Doğru Beslenme İle Migren Baş Ağrılarını Azaltmanız Mümkün

Tekrarlayan baş ağrıları ve migren, kişisel düzeyde yaşam kalitesi ve üretkenlik üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Çoğu kadın olmak üzere nüfusun tahminen% 10 ila% 15'i, tekrarlayan migrenden muzdariptir.

Stres seviyeleri, hormonlar, uyku düzenleri ve hatta hava bile migren ataklarında suçlu olarak listeleniyor . Açıkçası yaşam tarzında önemli değişiklikler yapmadan tüm bu faktörleri yönetmek çok zor olabilir. Öte yandan, migren hastalarının %50'sinin belirli gıdalardan kaçındığı bilinmesine rağmen, migren için belirli gıda tetikleyicilerinden nadiren bahsedilir.

Şarap ve eskitilmiş peynir gibi birkaç gıdanın, kan damarı genişlemesini veya daralmasını tetikleyebilen spesifik kimyasal bileşenler içerdiği bilinmektedir ve bu gıdalar, migreni olmayan birçok kişide de baş ağrısını tetikler. Yağ oranı yüksek gıdalar da baş ağrılarını tetikleyebilir, ancak birçok migren hastası için buğday (glüten), süt ürünleri ve muz gibi sözde sağlıklı gıdalar da problemdir. Migrendeki Gıda tetikleyicilerini saptamak ve Gıda intoleransı tespitleriyle birlikte Migren Eliminasyon Diyetini başlatmak,migren atak sayısı ve şiddetinde çok önemli azalmaları sağlamaktadır.

Bu amaçla kullandığımız NeuroUpclinic Migren Günlüğü ve NeuroUpclinic Haftalık yemek günlüğü ile tetikleyicileri saptayarak Profesyonel beslenme danışmanlığı desteğinde Uzm.Dyt.Müge Özturna eşliğinde NeuroUpclinic Migren eliminasyon diyetini başlatarak migren ataklarının yönetiminde çok önemli rolü olan beslenme düzenini tekrar restore etmiş oluyoruz.

Ağrısız Günler Dileğiyle…

Doç. Dr. Akçay Övünç Özön

Uzm. Dyt. Müge Özturna

Migren Diyetinde Nelere Dikkat Etmeliyim?

 • Her gün üç öğünü, gece atıştırmalık veya altı küçük öğünle yemeği gün boyunca yaymaya çalışın.
 • Aç karnına yüksek şekerli yiyecekleri yemekten kaçının.
 • Tüm yiyecekler, özellikle yüksek proteinli yiyecekler taze hazırlanmalı ve yenmelidir.

Bir veya iki günden fazla tutulan yemeklere karşı dikkatli olun.

 • Sigara ve puro dumanı çok sayıda kimyasal içerir.Baş ağrınızı tetikleyebilir veya şiddetlendirebilir. Sigara içiyorsanız, bırakın.

En iyi Migren diyetinizi ve Migren gıda tetikleyicilerinizi keşfetmek zor bir süreçtir.NeuroUpclinic Migren Günlüğü ve NeuroUpclinic Haftalık yemek günlüğü ile migren tetikleyicilerini saptamak,NeuroUpclinic Gıda Alerji testi ile intoleransınız olan gıdaları bulmak ve kişiye özel beslenme programını oluşturmak bu programın parçalarını oluşturur.Migrenli her kişi benzersizdir ve Migren beslenmesinin düzenlenmesi önemli bir deneyim gerektirir.

Migren Atağını Hangi Gıdalar Tetikler?

Birkaç migren gıda tetikleyicisi, bilimsel olarak kabul edilen çalışmalarla kanıtlanmıştır. Tetikleyiciler hakkında bildirilenlerin çoğu, kişinin bildirdiği algılara dayanmaktadır.

Migrende Ne Yememeliyim?

