Baş Ağrısı Merkezi Ankara

 

Baş ağrısı merkezi Ankara ilindeki kliniğimizde Doç.Dr.Akçay Övünç Özön başağrısı tedavisinde 1000’den fazla Migren botoksu ve GON,SON,Sfenopalatinblokajı,deneyimiylehastaya özel oluşturulmuş neuroup tedavi protokollerini uygulamaktadır.

Genel olarak tüm insanların hayatlarında belli bir dönemde baş ağrısı şikâyeti ile doktora gittiği bilinmektedir. Baş ağrısının yüksek şiddette seyretmesi, insanların yaşam kalitesini olumsuz bir şekilde etkilemektedir. Şiddetli baş ağrısı yaşayan pek çok insan günlük aktivitelerini yerine getirirken zorlanmaktadır. Başın belli bir kısmında sıkıştırıcı, zonklayıcı ve aynı zamanda belirgin olarak meydana gelen rahatsızlık baş ağrısı şeklinde ifade edilmektedir. Bu ağrı ya yavaş yavaş olmakta ya da birdenbire gelerek birkaç saat ya da birkaç hafta süresinde devam edebilmektedir.

Baş Ağrısı Nedir?

Baş ağrısı merkezi Ankara ilindeki kliniğimizde tedavi edilebilen baş ağrısının doğru tanı ve tedavisi için doktor tecrübesi ve başağrısı uzmanlığı son derece önemlidir.Doç.Dr.Akçay Övünç ÖzönBaşağrısı Derneği ve Küresel Migren-Ağrı Derneği üyesi olarak uzun yıllardır bu alanda önemli çalışmalarda bulunmuştur.Kliniğimizde öncelikle  baş ağrısı şikâyeti ile gelen hastalarımız  için ilk olarak çok ayrıntılı başağrısıanamnezi alınmakta ve hastanın baş ağrısının ayırıcı tanısına gidilmektedir.Bazı durumlarda menenjit, ensefalit, felç ya da COVID gibi rahatsızlıkların neden olduğu ikincil  baş ağrısı ciddiye alınması gereken bir durumdur. Ayrıca aşağıdaki faktörler de baş ağrısı ile birlikte görülerek tanıyı zorlaştırabilmektedir.

 • Vücudun bir tarafında yaşanan uyuşma,
 • Ellerde ve ayaklarda hissedilen güçsüzlük,
 • Görme bozukları yaşama,
 • Konuşma bozukları yaşama,
 • Kafa karışıklığı yaşama durumu,
 • İnsanların konuşmalarını anlamakta zorluk yaşama,
 • Bayılma ya da gözün kararması,
 • 39- ya da 40 °C arası seyreden oldukça yüksek bir ateş,
 • Yürüme sırasında yaşanan dengesizlik,
 • Mide bulantısı durumu ya da kusma.

Baş Ağrısı Çeşitleri Nelerdir?

Baş ağrısı merkezi Ankara ilindeki kliniğimiz her türlü baş ağrısı için özgün çözümler sunmaktadır. Birincil grupta olan ya da fonksiyonel baş ağrıları için herhangi bir hastalık söz konusu değildir. Birinci grubun içerisine; gerilim tipi baş ağrıları, migren, küme tipi baş ağrısı ve otonomiksefalji baş ağrısı girmektedir. İkinci grupta ise başka hastalıkların semptomu şeklinde ortaya çıkmış ağrılar yer almaktadır. Bu grubu en çok akut sinüzit, kulak enfeksiyonu, diş rahatsızlıkları, grip, beyin ve damar bozuklukları, hipertansiyon, glokom, iyi ya da kötü huya sahip beyin tümörleri ve kafa travmaları gibi faktörler etkilemektedir. Pek çok baş ağrısının masum olduğu görülse de bazı baş ağrıları dayanılamayacak şiddette olabilmektedir. Ani başlangıç zamanına sahip bu baş ağrıları, hastaya kafasında bomba patlamış hissi yaratabilmektedir. Bu tarz durumlar genel olarak hipertansiyon gibi rahatsızlıklara neden olmaktadır.

Gerilim Tipi Baş Ağrısı

Baş ağrısı merkezi Ankara uzman hekimler tarafından tespit edilen gerilim tipi baş ağrısı, insanlar arasında en yaygın görülen baş ağrısı türüdür. Bu noktada Migren tanısının doğru konulmamasıyla migren en sık gerilim tipi başağrısıylakarışmaktadır.Herhangi bir hastalık sonucu oluşmayan bu ağrının nedeni tam olarak bilinmemektedir. Gerilim tipi baş ağrısı yaşayanların beyinlerinde herhangi bir hasar söz konusu değildir. Bu nedenle nörolojik bulgular görüntülenememektedir. Gerilim tipi baş ağrısında adeta başın etrafına sarılmış bir bant varmış gibi basınç hissi oluşmaktadır. Hafif ya da orta şiddetli olarak hissedilen bu ağrı, hastalara kendini ilk olarak yorgunluk ve baskı şeklinde göstermektedir. Evde ya da iş ortamında yaşanan herhangi bir stres durumu, uyku saatlerinde yapılan anlık değişimler ve ağır çalışma şartları gerilim tipi baş ağrısını tetikleyen başlıca nedenler arasındadır.

