artmadığı da bilinen bir gerçektir. Ağrılar seyrek epizodik(ayda 1 günden az),sık epizodik(ayda 15 günden az, 30 dak- 7 gün süren ataklar)veya kronik(ayda 15 gün veya daha fazla süreklilik gösteren, saatler süren veya devamlı olan)şekilde olabilir.Günlük aktivite yapmanın önüne geçmeyen ağrılar, daha çok öğleden sonra ve akşam saatlerinde biraz daha şiddetlenmektedir. Genel olarak yirmili yaşlarda başlayan gerilim tip baş ağrılarında, orta yaş gruplarında daha da artış yaşamaktadır. Yapılan araştırmalar neticesinde bu baş ağrısı tipinin kadınlarda erkeklere kıyasla çok daha fazla görüldüğünü ortaya çıkarmaktadır.

Gerilim Tipi Baş Ağrısı Özellikleri Nelerdir?

Gerilim tipi başağrısı nasıl geçer sorusu kadar, gerilim tipi baş ağrısı özellikleri nelerdir sorusu da bir hayli önem arz etmektedir. Bu özellikler maddeler halinde sınıflandırıldığında aşağıdaki liste elde edilmektedir:

 • Gerilim tip baş ağrısı genel olarak; stres, yorgunluk, gerginlik, uykusuzluk, açlık, regl görme ya da aşırı yüksek ses sonucunda tetiklenebilmektedir.
 • Bazı gerilim tip baş ağrılarında hastalarda çene ekleminde bazı sorunlar ve boyun ağrıları ortaya çıkmaktadır.
 • Sık gerilim yaşamayan hastalarda baş ağrısı derecesi oldukça azdır. Düşük ağrıya sahip insanlar genellikle ağrı kesici kullanarak ağrılarını gidermeye çalışmaktadır.
 • Sık sık gerilim yaşayan insanlarda -sıklık düzeyi bir ayda ortalama 15 gün veya üzeri - gerilim baş ağrılarıgörülebilmektedir.Bu sıklıkta ağrı olduğunda kronik gerilim tipi başağrısı adını almaktadır.
 • Gerilim tipi başağrısı nasıl geçer diye merak eden hastalarda, muayene edilir iken alın, şakak, çene, omuz ve boyun kaslarında hassas tetkik noktalar saptanabilmektedir. Kaslarda saplanan bu noktalar, el ile orta düzeyli bir basınç uygulandığı zaman hassasiyet elektrik hissi şeklinde tüm vücuda yayılmaktadır.
 • Kaslarda bulunan tetik noktalar, ağrı ve hassasiyet artırıcı birtakım maddelerin salınımına neden olabilmektedir. Bu durum kafa bölgesinde yer alan sinir uçlarının uyarılmasına ve daha sık baş ağrısı oluşmasına olanak sunmaktadır. Bu neden ile özellikle gerilim tip baş ağrısı yaşayan bireylerde tetik noktaların erken teşhis edilmesi ve bu noktaların yenilikçi girişimsel yöntemler ile ortadan kaldırılması son derece önemlidir.
 • Gerilim tip baş ağrısına sahip olan insanlarda çene eklemi sorunları, diş sıkma ve çürüme gibi sorunlara da sık sık rastlanmaktadır.

Gerilim Tipi Baş Ağrısını Ne Tetikler?

Gerilim tipi başağrısı nasıl geçer ve gerilim tipi baş ağrısını ne tetikler soruları oldukça yaygın olarak merak edilmektedir. Özellikle uyku apnesine sahip olan kişilerde ve hipertansiyon hastalarında gerilim tipi baş ağrısı tetiklenebilmektedir.Bu durumun önüne geçebilmek adına düzenli olarak tansiyon ölçümleri gerçekleştirilmeli ve kişilerde hipertansiyon riski olup olmadığı saptanmalıdır.

Uykusunda sık sık horlama yaşayan, nefes alamayan ve gündüz aşırı uykulu hisseden bireylerde uyku apnesi görülmesi riski fazladır. Bu kişilerin eğer varsa uyku apnesi tanılarının konulması ve gerekli tedavinin uygulanması gerilim tip baş ağrısı görülme riskini dolaylı olarak azaltmaktadır.