 Yaygın olarak bildirilen bazı gıda tetikleyicilerini migren hastaları yememelidir.Bunlar;

Aspartam (diyet içecekleri), MSG (yani soya sosu), nitratlar (yani işlenmiş etler), sülfitler (yani kırmızı şarap) ve maya özü (yani konserve çorba) gibi gıda katkı maddeleri,Kırmızı şarap, bira ve viski ve viski gibi sert içecekler,Kafein içeren ürünler,Yaşlı peynirler, yoğurtlar, ekşi krema ve ayran gibi bazı süt ürünleri,Sosisli sandviç, ringa balığı gibi eski, tütsülenmiş, fermente edilmiş, salamura veya tuzlanmış etler ve balıklar,Narenciye, muz, avokado gibi bazı taze meyveler ve kuru üzüm gibi kuru meyveler,Fava veya lima fasulyesi, fındık ezmesi ve tofu gibi fasulye, fındık ve soya,Soğan ve domates gibi bazı sebzeler,

 “Migrenli birçok kişi, atakları tetikleyebilecek bireysel gıdaları tanımlamakla ilgilenir ve bazı insanlar, onları bulur.Tutarlı görünen bir gıda tetikleyicisi kırmızı şaraptır.MSG, bir başka olası Migren tetikleyicisidir.

Çikolata Migreni Tetikler mi?

Çikolata, kanıtlanmış bir Migren gıda tetikleyicisi DEĞİLDİR! Çikolata yaygın olarak bildirilen bir tetikleyici olmasına rağmen, araştırmalar çikolatanın sürekli olarak atakları tetiklediğini gösteremedi. Daha da iyisi, bir çalışma, çikolatanın migren atağında yer alan proteinlerden biri olan CGRP'yi baskılayarak migreninize gerçekten yardımcı olabileceğini buldu.

Aslında, ölçülü çikolata yemek sağlıklı olabilir. Çikolata için özlem duyuyorsanız, bu Migren atağının çoktan yolda olduğunun bir işaretide olabilir. Ancak çikolata sizin için bir tetikleyici ise, bundan kaçındığınızdan emin olun.

Kahve Migrene İyi Gelir mi? Kahve Migrene Zararlı mı?

Kafein Migren gıda tetikleyicisi mi yoksa Migren tedavisi mi? Her ikisi de. Bazı insanlar, bir atağı önlemek için başarılı bir Migren tedavisi olarak kafeini kullanır, ancak kafein yoksunluğu da yaygın bir tetikleyicidir.

Kafein tüketiyorsanız, her gün aynı saatte aynı miktarda içmek en iyisidir . Yakın tarihli bir çalışma, bu alımın günde 2 porsiyon kafeinli içecekle sınırlandırılmasını önerdi. Arada bir kafein kullanmak istiyorsanız, alımınızı haftada 3 porsiyondan az tutun. Bundan daha fazlası geri çekilme baş ağrısına yol açabilir.

Çoğu insan kafeini kahve ile ilişkilendirse de, kafein içeren birçok yiyecek ve içecek vardır.Çay,Soda,çikolata ve kakao,Taurin içerenler de dahil olmak üzere spor ve enerji içecekleri,Sakız ve şekerler,Ağrı kesiciler, soğuk ilaçlar ve diüretikler gibi reçeteli ve reçetesiz ilaçlar

Kahvenin başağrılarında ilginç bir kullanımıda *limonlu kahve*şeklinde başağrılarını önlemek amacıyla geleneksek kullanımıdır.

Şeker Migreni Nasıl Etkiler?

Hiç şekerli ama lezzetli tatlıların migren ağrısına neden olduğunu hissettiniz mi? Ne yazık ki, bazı insanlar için aşırı şeker alımı veya düşük kan şekeri (hipoglisemi) Migrenlerini tetikleyebilir.

Şeker krizlerine yatkınsanız veya bunları düzenli olarak yaşıyorsanız, bu konuda yapabileceğiniz bir şeyler olabilir. Gün boyunca yüksek proteinli ve lifli öğünler yediğinizden ve sık sık yediğinizden emin olun. Yüksek karbonhidrat ve şeker içeren yiyecekler, bir atağı tetikleyebilecek bir kan şekeri düşüşüne yol açma eğilimindedir.Bu durum Reaktif hipoglisemi olarak bilinir ve en az bilinen migren tetikleyicilerinden biridir.

Migren ve Tuz Hakkında Her Şey

Çok fazla sodyum hiç kimse için iyi olmasa da, vücuttaki yüksek veya düşük sodyum seviyeleri bazı Migren ataklarını tetikleyebilir.

Yüksek tuzlu yemekler bazı insanlarda migren ataklarını tetikleyebilir. Ancak bazı Migren atakları dehidratasyon ve çok az tuz alımı ilede tetiklenir. 

Himalaya Tuzu Migren Tedavisinde İşe Yarar mı?