Migren Tipi Baş Ağrısı

Baş ağrısı merkeziAnkara ilindeki kliniğimizde tedavi edilebilen migren tipi baş ağrısı genel olarak şiddetlibaşağrılarınasebeb olmaktadır. Migren tipi ağrıları diğer baş ağrılarından ayıran en önemli etmenler aşağıda verilmiştir:

 • Migren ağrıları başın yarısını ya da tümünü etkisi altına alabilmektedir.
 • Migren ağrıları bazı durumlarda çok seyrek olabilmekte bazı durumlarda ise haftada bir ya da iki kez ortaya çıkmaktadır.
 • Migren tipi baş ağrısı hastaya nöbetler halinde gelmektedir.
 • Migren tipi baş ağrısı başlangıcında ‘aura’ olarak bilinen öncü belirtiler yer alabilmektedir.
 • Hastalarda görülen bu tip şiddetli ağrılara bulantı ve aynı zamanda kusma da eşlik edebilmektedir.

Küme Tipi Baş Ağrısı

Baş ağrısı merkezi Ankara ilindeki kliniğimizde intihar başağrısı olarak bilinen  kümebaşağrısıkombine blokajlar ve multidisipliner tedavi protokolleriyle başarıyla tedavi edilmektedir.Kümebaşağrısı ilkbahar ya da sonbahar mevsimlerinde daha sık  ortaya çıkabilmektedir. 30 gün ile 45 gün arasında süren, son derece şiddetli ve genel olarak tek taraflı ağrı oluşturan küme tipi baş ağrısında göz yaşarması da görülebilmektedir.

Nevraljik Tip Baş Ağrısı

Nevraljik ağrılar sırasında kişi ortaya çıkan ağrıyı şiş sokulmasına ya da elektrik çarpmasına benzetmektedir. Bu tip baş ağrısında sinir uçlarında yer alan duyarlılık artmakta ve soğuk etkisi oluşmaktadır. Kişinin dolaşım sistemi büyük ölçüde etkilenmekte, nikotin ya da kafein etkileri oluşmaktadır. Kişinin santral sinir sisteminde uyarıcı nörotransmitter maddelerin sayısı artış göstermektedir. Çok fazla soğuk havada kalan kişilerde nevraljik tip baş ağrısı oluşma ihtimali yüksektir.

Baş Ağrısında görülebilen bulgular nelerdir?

Baş ağrısı merkezi Ankara ilindeki kliniğimizde tedavi edilen gerilim tipi baş ağrısı için belirli semptomlar görülebilmektedir.

 • Kafa içerisinde doluluk hissi ve bunun yanı sıra baş ağrısı,
 • Alın ya da şakak üzerinde meydana gelen yüksek basınç hissi,
 • Kafa derisinde, boyunda ve omuz kasları üzerinde hissedilen hassasiyet,
 • Migrendeki kadar şiddetli olmamakla birlikte ışığa ve sese karşı oluşan hassasiyet
 • Gerilim tip baş ağrısında, migrende görüldüğü ölçüde mide bulantısı, kusma ya da görme bozuklukları olmamaktadır.
 • Kişilerin fiziksel yaptıkları aktivitelerinin gerilim baş ağrısında etkisi olmamaktadır. Etkisi olsa bile bu tam tersi iyi şekilde olmaktadır.

Baş ağrısı merkezi Ankara ilindeki kliniğimiz çalışanları tarafından bilinen migren tipi baş ağrısı aşağıdaki bulgular görülebilmektedir:

