Alerjik Olduğunuz Gıdaları Bulun, Migren Baş Ağrılarından Kurtulun

Tekrarlayan baş ağrıları ve migren, kişisel düzeyde yaşam kalitesi ve üretkenlik üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Çoğu kadın olmak üzere nüfusun tahminen% 10 ila% 15'i, tekrarlayan migrenden muzdariptir.

Stres seviyeleri, hormonlar, uyku düzenleri ve hatta hava bile suçlu olarak listeleniyor . Açıkçası yaşam tarzında önemli değişiklikler yapmadan tüm bu faktörleri yönetmek çok zor olabilir. Öte yandan, migren hastalarının %50'sinin belirli gıdalardan kaçındığı bilinmesine rağmen, migren için belirli gıda tetikleyicilerinden nadiren bahsedilir.

Aslında batı tıbbında diyetle migren tetikleyicileri tartışmalı bir konudur. Şarap ve eskitilmiş peynir gibi birkaç gıdanın, kan damarı genişlemesini veya daralmasını tetikleyebilen spesifik kimyasal bileşenler içerdiği bilinmektedir ve bu gıdalar, migreni olmayan birçok kişide de baş ağrısını tetikler. Yağ oranı yüksek gıdalar da baş ağrılarını tetikleyebilir, ancak birçok migren hastası için buğday (glüten), süt ürünleri ve muz gibi sözde sağlıklı gıdalar da problemdir.Migren tetikleyici gıdaları bulmak ve Gıda Alerjileri ve intoleransına sahip gıdaları tespit ederek diyetin yeniden düzenlenmesi Migren başağrılarının azaltılmasında çok önemli fayda sağlayabilir.

Ağrısız Günler Dileğiyle…

Doç.Dr.Akçay Övünç Özön

Uzm.Dyt.Müge Özturna

Gıda Alerjisi Migreni Tetikler mi?

Çeşitli araştırmalar, çeşitli gıdalara karşı IgG reaktivitesinin migren ile bağlantılı olduğunu göstermektedir. Bir çalışmada, araştırmacılar, düzenli olarak migren yaşayan bireylerin, yaygın gıdalara karşı IgG reaktivitesi için pozitif test etme olasılığının daha yüksek olduğunu bulmuşlardır. Ek olarak, migreni olan kişiler, kontrol grubundaki (düzenli migren yaşamayan) kişilere kıyasla çok daha fazla sayıda gıdaya karşı IgG reaktivitesine sahipti.Çeşitli araştırmalar, çeşitli gıdalara karşı IgG reaktivitesinin migren ile bağlantılı olduğunu göstermektedir.
Etkileyici bir şekilde, migren grubundaki insanların %75'inden fazlası, IgG test sonuçları tarafından yönlendirilen bir gıda eliminasyon diyeti yaptıktan sonra artık düzenli migren yaşamadı.

Başka bir çalışmada, araştırmacılar, 6 hafta boyunca uygulanan IgG bazlı eliminasyon diyetinin, bir grup migren hastasında baş ağrısı günlerinin ve migren ataklarının sayısını etkili bir şekilde azalttığını keşfettiler.

Gıda Alerjileri Hangi Hastalıkla Karışabilir?

Aslında, alerji testlerinde,doktorlar, varsayılan bir alerjene yanıt olarak özellikle yüksek seviyelerde IgE antikorları ararlar . Öte yandan, migren veya bazı genel sindirim problemlerini içeren gıdalara karşı oluşan TİP 3 reaksiyonlar, genellikle alerjik reaksiyon olarak teşhis edilmez ve genellikle psikosomatik olarak kabul edilir veya semptomlar çoğunlukla sindirim ile ilgili olduğunda İrritabl Bağırsak Sendromu (IBS) olarak tanı konulur.İlginç bir şekilde, IBS hastalarının da migrenden muzdarip olma olasılığı istatistiksel

Bilim adamları şimdi, uygun olmayan şekilde sindirilmiş gıda alerjenleri, uygun şekilde sindirilmiş besinlerle birlikte bağırsak mukozasından geçtiğinde, yatkın kişilerde bağışıklık tepkilerinin de başlatılabileceğini keşfediyorlar. Sindirilen bakterileri tanımaya yönelik olan bağırsak bağışıklık sistemi, bu gıda parçalarını da tanımaya başlayabilir. Semptomların başlangıcı 1-120 saat arasında oluşabilir, bu nedenle rahatsız edici semptomları olan herhangi birinin belirli bir gıdanın onları tetiklediğini fark etmesi son derece zor olabilir. Üstüne üstlük,Birincil sorun baş ağrısıysa ve gastrointestinal bir sorun değilse, bir gıdanın onları tetikliyor olabileceği açık değildir. Bununla birlikte, migren, kronik yorgunluk ve davranış değişiklikleri gibi semptomların gıdaya karşı bu tip reaksiyonun potansiyel belirtileri olduğu düşünülse de, henüz kesin olarak belirlenmemiştir .