Migreniniz varsa ve ilaç dışı tedavi seçeneklerine baktıysanız, Himalaya tuzu (bazı kaynaklara göre limon suyu ile birlikte) ile yapılan tuzlu su içmenin migrene yardımcı olabileceğini gösteren bilgilere rastlamış olabilirsiniz. Bunun etkili olmasının büyük bir nedeni, çok yaygın bir migren tetikleyicisini işaret eder: dehidratasyon.

Migren hastalarının çoğunun bildiği gibi, semptomları diyetle, hem yemeyi ve içmeyi seçtiğiniz hem de kaçındığınız şeylerle yakından ilişkili olabilir. Yetersiz su alımı, migren epizodunun iştah kaybına ve kusmaya neden olabileceği gerçeğiyle birleştiğinde, sodyum da dahil olmak üzere sıvı ve elektrolit eksikliğiniz olduğu anlamına gelebilir. Migren nedeniyle acil servise gitme ihtiyacı duyduysanız, sık sık meydana gelen ilk şeyin su, tuz ve glikoz (şeker) kombinasyonu olan IV sıvıların verilmesi olduğunu bileceksiniz.

Himalaya deniz tuzu, saflığı ve mineral içeriği nedeniyle normal sofra tuzundan farklıdır. Kalsiyum, magnezyum, potasyum, sodyum ve diğer mineraller açısından zengindir. Dehidratasyon migren ataklarınızın gelişiminde bir faktörse, tatlı su, Himalaya deniz tuzu kristalleri ve taze limon suyunun karışımını hazırlamak gibi basit bir karışım kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olabilir.

Gluten ve Migren Hakkında Bildiklerimiz

Gluten, buğday ürünleri, çavdar, arpa ve tritikalede (buğday ve çavdar kombinasyonu) bulunan bir proteindir. Ekmek, makarna, bira, gıda boyaları ve tahıllar gibi birçok gıdada bulunur.Araştırmalar, çölyak hastalığı veya diğer iltihaplı bağırsak rahatsızlıkları olanların Migren geliştirme riski daha yüksek olabileceğini ve glütene bağlı Migren atağı yaşayabileceğini düşündürmektedir.

Diğer Diyet Tetikleyicileri

Atlanan Öğünler

Migren Vakfı'na göre öğün atladıktan, oruç tuttuktan veya diyet yaptıktan sonra veya şeker içeriği yüksek yiyecekler yedikten sonra kan şekerindeki düşüş Migren atağını tetikleyebilir.

Gün boyunca besleyici yemekler yiyerek kan şekeri düşmesini ve yaklaşan ağrıyı önleyebilirsiniz. Öğün atlamaktan kaçının.

Dehidratasyon

Susuz kalmak, Migren atağını davet etmenin kesin bir yoludur. Yeterince su içmemek, terlemek, kusmak ve ishal dehidratasyonun nedenleridir.

Yiyecek İstekleri - Bir Uyarı İşareti

İster tuzlu bir hamburger ister tatlı bir çikolata hayal edin, hepimiz bir noktada aşerme yaşarız! Ancak Migrenli insanlar için yiyecek istekleri, bir saldırının yolda olduğuna dair bir uyarı işareti olabilir.

The Mayo Clinic, yemek yeme isteğinin Migren krizinin ağrısının başlamasından bir ila iki gün önce ortaya çıkabileceğini söylüyor.

 Bazı insanlar aşermelerini Migren gıdalarının tetikleyicisi olarak yanlış yorumlarlar.

"Örneğin, birçok insan çikolatayı bir tetikleyici olarak tanımlar, ancak gerçekten, saldırının başlarında çikolataya can atıyorlar, onu yiyorlar ve daha sonra, onu yedikten sonra saldırının baş ağrısını ve ağrılı kısmını hissederler.

"Dolayısıyla çikolatayı tetikleyici olarak tanımlıyorlar, aslında bu, baş ağrılarının çoktan başladığının göstergesi olan çikolata özlemidir.

Migren Gıda Tetikleyicileri Nasıl Belirlenir?

Herkes aynı Migren gıda tetikleyicilerine sahip değildir. Tetikleyiciler ayrıca katkı maddesi olabilir, yani belirli bir yiyecek, yalnızca aynı anda kötü uyku veya ekstra stres gibi diğer tetikleyicilere maruz kaldığınızda sizi eşiğin ötesine itebilir.Kişisel gıda tetikleyicilerinizi belirlemek için , 60-90 gün boyunca NeuroUpclinic Migren günlüğü ve NeuroUpclinic Haftalık yemek günlüğü kullanmanızı öneriyoruz.