 • Baş ağrısı henüz oluşmadan 1 gün ya da 2 gün önce, hastalarda yaklaşan migren atağı için uyarılar görülmektedir. Bu küçük uyarıları hastaların kendisi tarafından rahat bir şekilde fark edilebilmektedir.
 • Kabızlık durumu hastalarda sık sık görülmektedir.
 • Ruh hali değişiklikleri ve karamsarlık durumu hastalarda sık görülmektedir.
 • Aşırı yeme isteği hastalarda bulunmaktadır.
 • Boyun tutulması sık görülen nedenlerdendir.
 • Artan susuzluk ve sık idrara çıkma isteği hastalarda oluşmaktadır.
 • Hastalarda sık esneme görülmektedir.
 • Hastaların dokunma hislerinde güçsüzlük oluşmaktadır.
 • Hastalarda bazı durumlarda konuşma bozukluğu meydana gelmektedir.
 • Görme bozuklukları oluşabilmektedir.
 • Hastaların el ve ayaklarında uyuşma ya da karıncalanma oluşabilmektedir.
 • Hastaların kalp atışında zorlanma hissi oluşmaktadır.
 • Mide bulantısı ve kusma sık görülen belirtilerdendir.
 • Baş ağrısı merkezi Ankara ilindeki kliniğimizde teşhis edilen hastalarda fazla ışık, fazla ses ve dokunmaya karşı aşırı hissiyat oluşmaktadır.
 • Hastalarda bulanık görme durumu meydana gelmektedir.
 • Hastalarda baş dönmesi oluşabilmektedir.
 • Bazı durumlarda baygınlık dahi yaşanabilmekte, hastaların gözleri kararmaktadır.

Baş Ağrısı Tedavisi Nasıl Yapılmaktadır?

Baş ağrısı tedavisi başağrılarının100 den fazla alt çeşidinde farklı şekilde yapılmaktadır. Aşağıda her çeşit için ayrı ayrı tedavi yöntemleri yer almaktadır.

Gerilim Tipi Baş Ağrısı İçin Tedavi Yöntemi

Bu tip baş ağrılarının tedavisinde hastalarımız için basit ağrı kesiciler, rahatlatıcı kremler ya da kas gevşeticiler, kaygı gidericiler ve antidepresanlardan yararlanılabilmekteyiz. Bu baş ağrısının tedavisi sırasında psikolojik terapilerden ve gevşeme tekniklerinden de yardım almaktayız.

Migren Tipi Baş Ağrısı İçin Tedavi Yöntemi

Migren tipi baş ağrısı için kullanılan ilaçlar, özellikle ağrı atakları anında ağrıyı ortadan tamamen kaldırabilmektedir. Ayrıca ağrıya eşlik eden bulantı ya da kusma gibi belirtilerin durdurulmasında da bazı yöntemler ve bulantı gidericiler son derece etkilidir. Migren ağrılarının tedavisine yönelik birçok ilaç çeşidi mevcuttur.

Baş ağrısı merkezi Ankara ilindeki kliniğimizde migren tedavisi için epilepsi hastalarının sürekli olarak kullandıkları bazı ilaçları önerebilmekteyiz. Bu ilaçlar migren atakları sırasında hastaları rahatlatmakta ve ağrılarını  gidermektedir. Migren atakları sırasında tanımı yapılan bazı tetikleyicilerden de uzak durmak gerekmektedir. Bu tetikleyiciler arasında; açlık hissi, susuzluk hissi, aşırı kafein alımı, uykusuzluk durumları, bol miktarda şarap tüketimi ve bazı peynir çeşitleri yer almaktadır. Hastaların kendi tetikleyicilerini neuroup migren günlüğümüzle bulup o gıdadan özellikle uzak durmaları migren ataklarında önemli fayda sağlamaktadır.

Küme Tipi Baş Ağrısı

Küme tipi baş ağrısında ağrı şiddetini azaltan ve süresini kısaltan aynı zamanda hızlı etki gösteren ilaçlar bulunmaktadır. Bu ağrıyı tamamen giderecek bir tedavi henüz bulunamamıştır. Ancak bazı stresli durumların bu ağrıyı tetikleyen nedenlerden biri olduğu bilinmektedir. Ağrının doğru yönetilebilmesi için baş ağrısı merkezi Ankara ilindeki kliniğimizde  oluşturulmuş olan neuroup tedavi protokolleri son derece başarılı şekilde uygulanabilmektedir.Tedavi sırasında yararlanılan oksijen uygulaması hastalar üzerinde atak esnasında etkili olabilmektedir.

Baş Ağrısına Ne İyi Gelmektedir?

Baş ağrısı için iyi gelen yöntemler aşağıda ifade edilmiştir.

Soğuk Pres Yöntemi

Özellikle migren atağı geçiren kişiler alnına soğuk pres koyabilmektedir. Bir havlu ya da bir torba dondurulmuş pet alın üzerine konabilmektedir. Yine kafa bölgesine buz kompresi yapılarak migren ağrıları hafifletilmektedir. Buz kompresinin 15 dakika boyunca kafada tutulup 15 dakika sonra ara verilerek bu döngü ile devam edilmesi gerekmektedir.

Küme Tipi Baş Ağrısı Yaşayanlar İçin Yöntem

Kişilerde eğer küme tipi baş ağrısı görülüyor ise soğuk pres denenebilmekte ya da karanlık bir ortamda oturmak düşünülmektedir. Küme tipi baş ağrısı tedavisi için en etkili yöntem Baş ağrısı merkezi Ankara ilindeki kliniğimizdeönerdiğimiz  ilaçların düzgün bir şekilde kullanılması,neuroup kombine sinir blokajları,oksijentedavisi verilmesidir.