Gıda İntoleransı Olan Gıdalar Tespit Edilip Diyet Listesinden Çıkarıldığında Migren Sıklığı Azalırmı?

Migrenler ile gıda intoleransı arasındaki bağlantıyı destekleyecek bazı araştırmalar, deneklerin IgG antikorları geliştirdikleri gıdalardan kaçındıklarında migren semptomlarının hafiflediğini göstermiştir.

Bu çalışmalarda Carlos Arroyave Hernandez ve meslektaşları, migren hastalarının eliminasyon diyetinde migren sıklığında ve yoğunluğunda normal diyetlerine veya tetiklenen diyetlerine kıyasla önemli bir azalma olduğunu bulmuşlardır. Farklı bir grup tarafından yapılan ikinci bir çalışma, hem migren hem de IBS'den muzdarip hastalara baktı ve ayrıca, eliminasyon diyetiyle her iki bozukluğun semptomlarının hafifletildiğini buldu

Araştırmacılar ve doktorlar, gıda intoleransını ciddiye almaya yeni başlıyorlar. Bu fenomenin daha iyi anlaşılması, bir gün hastaların bilincinin artmasına, daha güvenilir teşhis testlerine ve hatta migren ve diğer birçok rahatsızlık için iyileştirilmiş tedavilere yol açabilir.

Eliminasyon Diyeti + Gıda Duyarlılığı Testi Migrene Neden Olan Gıdaları Hızla Keşfetmenize Nasıl Yardımcı Olabilir mi?

Temel olarak, bir eliminasyon diyetine migreninizden sorumlu olabileceğini düşündüğünüz yiyecekleri çıkararak başlarsınız ve bu yiyeceklerin hiçbirini yaklaşık 2-4 hafta boyunca yemezsiniz  Ardından, sonraki birkaç gün boyunca migreni izlerken, her seferinde bir tane, elimine edilen her bir yiyeceği diyetinize geri eklersiniz. Migren semptomları ortaya çıkarsa, muhtemelen hatalı olan bir yiyecek bulmuşsunuzdur.

Gıda duyarlılığı semptomlarının ortaya çıkması, “rahatsız edici” gıdayı yedikten sonra genellikle günler aldığından, migreninizden gerçekte hangi gıdaların sorumlu olduğu hakkında iyi bir tahminde bulunmak zor olabilir. 

Bu noktada Profesyonel bir diyetisyen kontrolünde bu süreci yönetmek gereklidir.NeuroUpclinic olarak NeuroUpclinic Migren Günlüğü, NeuroUpclinic Haftalık yiyecek günlüğü ve NeuroUpclinic Gıda alerji testi ile tüm başağrılarınız ile ilişkili etkenleri saptayıp Uzm.Dyt.Müge Özturna rehberliğinde NeuroUpclinic Migren Eliminasyon Diyeti ile başağrılarınızın sıklığında önemli azalmalar sağlayabiliyoruz.

İletişim Formu

Aşağıdaki form vasıtasıyla bize kolayca ulaşabilirsiniz. En yakın zamanda size dönüş yapılacaktır.

Konu seçiniz

İlginizi Çekebilecek Konular

Migren Sinir Blokajları

Migren, hastaların günlük yaşamlarını etkilemektedir. Hastaların gün içerisinde gerçekleştirmiş olduğu aktivitelerde aynı zamanda kısıtlılık yaratabilen baş ağrısıdır.

Baş Ağrısı Tedavisi

Çoğu zaman bir semptom olarak değerlendirilen baş kısmında beliren ağrı, kimi zaman dayanılmaz bir hal alabilmektedir.

Migren Yeşil Işık Terapisi (Greenlight theraphy)

Bilgisayarın mavi ışığına maruz kalma ile oluşan göz ve uyku problemleri bilinirken başka bir rengin belirli bir yeşil ışık dalga boyu bandında insanlar için faydalı olabileceği ortaya çıktı.