Başağrısı Merkezi Ankara kliniğimizde Uyku uzmanı Doç.Dr.Akçay Övünç Özön tarafından hastalarımız uyku bozuklukları açısından ayrıntılı olarak değerlendirilmekte,gerekli hastalarımıza uyku monitörizasyonu uygulanarak uyku bozukluklarının teşhis ve tedavisi yapılmaktadır.

Gerilim tip baş ağrıları kişilerde kaygı bozukluklarına neden olmakta ve depresyon gibi birtakım psikiyatrik sorunları ortaya çıkarmaktadır. Bu nedenle kronik baş ağrısı olan hastalarımızın psikolojik değerlendirmeleride son derece önemlidir.

Kronik Gerilim Tipi Baş Ağrısını Ne Tetikler?

Gerilim tipi başağrısı nasıl geçer sorusu insanlar tarafından sıkça merak edilmektedir. Kronik gerilim tip baş ağrısının tedavisinin yanı sıra tetikleyicileri de merak konusudur. Baş ağrısına sahip olan insanlarda sıklıkla ‘fibromiyalji’ hastalığına rastlanmaktadır. Bu hastalık, çok büyük oranda kadınlarda görülmekte ve tüm vücutta yaygın bir kas ağrısına neden olmaktadır. Hastaları halsiz bırakan bu hastalık aynı zamanda bir kronik tip baş ağrısı tetikleyicisidir. Bu hastalığa sahip olan bireyler baş ağrısının yanı sıra kaygı bozuklukları yaşamakta, unutkanlık gibi durumlara maruz kalmakta, sabah katılığı yaşamakta ve sık sık yorgunluk hissetmektedir.

Kronik başağrısına sahip bireyler Başağrısı Merkezi Ankara kliniğimizde  uyku,diyet,stresdüzeyleri,ilaç alımı gibi özellikleri yönünden bütüncül olarak değerlendirilmektedir.Başağrısı Merkezi Ankara  kliniğimizde Doç.Dr.Akçay Övünç Özön tarafından uygulanan Neuroupbaşağrısı tedavi protokollerinin başarısı çok yönlü ve bireye özel uygulanan tedavilerden gelmektedir.

Baş Ağrısını Tetikleyici Unsurlar

Gerilim tipi başağrısı nasıl geçer sorusu insanların genel merak konusudur. Baş ağrısını tedavi etmek için ilk olarak tetikleyen unsurları bulmak gerekmektedir. Bu unsurlar aşağıda özetlenmiştir:

 • Stres, psikolojik bozukluklar, depresyon ve kaygı durumları
 • Uykusuzluk ya da aşırı derecede fazla uyumak
 • Aşırı kafein tüketimi, düzensiz ve sağlıksız beslenme
 • Ağır egzersizlerin sık sık yapılması
 • Uzun süre sıvı tüketmemek
 • Regl döneminde meydana gelen düzensizlikler
 • Fazla ağrı kesici ve ilaç kullanımı (Yalnızca gerilim tip baş ağrılarında değil migrende de oldukça tetikleyicidir. Özellikle triptan ve kombine kullanılan ağrı kesiciler ayda 10 taneden daha fazla kullanılır ise vücuda aşırı zarar verebilmektedir.)
 • Uyku sırasında horlama, uyku apnesi yaşama
 • Kişinin sağlıksız beslenmesi ve obezite

Gerilim Tipi Baş Ağrısı Nasıl Tedavi Edilir?

Gerilim tipi başağrısı nasıl geçer sorusuna yanıt olarak doğru ve zamanında uygulanan ilaç tedavileri,kişiye özel tetikleyicilerin ortadan kaldırılması ve doğru tedavi protokolleri denilebilir.Bir hastanın yaşadığı gerilim tip baş ağrısında kullanılan tedaviler genel olarak ilaç tedavisi ve ilaçsız tedavi olmak üzere iki ana gruba ayrılmaktadır. İlaç tedavileri ise akut atak tedavileri ve koruyucu olan tedaviler olarak ikiye ayrılmaktadır.