Sıcak Pres Yöntemi

Kişilerde eğer gerilim tip baş ağrısı var ise ısıtma peti kullanılmakta ya da sıcak havlu kafa bölgesine yerleştirilmektedir. Kişilerde sinüslere bağlı oluşan baş ağrısı var ise ağrıyan bölgelere bir sıcak bez konabilmekte ya da sıcak bir duş alınabilmektedir.

Kafa Derisi Üzerine Baskı Yöntemi

Gün içinde at kuyruğu şeklinde bağlanan ve çok sıkı bir şekilde toplanan saçlar, şiddetli bir baş ağrısı oluşturabilmektedir. Bahsi geçen "dış kompres baş ağrısı" kimi zaman şapka kimi zaman kafa bandı kimi zaman da çok sık olan yüzme gözlüklerinin takılmasına bağlı şekilde ortaya çıkmaktadır. Baş ağrıları bu faktörlere bağlı olarak gelişiyor ise saçların daha gevşek toplanması ve basınç yaratan faktörlerin ortadan kaldırılması faydalı olacaktır.

Karanlık Ortam Yöntemi

Bilgisayar ekranından dışarı doğru yayılan parlak ya da sık titreşimli ışıklar baş ağrısı atağının tetiklenmesine sebep olabilmektedir. Eğer ışığa bağlı gelişen bir baş ağrısı mevcut ise gün içinde oda pencereleri koyu fon bir perde ile kapatabilmekte ve güneş gözlüğü takılabilmektedir. Ayrıca kişilerin bireysel olarak kullandıkları bilgisayar ekranlarına parlama önleyici ekranlar yerleştirilebilmektedir. Bunun yanı sıra aydınlatma üzerine eklenecek gün ışığı spektrumuna sahip floresan ampullerin de faydası büyük olacaktır.

Kafein Tüketimi

Çay ya da kahve gibi içinde bol miktarda kafein bulunan tüm içeceklerin tüketilmesi baş ağrısı için iyi gelebilmektedir.Ancak bazı durumlarda bu içecekler başağrısı tetikleyicisi olabilir.Baş ağrısı merkezi Ankara ilindeki kliniğimizde uygulanan Neuroup migren günlüğü uygulaması tetikleyicileri saptamak için çok önemli olup,Uzm Diyetisyen Müge Özturna eşliğinde oluşturulan Migren eliminasyon diyeti ile başağrısı sıklığında önemli azalma sağlanabilmektedir.

Gevşeme Uygulaması

Baş ağrısı merkezi Ankara ilindeki kliniğimizde Doç.Dr.Akçay Övünç Özön tarafından önerilen germe hareketleri, meditasyon, kas gevşetme hareketleri ya da yoga hem baş ağrısına iyi gelmekte hem de genel bir rahatlama sağlamaktadır. Gevşeme uygulamaları diğer ağrı türlerine de iyi gelebilmektedir.

Masaj

Boynun birkaç bölgesine en az 5 dakika olmak üzere uygulanan masajlar, stres kaynaklı gerilimi gidermekte ve ayrıca baş ağrısının hafifletilmesine yardımcı olmaktadır.

Düzenli ve doğru İlaç Kullanımı

Baş ağrısı merkezi Ankara ilindeki kliniğimizde Doç.Dr.Akçay Övünç Özön tarafından hastanın tüm ilaç protokolleri gözden geçirilmekte olup ilaç aşırı kullanım başağrılarından hastalarımızın kurtulması sağlanmaktadır.Yanlış konulan tanılar ve yanlış kullanılan ilaç tedavileri iyileştirilebilecek birçok başağrısı tipini kronikleştirmekte ve yönetilemez hale gelmesine sebeb olmaktadır.

İletişim Formu

Aşağıdaki form vasıtasıyla bize kolayca ulaşabilirsiniz. En yakın zamanda size dönüş yapılacaktır.

Konu seçiniz

İlginizi Çekebilecek Konular

Beyin Sisinden Kurtulmak İçin Neuroup Brainboost Rehabilitasyon programı

Beyin sisinden kurtulmak için Neuroup Brainboost rehabilitasyon programı

Baş Ağrısı Tedavisi

Çoğu zaman bir semptom olarak değerlendirilen baş kısmında beliren ağrı, kimi zaman dayanılmaz bir hal alabilmektedir.

Migren Botoksu

Kronik migren atakları başlamasını engellemeye yönelik olan yenilikçi migren tedavi yöntemi, migren botoksu olarak adlandırılmaktadır.