Migren Günlüğü Nasıl Tutulur?

Bir yemek günlüğü tutarken, yediğiniz her şeyi ve yaşadığınız herhangi bir semptomla birlikte yazmanız önemlidir. Menstrüel döngünüzün ayrıntıları,, önemli hava olayları, dış stres faktörleri ve uyku düzeni gibi bileşik faktörleri not etmek de önemlidir.

Gıda Duyarlılık Testi Ne Zaman Yapmalıyım?

Migren tetikleyicileriniz yiyeceklerden kaynaklanıyorsa veya bir olasılık varsa, gıda duyarlılığı veya alerji testi ile gıda intoleransını saptayarak eliminasyon migren ataklarınızı azaltabilir.Bu konu için NeuroUpclinic Gıda alerji testini kullanıyoruz.

Popüler Migren Diyetlerini Karşılaştırma

yemek

Eliminasyon Diyeti Nedir ve Denemeli miyim?

Bir eliminasyon diyeti, bir Migren atağını tetikleyebilecek uzun bir gıda listesini diyetinizden çıkarmaktan oluşur.Amerikan Migren Vakfı, Migren tetikleyicilerini azaltmak için bir eliminasyon diyetinin düşünülebileceğini açıklıyor. Ancak tıbbi ve beslenme desteğinin sağlanması için tıbbi rehberlik altında yapılmalıdır.NeuroUpclinic olarak migrende beslenme düzenlemesini tamamen kişisel alışkanlıkların ve tetikleyicilerin saptanmasının arkasından Uzm.Dyt.Müge Özturna rehberliğinde Kişiye özel NeuroUpclinic Migren Eliminasyon Diyeti ile sağlıyoruz.Bu diyet kanıta dayalı bir veya daha fazla diyet programının kişiye özel şekillendirilmesiyle oluşmaktadır.

Popüler Migren Eliminasyon Diyetleri

En popüler Migren eliminasyon diyetlerinden bazıları şunlardır.

Düşük Tiramin Diyeti

Tiraminin Migren ataklarınızda rol oynadığından şüpheleniyorsanız, düşük tiraminli bir diyet denemeye değer.

Ulusal Baş Ağrısı Vakfı'na göre bu baş ağrısı diyetiyle kaçınılması gereken yiyecekler şunları içerir.

 • Fermente sosisler, yanlış saklanan veya taze olmayan etler, işlenmiş etler ve tofu/tempeh.
 • eskitilmiş peynirler
 • Çiğ soğan, bakla veya bakla, lahana turşusu ve fermente soya ürünleri gibi sebzeler
 • Portakal, greyfurt, mandalina, ananas, limon ve misket limonu gibi turunçgil bazlı meyveler
 • Kafein içeren içecekler
 • Şarap ve bira dahil alkollü içecekler

Nitrat veya nitrit içeren yiyecekler/içecekler, konsantre maya özleri ve monosodyum glutamat (MSG), sülfitler ve aspartam gibi gıda katkı maddeleri gibi düşük tiramin diyetindeki bazı yiyecekler dikkatli tüketilmelidir .

Ketojenik Diyet

Ketojenik diyet veya “Keto” diyet, tüm öfke kilo kaybı için bu gündür. Migrene de yardımcı olabileceğine dair bazı teoriler var.

Ketojenik diyet, vücudunuzun enerji olarak karbonhidratlar yerine yağları kullandığı bir ketozis durumuna sokmayı amaçlar. (Şeker çökmelerinin saldırıları nasıl tetikleyebileceğini hatırlıyor musunuz?)

Ketoz, çok miktarda yağ, orta miktarda protein ve çok az karbonhidrat yediğinizde meydana gelir. Ketozda karaciğeriniz keton adı verilen maddeler üretir.Keton maddeleri antiinflamatuar etkiye sahiptir.Daha az iltihaplanma, migren eşiğini yükselterek vücudu migren atağına karşı daha az duyarlı hale getirir.