Akut Atak Tedavileri

Baş ağrısı ataklarında ağrı atağını daha rahat atlatmak için kullanılmaktadır. Herkes tarafından bilinen ve günlük hayatta sık kullanılan basit düzey ağrı kesiciler bu amaç ile kullanılmaktadır. Hangi hastada hangi ağrı kesinin kaç doz kullanılacağı ve kullanım sıklığı kişiden kişiye değişim göstermektedir. Migrenin tedavisi için kullanılan triptan grubu ağrı kesicilerin ya da kas gevşeticilerin gerilim tip baş ağrıları üzerinde herhangi bir tedavi etme özelliği bulunmamaktadır. Bilinçsiz olarak alınan ağrı kesiciler hastalarda pek çok olumsuz etkiye neden olmakta ve farklı organlara zarar verebilmektedir. Ayrıca işe yaramayan ağrı kesicilerin sık kullanımıile başağrılarının şiddetini artabilmekte ve ağrıları kronik hale getirebilmektedir. Bu nedenle başağrılarında ilaç tedavileri asla gelişigüzel uygulanmamalı,yanlış tedavilerin ağrıların şekil değiştirmesine ve kronik hale gelmesine sebeb verebileceği unutulmamalıdır.

Koruyucu Olan Tedaviler

Gerilim tipi başağrısı nasıl geçer diye soran hastalarımıza  koruyucu tedaviler önerebilmekteyiz.Hastalarımızda görülen baş ağrısının çok sık ortaya çıkması ve sosyal yaşamlarının ciddi olarak etkilenmesi durumunda koruyu tedaviler kullanabilmekteyiz. Koruyucu tedavilerin başlıca amacı, gerilim tip baş ağrısı ataklarının görülme sıklığını, atak süresini ve atak şiddetini azaltmaya çalışmaktır. Bunların yanı sıra doğru tedavilerin yeterli süre ile gereken dozda uygulanması da baş ağrısının kronikleşmesini büyük oranda engellemektedir. Koruyucu tedavilerin uygulanması sayesinde ağrı kesicinin sık kullanımının da önüne geçilmektedir. Koruyucu tedaviler sırasında hastalarımızın durumlarına bağlı olarak ilaç dozu ve süresini ayarlamaktayız. Koruyucu tedavide antidepresan başta olmak üzere kas gevşetici, antikonvulzan ilaçlar, tranklizanlar ve melatonin gibi birçok ilacı hastalarımızın durumuna göre kullanmaktayız.

İlaç Dışı Tedaviler

Gerilim tipi başağrısı nasıl geçer diye merak eden hastalarımıza vereceğimiz önemli bilgilerden biride  ilaç dışı tedaviyöntemleridir.İlaç dışı tedaviler, özellikle ilaç tedavisine direnç gösteren hastalar üzerinde ve ilaçları tolere edemeyen insanlarda sık tercih edilen uygulamalardır. Bu uygulamalar aşağıda detaylandırılmıştır:

 • Yaşam şeklinin düzenlenmesi ve hastalık hakkında bilinç kazanma (Düzenli uyuma ve düzenli beslenme, düzenli periyotlar ile yapılan egzersizler, rahatlama egzersizleri ve postur düzenlemeleri)
 • Gerilim tip baş ağrısı tetikleyicilerin farkında olma ve bu tetikleyicilerden uzak durma
 • EMG Biyofeedback uygulamaları
 • Bilişsel davranışsal tedaviler (BDT) kullanarak psikolojik destek almak ve bu sayede kaygıların büyük çoğunluğundan kurtulmak
 • Fizik tedavi hizmetlerinden destek almak
 • Kuru iğne tedavisi almak
 • Tetik nokta enjeksiyonları ile tetik noktaların tespiti
 • TENS (transkutaöz elektriksel sinir simülasyonu).

gibi birçok uygulama uygun hastalarımızda mevcut tedavilere eklenebilmektedir.

İletişim Formu

Aşağıdaki form vasıtasıyla bize kolayca ulaşabilirsiniz. En yakın zamanda size dönüş yapılacaktır.

Konu seçiniz

İlginizi Çekebilecek Konular

Masseter Botoksu / Çene Botoksu

Botoks enjekte edilebilir bir kas gevşeticidir. Kasları geçici olarak felç eden bir nörotoksin olan Botulinum Toxin-A'yı kullanır.

Migren Botoksu ve Doğrular

Migren, kişilerin sosyal ve iş hayatlarını olumsuz etkileyerek yaşam kalitesini düşürmektedir. Bu nedenle bilim insanları bu rahatsızlığı tedavi etmek amacı ile pek çok yöntem denemiştir.

Baş Ağrısı Tedavisi

Çoğu zaman bir semptom olarak değerlendirilen baş kısmında beliren ağrı, kimi zaman dayanılmaz bir hal alabilmektedir.