Keto diyeti ile ilgili ön çalışmalar, Migren sıklığını düşürmede olumlu sonuçlar verdi, ancak yine de kesin sonuçlar için daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyuyoruz.Ancak Ketojenik diyet, mutlaka uzman bir diyetisyen tarafından yakından izlenmeyi gerektirir.

Düşük Histamin Diyeti

Histamin sadece mevsimsel alerjilerden sorumlu değildir. Merkezi sinir sistemi içindeki bir nörotransmiter ve kan damarlarının genişlemesine neden olan bir vazodilatatördür.Migren atağı sırasında beyindeki kan damarlarının vazodilatasyonu baş ağrısına neden olur.

Bazı insanlar, histamin seviyeleri arttığında Migren atağını tetikleyen histamin intoleransına sahiptir. Histamin intoleransı, histaminin parçalanmasından sorumlu bir enzim olan düşük seviyedeki amin oksidazdan kaynaklanır.Diğer bir enzim olan diamin oksidaz (DAO), yenen histamini metabolize eder. Bazı insanlar, histamini tamamen metabolize etmelerini engelleyen düşük bir DAO seviyesine sahiptir. Bu, alerjik reaksiyona benzer semptomlara yol açabilir.

"Merkezi H3 [histamin] reseptörlerinin migrende daha fazla araştırmayı hak eden bir rolü var gibi görünüyor. Histaminerjik sistem, yeni migren ilacı için bir hedef olabilir”,

Düşük bir histamin diyeti, buna duyarlı bireylerde rahatlama sağlayabilir. Düşük histaminli diyet, düşük tiramin diyetine benzer.

Kaçınılması gereken histamin içeriği yüksek gıdalar şunları içerir:

 • Alkol
 • Salamura yiyecekler ve sirke
 • konserve yiyecekler
 • Yaşlı peynirler, füme etler ve fasulye
 • Kuruyemişler (özellikle ceviz ve kaju fıstığı)
 • kabuklu deniz ürünleri
 • Çikolata ve kakao ürünleri
 • Hazır/hazır yemekler
 • Koruyucular ve yapay renkler içeren gıdalar

Anti-inflamatuar Diyet

İltihap bir ağrı kaynağıdır ve Migren atağı sırasında beyin iltihaplanabilir. Migrenli birçok kişi, baş ağrısı diyetlerine anti-inflamatuar bir yaklaşım deneyecektir.Mayo Clinic, anti-inflamatuar bir diyetin, diyetinizi aşağıdaki gibi tam gıdalarla dengelemeyi içerdiğini açıklıyor.

 • Taze meyve ve sebzeler,İşlenmemiş gıdalar,Tam tahıllar,Balık,Çay,Bitter çikolata

Ancak bu seçimlerden bazıları tetikleyici olabilir. Sizin için en iyi diyet, bireysel gıda tetikleyicilerinize dayanmaktadır.Migren diyetinize Omega-3 yağ asitleri bakımından yüksek takviyeler veya yiyecekler eklemek de iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olabilir. Yüksek oranda Omega-3 içeren gıdalar:

 • Somon, sardalya, uskumru, ringa balığı, morina, beyaz balık, ton balığı, hamsi gibi yağlı balıklar,Tohumlar özellikle kenevir tohumu, chia tohumu, keten tohumu,Ceviz,Yumurta sarısı

İletişim Formu

Aşağıdaki form vasıtasıyla bize kolayca ulaşabilirsiniz. En yakın zamanda size dönüş yapılacaktır.

Konu seçiniz

İlginizi Çekebilecek Konular

Migren Botoksu

Kronik migren atakları başlamasını engellemeye yönelik olan yenilikçi migren tedavi yöntemi, migren botoksu olarak adlandırılmaktadır. 

Küme Baş Ağrısı Tedavisi

Her 1000 kişiden yaklaşık 1 ila 2 kişiyi etkileyen nadir bir baş ağrısı türüdür.Küme baş ağrısı  bir kişinin yaşayabileceği en acı verici durumlardan biridir. Küme baş ağrısı yaşayan kadınlar, ağ

migren-bas-agrilari-ile-savasan-migren-dusmani-super-gidalar

Migren Baş Ağrıları ile Savaşan Migren Düşmanı Süper Gıdalar

Bazen yiyemeyeceklerinize değil, yiyebileceklerinize odaklanmak daha kolaydır . Migrenle savaşmaya yardımcı olan,magnezyum, lif zengini ,antiinflamatuar etkileri olan migren düşman